31 Mayıs 2021 Pazartesi

Bu hafta:

31 Mayıs Pazartesi – ABD Memorial Day
* Resmi olarak yaz sürüş sezonunun başlaması
* OPEC teknik komite toplantısı
* 17:30 IRENA Küresel yenilenebilir atlası
1 Nisan Salı
* OPEC Bakanlar toplantısı
2 Nisan Çarşamba
* IEA Dünya Enerji Yatırım raporu 2021
23:30 API Haftalık ham petrol stokları
3 Nisan Perşembe
* 17:30 ABD doğalgaz depolama
* 18:00 ABD petrol ürün stokları
4 Nisan Cuma
* 20:00 Baker Hughes sondaj kule rakamları
* 22:30 CFTC petrol ve emtialar spekülatif pozisyonlar

Bu haftaki podcastler

Bu hafta ingilizce enerji sunumları CleanEnergyWire’dan.

Geçtiğimiz hafta

(Bu kısım Financial Times – Energy kısmında bu haftaki önemli haberleri özetlerinden oluşuyor)

Shell’in, Hollanda da Friends of the Earth’e kaybettiği dava için Mart ayında Shell sorun yok diyordu. FoE Eş kurucusu : “40 yıl önce Shell’e petrol ve gaz şirketi değil enerji şirketi ol diyorduk”. Shell hisseleri Çarşamba çok oynamadı. Rystad analisti, bu gerçek iş konusunda çok az etkili olacak dedi. Shell’in temyiz-itirazı 2-3 yıl sürer. Mahkeme kararı 2030’da Shell emisyonlarını %45 azaltmalı diyor ama şimdi, şirketin zorunluluklarını delmediğini/zarar vermediğini söylüyor. Rystad diyor ki, Shell’in doğrudan emisyonlarının %45’i mevcut portföy üretiminin %14’ünden geliyor. Ama skop 3, yani tüketici emisyonlarından da sorumluluk geldi. Mahkeme kararındaki %45 net , yani ağaç dikme, karbon yakalama ve diğer ofsetlemeye imkan tanıyor.

Avustralya’da da bir mahkeme, Bakanın genç insanları iklimle ilgili zararlardan koruma zorunluluğu var dedi.

BP geçen sene 2030’da üretimden emisyonlarını %40 keseceğini söyledi yine hisseler hareket etmedi. BP’den Looney’de geçtiğimiz yıl Aberdeen’de eylem yapan genç bir aktivisti dinlemişti.Harvard araştırmasına göre büyük petrol şirketlerinin bu yaklaşımları büyük tütün şirketlerinin taktiklerine benziyor.

Exxon’da, 54 milyon $, %0.02 hisseye sahip, seçimle yönetim kuruluna 2 üye soktu. Engine 1 adlı aktivist fonun 2 üyesinin ana amacı “ekonomik” misyon olacak. Exxon, fosil yakıtlardan geçişte yavaş davranıyor. Engine 1’ın önerdiği üyeler Exxon CEO’su Darren Woods’un görevden ayrılmasını talep etmiyor. Fakat Woods bu adayları çok eleştirmişti.Engine 1’de bir anda güneşe rüzgara geçiş istemeyecek. Süreci destekleyen Blackrock ise görevlerinin, yatırımcıları düşen fosil yakıt talebi risklerinden korumak olduğunun altını çiziyor. Exxon YK başkanı ise, BP gibi şirketlerin net sıfır hedeflerinin arrkasındaki istatistikler sorunlu diyor.

Dijital şeffaflık, yani çevreci gruplar eskiden fotoğraflarla dert anlatırken artık sayılarla, şirket verilerini daha iyi analiz ederek baskı oluşturuyorlar.

Goldmans Sachs’a göre ABD ve gelişmiş ülkelerdeki talep artış hızı Çin’in fiyat kontrollerini anlamsız hale getirebilir. Demir cevheri 12 Mayıs’tan bu yana %20 düştü ama diğer emtialar, mesela bakır hala çok dirençli.

Norveç ve Almanya’yı bağlayan 1400 MW su altı kablosu devreye girdi.Avrupa’ya asyadan ürün göndermenin maliyet 10000’ı $ aştı. 

Bisiklet ve harddisk tedariğinde de sorunlar var

Amerikanın Rusya’dan petrol ve ürün ithaları 750,000v/g’e geldi .

İngiltere’de bitcoin üretmek için 20,000 $’lık elektrik çalan bir grup yakalandı, bu hırsızlık karşısında 8000$’lık bitcoin kazanabiliyorlarmış

“Tüm krizlerden çıkışlar, emtia yoğun,bu seferki özellikle yoğun olacak çünkü talep çok düşmüştü” Ed Morse, Citi.

Güney Kore’de Shin-Kori 4 nükleer reaktöründe yangın sonrası fiyatlar arttı.