6 Mart 2018

Özetler

[Nature Energy-Editoryal] Bilimsel literatürde araştırmaların tekrar edilebilirliği sorunu var. 2016 sonundan beri veri kaynağı, bu şubattan beri de finansal olmayan ilişkileri de açıklama zorunluluğu geldi. Güneş hücre araştırmalarında da rapor özetleri olacak, sanırım piller de takip eder. Uçuk sonuçlar var.

ABD’nin ikinci LNG terminali(sıvılaştırma), Cove Point Cuma günü ilk LNG kargosunu göndermiş. Cove point 2014’te inşaata başladı, 4 milyar $’a mal oldu. ABD körfezine göre Avrupa’ya kargo 3 gün daha erken gidiyor, 0.2$/mmbtu taşıma daha ucuz. Cove çift yönlüymüş.

Vietnam, Dünya Ticaret Örgütünde ABD’nin güneş panellerine %30 ithalat vergisine karşı süreç başlattı. Vietnam 5.ülke oldu. Bazı Çinli şirketler üretimleri Vietnam’a kaydırma duyurusu yapmıştı. Ülkenin imalat kapasitesi 600+250(yakında) MW/yıl.

Hollanda’nın (muhtemelen bizde de) bir çok yerinde, fırın saatlerinin 5 dakika geri kalma sebebi açıklandı. Sırbistan/Kosova politik sorunu sebebiyle, elektrik şebeke frekansı (biz dahil) toplamda 5 dakika geri kalıyordu. Olay çözülmemiş, ama Entso-e çözülmek zorunda diyor.

IEA’in ABD petrolünün dünyayı değiştireceği açıklamalarının altında, bir de hızla gelen rafineri kapasitesi var. Çoğu Asya’da. Bu da rafineri çalışma kapasitelerini düşürebilir, Avrupa’da rafineriler devreden çıkar, talep çok artmıyor.

Avrupa düzenleme kuruluşları Gazın Gelecekteki Rolü çalışmasını yayınladı. Talep tahminlerinde ağırlıklı pesimist (s54). 40.sayfalarda batık varlık(stranded asset) tartışması var. Ama yenilenebilir gaz, hidrojen, elektrikten gaz kısmı ilginç.

Dönüşümdeki elektrik piyasaları başlıklı beyaz dökümanda, hibrit santral modelinde Statkraft’ın 5GW karma sanal santrali (VPP). Şebeke tarafında “invest and connect” modelinden “connect and manage” yöntemine geçilmişti. Ofgem 2018’de kayıtzinciri raporu yayınlayacak.

Grafikler

Çin’de kışın artan hava kirliliği kontrol altında (Bloomberg)