Çin petrol stok ve dizel ihracatı

Reuters’e göre Ağustos’ta Çin 1.32 mv/g stoklara ekleme yaptı. Temmuz’da 510.000 v/g ek rafineri girdisi vardı. Çin rafinerileri Temmuz’da 64.68 milyon ton petrol işledi, 15.23 mv/g. Geçen sene Temmuz’da bu 14.87 mv/g. Ağustos’ta hampetrol ithalatı 12.43 mv/g’dü. Yerli üretim ise 4.11 mv/g’dü.

Aritmetik şu

12.43 mv/g ithalat + 4.11 mv/g yerli üretim = 16.55 mv/g rafinerilere

15.23 mv/g rafineri işlemi + 1.32 mv/g stok = 16.55 mv/g rafinerilere

Çin’in Ağustos’taki dizel ihracatı da geçen seneye göre ilk 8 ayda 3 misline çıktı. 1.26 milyon ton Ağustos dizel ihracatı geçen senenin aynı ayında 830.000 v/g’dü. Benzin ihracatı ise %23.7 artışla 1.12 milyon ton’dan 1.38 milyon ton’a çıktı. Jet yakıt ihracatı ise 780.000 ton’dan %98.1 artış ile 1.55 milyon ton”a çıktı.

Texas’ın hızlı rezerv kapasitesi için kurduğu ECRS , Ercot Contingency Reserve Service, tahmini 8 milyar $ artışa sebep oldu.

6 Eylül 2023

CRU Grup’a göre Çin’deki pil fabrikaları bu sene 1500 GWh kapasiteye sahip, 22 milyon elektrikli arabaya yetebilir. Bu ise talebin 2 misli (636 GWh) . Hesaplara göre üretim 2027’de talebin 4 misline çıkacak.

Fransız nükleeri, geçen sene Aralık’tan beri en yüksek seviyesi olan 39 GW’ı gördü

Petrol piyasasında arz-talep dengesi

Mart 2023 sonuna kadar Hindistan üretiminin %73’ü kömürden. Geçen sene 45 GW hidro varken bu sene 40 GW.

Mayıs’tan bu yana dizel fiyatları %40 arttı. Fakat ham petrol fiyatları %13-14 arttı. Dizeldeki sorunun temelinde orta-ağır petrol var. Mesela ABD’de benzin fiyatı 7 cent artarken, dizel fiyatı 42 cent arttı. Dizelin daha çok etkilenme sebebi ise petrol kalitesi. Rus orta-ekşi petrolünün yerine Suudi petrolü (kesinti var) veya ABD petrolü (ki hafif) alınca rafinerilerin dizel üretimi azalıyor. bu da dizeldeki spekülasyonu da arttırdı. Dizele yakın olan heating oil geleceğinde net uzun pozisyonlar 22 ayın zirvesinde.

Pillerde geri dönüşüm esas. AB döngüsel ekonomi gereğince kobaltta en az 16%, lithium ve nikel’de en az %6’sı geri dönüşümdenn gelmeli, 2025 sonunda Lityum Ion pillerin ağırlıkça %65’i geri dönüşümden gelecek. Fakat LFP’de geri dönüşüm değeri daha düşük.

AB araba sektörü dolaylı olarak 14 milyon insanı istihdam ediyormuş.

Hidrojenli arabalarda da istasyonda gaz olmuyor, istasyon bozuluyor vs sorunları olabiliyormuş.

Freshfields’in ESG metodolojisi

5 Eylül 2023

Avrupa gaz talebinde hareketlenme başlamış. 2022’de Avrupa sanayi gaz talebi %20, 30 bcm’e düşmüştü. Öncü verilere göre Belçika’da %13, İspanya’da %20, Almanya’nınki ise %15 arttı.

AB, uranyum ihtiyacının 4’te 1’ini Nijer’den alıyormuş. En büyük sağlayıcılar ise Kazakistan, Kanada, Namibya ve Avustralya. Küresel stoklar ise 2022’de yıllık talebin 3.8 katıdır. Üretim ise 194 milyon pound’dan 145 milyon pound’a düştü. Fiyatlar ise 2020’lerdeki 30 $/lb’den 60 $/lb bandına çıktı.

Uranyum madencilerinin hisselerinde ise bir kıpırdanma var.

TTF gaz fiyatları ile Avustralya olaylarının etkileri (ICIS)

ABD LNG tesislerinin gaz talebi 4 Temmuz’dan beri en yüksek noktasına geldi.

Teknoloji sektörü ve enerji sektörü

Angora’dan Ankara’ya bir başkentin hikayesi, Fransızca kitap

Bruegel gaz ithalatındaki düşüş.

Kadri Simson’ın “Güncellenmemiş bir şebeke ile Avrupa için yeşil gelecek yok” yazısından önemli bir kısım : “The EU’s regulatory framework has reduced the length of the permitting procedure for electricity transmission priority projects to under three and a half years on average. And emergency legislation introduced last year accelerated authorisation of new renewable projects. If extended into the broader grid connections, it could help fast-track progress without cutting corners on environmental safeguards.”

Lityum iyon pil fiyatlarındaki düşüş

IMF’ye göre kişi başı sübvansıyonlar

Exxon’un 100.000 ton yıllık lityum üretme planı var. Fakat planı hayata geçirmeden önce alıcıları kesinleştirmek istiyor.

İklim değişikliği endişesi ile çevre bilgisi ters oranttılı (Makale)

Enerji boru hatları derken, yağmur ülkesi İngiltere’de su kıtlığı için su boru hatları. 1992’den beri yeni su rezervuarı yapmama ve yer altı sularını tüketme baş rolde.

6-7 Eylül’de Almanya’nın 16 eyalet başkanı AB’ye elektrik fiyat sübvansiyonlarını sanayi için destekleme çağrısında bulunacak.

4 Ağustos 2023 – Bakır ne kadar kritik

ABD enerji bakanlığı 2025-2035 kritiklik matrisinde bakır, elektrikli çelik, silikon’u “neredeyse kritik” ilan etti. Bakırcılar tebrik etti.

ABD’nin üretim destek paketi IRA’nın destekleri ve dağılımı (The Economist)

Almanya’daki rüzgar üreticilerinin üretimleri ve siber saldırılar konusunda, WSJ makalesi, veri kaynağı. Şubat son hafta ile başlıyor (01.01.2022-30.05.2022)

Türkiye’de lisanssız GES artışı ile elektrikli ısıtıcı piyasası büyümesi .

IPCC’nin yeni başkanı imali bir söz söylemiş : “”Bazı bilim adamları [dergi] Nature’daki en son makaleden motivasyonlarını alıyorlar. Benimkini Karar vericilerin seçtiği ve aldığı bilimsel kanıtlardan alıyorum”. demiş.

Orman yangınlarının uydudan gece fotoğrafları ile veriye çevrilmesi

İspanya’da Nisan-Temmuz 2023, sıcaklık ve elektrik talebi

28 Temmuz 2023 – Günün Grafikleri

Küresel kömür ticareti. Yılda 1.2 milyar ton ile hala en çok ticareti yapılan 2nci ürün. %78 termal, %22 kok

Küresel petrol temiz ürünler ticareti

Küresel benzin ticareti ağı

Küresel ham petrol ağı

Küresel demir cevheri ticareti. 2022’de 1.52 milyat ton

Çin petrol talebi konusunda, stoklama olabileceği, talebin göründüğünden zayıf olduğu söyleniyor

Fransa’da Messmer Planı ve sonrası: Aslında dünyanın gördüğü en büyük temiz enerji dönüşümü

Japonya’nın LNG ithalat fiyatları

ABD’de üretilen gazın %30’u EO100, MiQ, Trustwell sertifikalandırılmış (differentiated, responsibly sourced) gaz

1.5C ısınmada kalabilmek için 196 trilyon $ yatırıma ihtiyaç var.

Çin’in güneş ihracatındaki ülkeler (BNEF)

Kim petrolden ne kadar vergi alıyor (OPEC)

Biz yapay zekayla uğraşırken, o da yazı yazıyor, okuyor, resim yapıyor

Dünyadaki uranyum üretiminin %5’ini üreten Nijer

Nasa uydusuna göre dünyaya enerji akışındaki net durum

5 Temmuz 2023

Bugün OPEC semineri var ama en önemli konuşmacıda yayın kesildi.

Fransa yenilenebilir hedeflerinin %3+ altında kaldı. Diğer ülkeler aşağıda. İtalya ve İsveç’ten 500 milyon €’a istatistiksel MW almak istemiş ama henüz gerçekleşmemiş. Almanya’da 2012-2021 büyümesi %42’yken, Fransa’da %46 olmuş.

Almanya’nın aldığı pahalı gazın sadece 1 milyar €’luk kısmı satılmış. 7 milyar € zarar var. Almanya THE(Trading Hub Europe)’u depoları doldurmakla görevlendirmişti. Almanya’da 3 LNG terminali işletmede, 3’ü de 2023 sonuna hazır olacak. Bu sayede Alman LNG ithalat kapasitesi 30 bcm olacak.

4 Temmuz 2023

Aydınlanma/ışık fiyatının İngiltere’de zamanla değişimi

ICIS’ten ileri vadeli gaz fiyatları

Hollandalı ASML’nin 1 Eylül’den itibaren çip imalatındaki makinelerin ihracatına kontrol uygulayacağını açıklaması sonrası, Çin’de gallium ve germanyum ihracatına “ulusal güvenlik ve çıkarlar”‘ı gerekçe göstererek kontrol uygulayacak.

Çin gelecek aydan itibaren gallium ve germanyum’a ihracat sınırlaması getirecek. AB ihtiyacı olan gallium’un %71, germanium’un %45’ini Çin’den alıyor.

Tüm bu söylemlere karşın AB’nin Çin ile ticaret açığı da artmaya devam ediyor.

Dünyada ham madde ihracatındaki sınırlamalar ise giderek artıyor.

RAND’daki bu analize göre, aslında herşey 2010’da Çin’in, Japonya ile olan Diaoyu-Sankaku adaları sorunundan dolayı nadir toprak elementleri ihracatını yasaklaması ile başladı. Bir anda fiyatlar arttı. ABD Enerji Bakanlığı, Kritik Mineraller Enstitüsü kurdu.

İsviçre’de ekonomik işler devlet sekreterliği Paramount trader’ına Rus petrolü ile ilgili sorular gönderdi. ESPO petrolünü kaçtan alıp kaçtan sattıkları ve iç iştiraklar para akışı sorgulanmış görünüyor.