28 Aralık 2020

2020’yi en iyi özetleyen enerji grafiği IEA’den:

2021 ve ötesine petrol fiyat tahmini – CEBR raporundan:

Trump sonunda temiz enerji ve fosil yakıtlara da teşvik içeren paketi dün imzaladı. Doğalgaz fiyatları son 3 işlem gününde %16 düştü, sebep ılık havalar.

Asya’da ve dünyada LNG fiyatlarının artışı ile ABD’den doğalgaz ihracatı artmaya başladı. Geçtiğimiz ay Cheniere energy’nin hisseleri ortalamanın üstünde artmış. EIA’ya göre ABD LNG ihracatı 2021’de %30 artması bekleniyor. Haziran sonu Louisiana’da Venture Global da LNG terminalini açıyor.

Çin Kasım’da yıldan yıla %21 artış ile 268 milyon$’lık mal ihraç etmiş. 700 gemisi olan Maersk’in sene başında diplerde dolaşan hisseleri hızla artmış. Ülkeler tekrar stoklamaya başlıyor ama tedarik zinciri ve taşımacılıkta Covid engelleri devam ediyor. Şangay’dan Rotterdam’a bir container 6500$’a gidiyormuş. Ve tüm bunlar da dizel talebi olarak kendini gösteriyor.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz, 4 yeni petrol ve gaz sahası keşfettiklerini açıkladı.

Irak, İran’a borcunu ödemediği için, İran gazındaki kesintilerle uğraşıyor. Ülkede elektrik kesintileri olabilir. İran 50 milyon m3 gaz ihracını 2 hafta önce 5 milyon m3’e düşürmüştü. Dün de 3 milyon m3’e düşüreceğini ilan etmiş. Irak 6500 MW elektrik kaybetmiş, kış piki de 19000 MW.