3 Mayıs 2021

Petrol, Hindistan’a rağmen, ABD iş anketinde Nisan ayı için hızlı artış görünümü ile arttı. Brent ve WTI %1,5 ve %1.6 arttı.

Çin tek başına dünyadaki kömürün yarısını, Hindistan’da %11’ini tüketiyor. İki ülkenin ayrı iklim yaklaşımları var. Çin iklim liderliğine oynarken, Hindistan gelişmekte olan ülke olduğunu vurgu yapıyor. Hindistanlıların John Kerry’den istek listesinin başında finansal destek geliyor.IEA’e göre Hindistan’ın karbon emisyonları 2040’a %50 artacak. Çin’in 2019 emisyonları 9.8 milyar ton CO2, bu emisyonların 10.5 milyar ton’da plato yapacağı düşünülüyor. Hindistan’ın enerjisinin %48’i kömürden. Hindistan 2030’a 450 GW yenilenebilir enerji hedefliyor, Çin’de 1200 GW.

Çin’de lityum karbonat fiyatları güçlü iç talep ile %100’den fazla arttı. Neodymium praseodymium oksit fiyatları da %40’dan fazla arttı. Palladium 3000$/ons’u aştı. Bakır 2011’den beri ilk defa 10000$’ın üstüne çıktı. Demir cevheri, palladium, kereste geçtiğimiz hafta tüm zamanların rekolarını kırdılar. Bu süperdöngü olabilir. Çok fazla destek paketi, Çin’den güçlü büyüme ayrıca yeşik hedefler fiyatları uzun süre yükseltebilir.

Chart showing a rise in GSCI spot indices

Japon Başbakanın, 2030’da Japonyanın karbon emisyonlarını azaltma planı alkış aldı, ama iç bürokraside panik başlattı. 2030’da 2013’e göre %46 azaltma hedefi, Çevre Bakanı Koizumi’ye göre “öyle ortaya çıktı”(just floated up). Japonya 2050’de net sıfır vaadi yapmıştı. Japonya’da emisyonları %1 azaltmak 9.1 milyar $’a mal oluyormuş.

Princeton Üniversitesine göre, Biden hedefleri için ABD rüzgar ve güneş kapasitesini 2030’a kadar %10 arttırması gerek. Bunun içinde çok alan gerekiyor.

Berkshire Hathaway enerjinin 2020’deki 18 milyar $ geliri ve elektriğinin %43’ü yenilenebilir kaynaklardan, bu sebeple Omaho Kahini Warren Buffet elektrik sektörü yatırımlarının yatırım şirketini daha yeşil yaptığını iddia etti. Daha çok yenilenebilir için daha çok altyapı gerekiyor ve şirket 13 milyar $ gelecek 10 yılda harcayacak.

11 trilyon $ varlık yöneten 64 kurumsal yatırımcıya yapılan ankette, sadece %17si, petrol şirketlerinin yeşil enerjiye odaklanabilecek dönüşümü yapabileceğine inanıyor. Bir başka çalışmaya göre 4 trilyon $’lık varlık yöneticilerinin %62si, petrol şirketlerinin yenilenebilir yerine petrol üretimine odaklanmasını istiyor.

Fukushima’daki nükleer santral operatörü Tepco hisseleri Aralık dibinden beri %20’ye yakın arttı. 2 yıl içinde radyoaktif suyu depolayan depoların 1.4 milyon ton kapasitesi dolacak. Bu suyu Pasifik’e boşaltma fikri var. Geçtiğimiz ay, regülatörler nükleer santrallerin yeniden başlaması konusunda da iyi haberler vermedi. Nükleer santraller çalışmazken, fosil yakıt yakmaktan geçtiğimiz iki senede brüt marjı %2.1’e düştü.

Avustralya neredeyse 200 yıldır Asya’ya kömür ihraç ediyor. Net sıfır hedefleri ile ülkenin en önemli ihraç kalemlerinden kömür sektöründe tehlike büyüyor. Rio Tinto ve BHP termal kömür piyasasından çıktılar veya çıkıyorlar. The Australian Institute’a göre “Avustralya fosil yakıtlardan çıkış planlamıyor”. Yeni kömür maden onaylarında da hızlı hareket ediyor. Avustralya başbakanı Malcolm Turnbull’da kömür maden onaylarında moratoryum ilan etmeye çalıştığı için Net sıfır komisyonundan çıkarıldı. Murdoch’ın News Corp’un da Avustralya’da önemli bir etkisi var.

 Chart showing estimated global coal demand 2025
 Chart showing global coal exports 1980-2025

ABD Dışişleri Bakanlığı, mahkum değişimi karşılığı 7 milyar $ İran parasını serbest bırakma konusunda uzlaşıldığını yalanladı.

Intel CEO’suna göre çip krizi bir kaç yıl sürebilir. ABD’nin 25 yıl önce yarı iletken imalatında oranı %37 iken şimdi %12. Tayvanlı TSMC ise 2 ay geride olduklarını söyledi .

Raporlar

An Assessment of Evaluation Practices of Low- And Moderate-Income Solar Programs