4 Mayıs 2021

Brent ABD ham petrol ve benzin stoklarındaki büyük düşüş sonrası 69$/varil’in üzerini gördü.

23 ham maddeyi takip eden Bloomberg Commodity Spot Index‘i bugün %0.8 artarak, 2011’den beri en yüksek seviyesini gördü. Ford emtia maliyet artışından 2.5 milyar$ etkilenmeyi bekliyor.

Prices hit levels last seen during the China-led supercycle

Ford ve BMW, Solid Power’a 130 milyon $ yatırarak, katı hal pillerindeki yatırımlarını arttırıyorlar. BMW’nin hedefi elektrik, dijital ve döngüsel (circular). Ford, Solid Power’a ilk defa 2019’da para yatırdı. Yeni anlaşma 2022 ile birlikte Ford’a tam ölçek Solid Power pil hücreleri teslimini öngörüyor.

electric vehicle batteries solid state

Japonya’nın şu anda 250 günlük petrol rezervi var. Sorun LNG stokları ki, Japonya’nın elektrik üretiminin %40’ı. Japonya’nın gıdada kendi kendine yetebilirlik oranı da %40. Tayvan ile Çin arasındaki bir problem, Japonya’yı da derinden etkiler.

Avrupa karbon fiyatları rekor 50€/ton’u aştı. Yıl başından beri Aralık 2021 kontratı %50 arttı. 2030’da fiyatların 90 €/ton a çıkması hidrojenin de önünü açabilir.

USA Today’de Cumhuriyetçi senatör John Barrasso’nun yazısı, Çin’in işbirliği değil üstünlük peşinde olduğu, iklim değişikliğinde gelişmekte olan ülke kavramı arkasına sığındığı ve sübvansiyonlarla, Çin güneş sektörünün küresel piyasayı kapattığı ve Amerikalı-Avrupalı şirketleri piyasadan attığını belirtiyor.

Nature Energy’de yayınlanan çalışmaya göre, California’da geçmişe dönük yapılan çalışmalara göre elektrikli araba kullananların %18’i, hibrit elektrikli araç kullananların da %20si tekrar benzinli araçlara geri dönmüş. Sebebi de şarjın zorlukları.

Küresel et tüketimi bu sene %1 artacak. Gıda üretiminden küresel emisyonlar 2050’ye %60 artacak.

Sıcak yıllar, insanları daha az üretken yapıyor ve işe daha fazla ara vermelerine sebep oluyor olabilir. Her 1 C yıllık sıcaklık artışı, fabrikalarda %2 üretim düşüşüne denk geliyor.

Alman ekonomi bakanı Peter Altmaier’e göre 2022-2024 yılları arasında çelik sektörünü iklimle dost hale getirmek için 5 milyar € harcanacak. 2018’de Alman çelik sektörü 39.7 milyon ton üretim karşılığı 58.6 milyon ton CO2 emisyonuna sebep oldu. Tamamen CO2siz çelik üretimi için yatırım 35 milyar €’a mal olacak. 10-12 milyar €’sunu devlet verecek.