14 Kasım 2023

Ham petrol liman ve taşıma maliyetleri

Oxford Energy’nin Kasım tahminleri

ABD nükleer yakıtlarının %20’si Rusyadanmış.

Fransa devleti EDF anlaşması “enerji fiyatları yaklaşık 78 €/MWh’nun kuzeyine giderse, devlet vergi olarak kazanılan ekstra gelirlerin yarısını alırken, 110 €/MWh’luk bir eşiğin üzerindeki herhangi bir gelir yüzde 90 oranında vergilendirilecek. Bu, Almanya’nın, üreticilere enerji maliyetleri konusunda yardımcı olmak için 2028 yılına kadar endüstrisi için 28 milyar Euro’ya kadar vergi sübvansiyonları getirme çabasıyla çelişiyor ve bu da Brüksel’de daha fazla sorun yaratabilecek.”

“Haziran ayında düşük karbonlu alüminyumu sertifikalandırmaya başlayan Pekin destekli sanayi derneği, bu yıl yaklaşık 2,75 milyon metrik tonu yeşil olarak akredite etmeyi beklediğini, bu da endüstri üretiminin yaklaşık %7’sine eşdeğer ve 2024’te 4 milyon tona yükselmeyi beklediğini söyledi.”

EIA petrol istatistiklerinde ham petrole karıştırılan oranların da istatistiğini tutacak.

İklim hedeflerinde yanlış yöne gidiyoruz. Raporda güzel grafikler var

Fransa nükleeri neden tekrar canlandırdı. Raporun özeti burada. Rapor da burada

Alman devleti, Siemens Energy’e 7.5 milyar € garanti vermeyi kabul etti. Toplam kurtarma paketi 15 milyar €. Siemens enerjinin portfötü 110 milyar €. Bu 7.5 milyar €, özel bankalardan alınan 11 milyar €’nun garantisi olacak. Siemens Energy’nin bu sene 4.5 milyar € zararı bekleniyor. Gaz ve elektrik tarafının finansal durumu güçlüymüş.

Bir süredir kısa pozisyon alanlar(açığa satanlar), yeşil hisselerin düşeceğine oynuyormuş. Orsted ve Siemens Energy’i gözlerine kestirmişler. Orsted’in hisseleri bu sene %50 düşmüş. 2021’deki zirvesinin 5’te 1’indeymiş. Ayrıca Vestas’ı da hedef almışlar, onun hisseleri de bu sene %17 düştü. Siemens Energy’nin hisselerinin %14’ü kısalanmış, sene başında bu rakama %8’miş.

AB Kritik Mineral Yasası taslağına göre 10% madencilik, %15 geri dönüşüm, %40 işleme hedefi var. 2030 yılına kadar 16 stratejik hammaddede.

Baker Hughes, 2022 ve 2023’te yaklaşık 9 milyar dolarlık LNG ekipman siparişi, önceki iki yıldaki miktarın üç katından fazla sipariş edeceğini tahmin ediyor. Talebi karşılamak için küresel kurulu kapasitenin bu yıl yaklaşık 410 milyon tpa’dan on yılın sonuna kadar yılda 800 milyon tona çıkması gerekeceğini söyledi.”

ETS2’nin devreye gireceği 2027’de Fransa seçimleri de varmış. Bence ertelenir.

Rüzgarda alarm sesleri: “Herkes para kaybediyor”

ISDA’in ESG kısmı da ilginç, karbon ve yeşil türevler konusunda ilginç bilgiler var.

Makale: Sıfır Emisyon Hedefleri ve İklimin Kararlı hale gelmesi