15 Ocak 2018

Petrol fiyatları hız kesmiyor, gazı kesmeyenlere göre jeopolitik riskler büyük, dolar da değer kaybediyor. AB’de bu yıl enerjide temiz enerji paketi; bu hafta Asya’da Çin’in kömür fiyatlarına müdahalesi… Hızlı trenler fiyatlar makul ise uçaktan yolcu çalmıyor, ama yolcu talebini arttırıyor. Çin petrol ürünleri ihracatında da rekor kırdı, Kasım’da da ham petrol ithalatında rekoru vardı. Saudi Aramco’nun ve Suudilerin petrokimya yatırımları.

Özetler

AB’de enerjide bu yıl: İngiltere emisyonda ETS’de ayrışacak, ETS’de fazla izin oluşabilir, 2030 iklimde sanayi dışı kurallar devreye giriyor, Temiz enerji paketi meydan savaşı, NordStream 2, Nisan’da 1.5 C küresel ısınma raporu, 31 Aralık’a kadar devlet yardımı alan kömür madenleri.

Avrupa’da bu hafta: Almanya’da iklim değişikliği hedefleri ötelenince Almanya’daki 2020 yılı elektrik kontrat fiyatları hızla düştü. ABD’nin çelik ihracatı ile ulusal güvenlik ilişkisini görüşecek, Avrupa’dan %13-14 ithalat yapıyor, tarife gelebilir. Haftanın konusu Groningen gaz sahası.

Asya’da: Kış ticaret dönemi sonuna geldiğimi haftada (ileri vadeli kontrat), bu hafta gaz fiyatlarının zirve yaptığı hafta olabilir mi? Termal kömürde 750 yuan/ton rakamlarına yaklaşıldı, burada Çin hükümetinin müdahalesi gelebilir.

Peru LNG ihracat tesisi, 2018’in ilk kargosunu İspanya’ya gönderdi. 2010’dan beri 439 gemiye LNG kargosu yükledi. 4.45 mton/yıl tesis.

Hızlı trenler 1000 km’ye kadar ki mesafelerde “kapıdan kapıya” yolculuklarda uçaklarla rakip. Ama uçak yolcusunu çalmak yerine uygun fiyatlı ise daha fazla yolcu trafiği sağlıyor.

Saudi Aramco’nun Dow Chemical ile ortak olduğu Sadara Kimya şirketi, Arapça öncü, önde demek. Aramco Total ile de Satorp – petro kimya tesisi kurdu. Aramco Sabic ile de 400,000 v/g petrol işleyecek bir diğer “petrolden kimyasal” işine giriyor.

Çin’de bu kış ki gaz kesintisi, üre ve gazdan gübre üretimini vurdu, fiyatlar yükseldi. Bu da ekim sezonundan önce kriz olabilir. Bu arada yanan İran tankeri Sanchi, batmaz deniyordu batmış.

Japonyanın Aralık için aldığı LNG spot fiyatı 3 yılıon zirvesi 10.2$/mmbtu oldu, geçen ay 8.1$dı.

Dün Detroit otomobil fuarında Ford Motor’un başkanı Bill Ford, 2022’ye kadar 11 milyar $ yatırım ile 40 yeni hibrit ve elektrikli araç piyasaya süreceklerini söyledi. 2016’da Ford mühendislik, ArGe 7.3 milyar $ harcadı.

Sinopec’in Chevron’un Güney Afrika’daki yatırımlarındaki %75 paya, 900 milyon $ vermesi, Çin’in Afrika’daki ana üssünü Güney Afrika yapar diyor yazar.

[Oxford Energy] Uzun ve kısa dönem petrol fiyatları yazısında, mali başabaş petrol fiyatını petrolün sosyal maliyeti ile üretim maliyeti diye tanımlanıyor. Önemli nokta, talep artık artmaz diye rekabetle fiyatlar düşünce rebound ile tüketim geri geliyor kısmı önemli saptama, yok boş

Ofgem yeniden yapılanıyor, 3 bölüm altında toplanacak. “Tüketicler ve Piyasa”, toptan, perakende, tüketici, denetim burada. “Sistem İşletimi ve Şebekeler” şebeke fiyat kontrolleri, “Şirket ve Uyum hizmetleri”, sektör şirketlerine destek ve çevre

Romanya elektrik piyasasında 31 Aralık 2017’den sonra düzenlemeye tabi tarife olmayacak, yani piyasa tam serbestleşmeye geçti. Konut hariç diğerleri için düzenlemeye tabii tarife 4 yıldır yayınlanmıyordu.

Çin Aralıkta rekor petrol ürünü ihraç etti, 6.17 milyon ton yaklaşık 1.6 mv/g. Kasım’a göre %6.6 yukarıda. Kasımda Çin 9 mv/g ile en yüksek ham petrol ithalatını yapmıştı. 1 ayda ürüne çevirmiş. Rafineri marjı 2017’de ortalama 7$/v, ama en son 5.85$’ı da gördü.

Kanada’da 2018’de tüm bölgelerde karbon fiyatlaması yapılacak. Bir çok bölge bu gelirler için yeni yapılar kurdu. 1 kWh enerjiyi tasarruf etmek 2014’teki rapora göre 2.8 cents/kWh. Talep tarafı ve verimlilik önemli

Grafikler
İleri vadeli kontratlar gittikçe dik düzeltme eğrileri veriyor (Art Berman)

ABD Dolar Endeksi (DX)(mor), WTI yeşil-kırmızı (Investing)