9 Nisan 2021

İspanyol hükümeti, 2023’e kadar elektrikli araba satışlarını desteklemek için 950 milyon $’lık teşvik paketi açıkladı. Arabalara 7000€’a kadar, elektrikli kamyonetlere de 9000€’a kadar teşvik var. VW, İspanyadaki fabrikayı tam elektrikli araba üretim noktasına dönüştüreceğini söylemişti.

New York tabanlı Global Thermostat, startup olarak havadan 4000 ton CO2 çekebilecek bir yeşil kutu oluşturduğunu söylemişti. Exxon’dan bile yatırım almış. Müteahhit projeyi 2019 yazında kapatmıştı. Karbonu elimine etme teknolojileri 2050’de 1.4 trilyon $ hacme erişebilir.

Saudi Aramco, Aramco Petrol Boruhatları’nın %49 hissesini Washington merkezli EIG Global Energy Partners’a 12.4 milyar $’a sattı. Aramco bir süredir varlıklarını satarak devlete nakit üretmeye çalışıyor. Toplam değeri 25.3 milyar $ olan boru hatları şirketi, 25 yıl tarife ile aslında kullanım hakkını işletiyordu.

Texas krizi sonrası petrol ve gaz lobisi atakta ve kesintinin sorumluluğunu o saatlerde üretmeyen güneş ve rüzgar olarak göstermeye çalışıyorlar. Aşağıdaki tweetle de aslında doğalgazın daha çok ürettiğini anlatmaya çalışıyorlar. Fakat yüksek talebin karşılanamadığı ve güneş-rüzgarın etkisi konusu eyalette tartışmaları büyütmeye devam ediyor. Hatta “Reliable Grid Now” diye bir hareket de var.

Image

2021’de uranyum madencilerinin hisselerini takip eden Solactive endeksi %35 değer kazandı. 6 yıldaki en yüksek seviyesinde. Asya’da, ABD’de ve AB’de yeni politikalar nükleeri destekliyor olabilir. Çin 50 GW’dan 2025’de 70 GW nükleere çıkmayı planlıyor. Biden’da nükleerin temiz enerji standardında olacağını söyledi. Uranyum fiyatları Mart başından beri %11 artarak 31$/pound oldu. Fakat 2007’de fiyatlar 137 $ seviyelerindeydi.

Atmosferdeki metan seviyesi 1983’ten beri en yüksek artışını 2020’de gördü. Artış sebebi tam olarak bilinmiyor. Metan emisyonlarının %60’ının sebebi insan kaynaklı. Atmosferdeki CO2 seviyesi 412.5 ppm, metanın artışı da 2020’de 14.7 ppm/yıl oldu. Bu arada ilginç bir şekilde en yüksek metan emisyonlarından biri de Bangladeş’te, uydu analizlerine göre. Bangladeş aynı zamanda 48 ülkeli Climate Vulnerable Forum’un da başkanı. Sorun pirinç tarlaları diye açıklama yapılmış.

Russia and the US account for more than one third of global methane emissions. Chart showing methane emissions in kilotonnes of the top 20 emitters

İklim muhasebesi, FT’ye göre standarttan yoksun, manipulasyona açık. BM iklim danışmanı Mark Carney, Brookfield yatırımın etki yatırım yöneticisi, Şubat’ta 600 milyar $ portföyü olan Brookfield’in net sıfır olduğunu söylemiş ve büyük tepki çekmişti. Yapılan yenilenebilirleri engellenmiş emisyon olarak sınıflandırıyor. Brookfield de bunu daha sonra tepkiler üzerine yalanlamıştı. En büyük sorun engellenen emisyonlar, soru ise zaten sahip olmadığın emisyonu engellemiş sayılır mısın?

Rio Tinto son kömür madenini 2018’de satmıştı. BHP ise termal kömür işinden çıkmaya çalışıyor. Anglo American’da Güney Afrika’daki 16.5 milyon ton kömür üreten 1.3 milyar $ varlığını Thungela diye bir şirkete aktardı. Şirket Johannesburg ve Londra borsasında işlem görecek.

19 Mart’ta yangın çıkan Hitachinaka’daki Renesas çip fabrikası, küresel otomotiv yarıiletken üretiminin %6’sını karşılıyormuş. Toyota 2011’deki büyük depremden sonra tedarik zincir açıklarını analiz edip sistemini iyileştirdiğinden bu çip krizinden çok etkilenmemiş. Tohoku depremi Toyota’nın stokta parça değerlerini (miktarını gibi) ikiye katlamış

2020’de ABD’de de bitki tabanlı gıda pazarı %27 büyüyerek 7 milyar $’a erişti. Süt, yumurta ve diğer ürünlerde (et, yoğurt, peynirimsiler) önemli artışlar var.

Bar graph showing that plant-based milk is the largest alternative protein category by retail sales.

Açık Makale

Reversible solid-oxide cell stack based power-to-x-to-power systems: Economic potential evaluated via plant capital-cost target

Estimating the learning curve of solar PV balance of system for over20 countries: Implications and policy recommendations