13 Mayıs 2024

Vitol’den Mike Muller’in açıklamaları ilginç. Bu sene petrol talep artışının en yüksek ilk 5’te yer alacağını belirtti. 1.65-1.8 mv/g talep bekleniyor. Dizelde azalma olabilirmiş. Aramco ise Suudi Petrol üretiminde %3.5 düşüş raporlamış.

Yağış miktarı artınca deprem tetikleniyormuş, örnek Japonya.

İtalyanların pildeki MACSE modeli ilginç bakalım çok yatırım getirecek mi?

Petrol piyasalarında düzen anlaşma yoluyla sağlanırsa, tüketicilerin faydasına olursa neden sorun olsun diyenler şimdi de WSJ’de yazmış.

Eski alarmistlerden kim kaldı? Bu kitap sebebi ile çocuk sahibi olmaktan vazgeçen ve şimdi bunu saçma bulanlar var.

Modern tarımda kullanılan bazı kritik GPS navigasyon sistemlerinin doğruluğu “son derece tehlikeye atıldı”. “Last year, an outage with Inmarsat satellites caused tractors in Australia and New Zealand to “grind to a halt,” and the remote bricking of connected tractors in Ukraine in 2022 showed a type of vulnerability many hadn’t considered before. Experts have warned about the possibility of a cyber attack targeting tractors or the satellites they rely on as a major threat to our food supply. “

Linux Energy’cilerin programları ve bir de aktif youtube kanalları var.

ABD vergi kredilerinde transfer edilebilirlik ve OPEC-12 ham petrol arzı – RBC

LNG haberleri Freeport ve Cameron

Toplam ABD LNG arzı ve gelecek eğrisi

30 Nisan 2024

Enerji için yapay zeka raporu ABD Enerji Bakanlığı’ndan

5 temel malzemenin talep artışı

Elektrik şebekesinde materyal bilimi ile gidilecek daha bir çok yenilik var. “Reconducturing” mesela. ABD Enerji Bakanlığı raporu da oldukça ilginç.

Günlük 500.000 m3 deniz suyu arıtan tesis 400 milyon $’mış. Bir metreküp için 2.6 kWh elektrik tüketiyor. Dolayısıyla 1 m3 su için enerji maliyeti 7 cent/kWh.

Gübre kullanımı

29 Nisan 2024

Andurand’ın fiyat, emtia üzerine açıklamaları

Alman BASF, Ruhr’da iki tane elektrikli steam cracker’ı devreye aldı. Ham petrol 850C’ye çıkarılarak parçalanıyor.

Güneş paneli tarihi

EPA’nın geçen haftalarda verdiği kömür santrali kararlarının özeti

ABD Kömür santrallerinin sistemden emekli edilmesi tahmini. 189 GW kömür santralinin 51 GW2ının 2032 gibi sistemden ayrılması bekleniyor.

Tesla’nın fiyat-kazanç oranı hala 41 civarında. Fakat kavga ucuz elektrikli arabalar tarafına kaydı. BYD Seagull 10.000 $’a satılıyor. 2022’den bu yana Tesla Model Y fiyatını 20.000$ düşürdü, bu sırada IEA’e göre ABD pil fiyatları 3000$ düştü.

Daha önce araba kafası, yani araba için herşeyi yakarım kafasını görmüştük. Cüneyt Kazokoğlu’da arabasız kalma bedelini paylaşmış, ABD’deki araştırma

Nature Energy Nisan sayısı. Katı yakıtlardan LPG’ye geçişte Ghana örneği.

Adani’nin Adani Green Energy Limited (AGEL), 20 milyar $’lık bir yatırımla en büyük yenilenebilir yatırımını yapıyor. Paris’in 5 misli, Gujarat eyaletinde, 30 GW. Hindistan hükümetinin 2030 gibi 500 GW fosil olmayan elektrik hedefi var. “Adani, fosil yakıtların bu ülkelerin geliştirdiği gibi tarihi kullanımına atıfta bulunarak,” Hindistan Çin’in yaptığını yaparsa, Hindistan Avrupa’nın yaptığını yaparsa, Hindistan ABD’nin yaptığını yaparsa, o zaman hepimiz çok, çok kasvetli bir iklimsel gelecek içindeyiz ” dedi.”

Çin petrol talebinin mevsimselliği

4400$’lık elektrikli araba. Caihong – gökkuşağı demek. Çin yılda 40 milyon araç üretiyor. 22 milyon iç pazarda satıyor. 5 milyon’da ihracat. 3/4’ü içten yanmalı motorlar. BYD, 2018-2022 arası 3.5 milyar $ doğrudan sübvansiyon almış. Çin 2009-2022 arası 173 milyar $ elektrikli araba sektörüne harcadı.

700 yıllık faiz oranları tarihi

Yapay zekada liderlik tahtaları. En başarılı gözüken OpenCodeInterpreter’in denemesi

Bitcoin elektrik tüketimi tahmini olarak artmaya devam ediyor.

Şırnak petrol keşfine uluslararası yazı

BIS’e göre yapay zeka enerji şirketlerinde katma değeri arttırabilir.

GDP ve karbon dioksit yoğunluğu

27 Nisan 2024

Çin’de elektrikten gaz talebi tüm gaz talebini yukarı çekebilir. 2024’de 97.5 bcm, 2025’te 106.5 bcm’e çıkabilir. 2020’de 100 GW olan gaz kurulu gücü 2023 sonunda 125.62 GW’a çıkacak.

25 Nisan 2024

Nobel ödüllü Duflo’nun 37$/ton karbon hesabı ve moral borç argümanı ilginç

”You combine the effect of one tonne of carbon on global warming, multiplied by the effect of temperature on mortality, multiplied by a value that you put on one year of life — the number that our governments keep using, which is the “value of a statistical life”. ”

Araba o kadar önemli ki, yapılan çalışmada insanlar belirli görüşlerde konu araba olunca çok ciddi görüş değiştiriyor.

Otomobiller 60-80 milyon insanın ölümünden ve 2 milyar da yaralanmadan sorumlu.

İngiltere de demiryolu yolcu sayıları

Dizel marjı aşağı

24 Nisan 2024

Fosil yakıtların İngiltere üretimindeki payı %2.4’e kadar düşmüş, ama artan oynaklık/volatilite bayağı çok

Mısır’da 106 milyon nüfus var. Henüz bahar olmasına rağmen elektrik kesintileri başlamış. Geçen yaz tüketim 34650 MW seviyesinde olmasına rağmen sorun olmuştu.

Naturgy’nin piyasa değeri 24 milyar $ civarında ve Taqq almaya çalışıyor.

Daniel Yergin’in Barrons mülakatından : “Tedarik zincirlerinin yalnızca verimliliğe dayalı oldukça serbest küreselleşme dönemi – o dönem bitti. Ve genel olarak ticaret ve ekonominin hem şirketler hem de yatırımcılar için daha politize ve daha riskli olduğu bir dünyadayız. Birçok şirket küreselleşmenin oyun kitabına göre faaliyet gösterdi. Ama bu oyun kitabı şu anda içinde yaşadığımız yeni oyunda o kadar iyi çalışmıyor.”

Peter Zeihan, soruları cevaplıyor : “Diğer ülkeler ABD şeyl devrimini tekrarlayabilir mi?”