13 Nisan 2021

Biden’in eski petrol ve gaz kuyularını kapatmak için 16 milyar $ harcama önerisi, çeyrek milyon istihdam üretecek. Fakat iş olsun diye iş mi icad ediliyor tarzı bir soru soruyor FT. Sorunun asıl kaynağı için kuyuyu açan şirketlerin kapatmış olması gerekir. Bu yatırım, şirketleri daha da sorumsuz yapabilir. 56600 öksüz kuyu raporlanmış durumda, 746,000 de raporlanmamış kuyu olduğu tahmin ediliyor.

Bar chart of Number of orphaned wells by state showing The oil rush left Pennsylvania littered with abandoned wells

Rystad’a göre Kuzey Amerika’da hidrokarbon sondaj faaliyetleri pandemi öncesi seviyesine geri döndü. Kansas City Fed anketi de artan bir aktivite gösteriyor. Morgan Stanley’e göre Permian’daki artıl 2016’dakine benzer. 2017 ve 2019’de artan bir üretim gelmişti. ABD petrol talebinde artış da durakladı.

Line chart of Post-crash comparison showing Permian drilling is rising fast again
Column chart of Total North American well completions showing Fracking is back to pre-pandemic levels

Japonya, Fukushima Daiichi nükleer santralindeki 1 milyon ton radyoaktivite bulaşmış suyu Pasifik’e bırakacak. Tokyo Elektrik, bu suyu seyrelterek denize bırakacak. Sorun hidrojenin radyoaktif izotopu tritium, 12.3 yıl yarılanma ömrü var.

Hiç bir ticari sektör 2050 net sıfır hedeflerini tutturamayacak. Alüminyum sektöründe karbon yoğunluğu 2014-2019 arasında her yıl %1 arttı. Takip edilen 10 sektörde, 292 şirketten sadece %15’i Paris ile uyumlu durumda. Rapor burada

İspanya 13.2 milyar € elektrikli araba kullanımını arttırmak için harcayacak, 6.8 milyar € enerji verimliliğinde, 4.3 milyar € kamu yönetimini modernleştirmede. İtalya ve İspanya’nın ekonomisi en çok küçülen AB ekonomileri olduğundan, fonlardan daha çok faydalanacak. İspanya 140 milyar € alacak, yarısı hibe.

Bakırın ilk 2 aydaki yükselişi, rekor öngörülerine rağmen devam etmedi. Çünkü depolarda stoklarda artış görüldü. Yangshan bakır premium’u sene zirvesinden beri %40 düştü, Şili’deki vaka ve toparlanma da önemli

Rising copper stockpiles have been a headwind for copper prices
A gauge of Chinese appetite for copper has declined from 2021 high

Lawrence Berkeley laboratuvarı çalışmasında göre 2005’de 2020 yılı için tahmin edilen elektrik emisyonlarını bugün %52 daha düşük gerçekleşti. 2020 yılı emisyonları da 2005’e göre %40 aşağıda. 2005’te elektrik talebi 2015’e kadar artacak beklenirken, LED ve enerji verimliliği ile sabit kalmış.

Zambia ve Zimbabwe sınırındaki 4 milyar $’lık 2400 MW Batoka Gorge projesi covid sebebi ile durdu. İnşaat çalışmaları 2022 sonu ile başlayacak. 2019’da Zambia ve Zimbabwe General Electric co ve Çinli Power Construction Corp’u seçmişti.

Avrupa’da elektrik traderları evden çalışmanın süresi ve etkisinin talebe nasıl bir düşüş vereceğini hesaplamaya çalışıyor. İngiliz sigorta şirketi Aviva Plc, 95% personelini tamamen esnek veya tam zamanlı uzaktan çalışmaya çekti. BP, 25000 ofis çalışanının %40’ının evden çalışacağını söyledi. Goldman Sachs ise işe tam dönüş planlıyor. Bunlar da elektrik talebinin bilinmezleri.

Doğa tabanlı çözümler (NbS) çoğu zaman yeşilyıkama (greenwashing) ya yol açıyor. Dikkatli olunması gereken hususlar var.

Latin Amerika’da artan petrol fiyatları, petrol üreten ülkeler için de sorun. Meksika’da fiyat kontrolleri geldi. Arjantin hem sermaye hem fiyat kontrollerini devreye aldı. Latin Amerika için 100$/v petrol fiyatı iyi gözükse de, sonunda enflasyon sebebi ile sorunlu. Brezilya’da da Petrobras yönetimi değişmişti.

Çin’de bağımsız rafinericikler (teapots) denetim altına alınmaya çalışılıyor. 2020’de bu teapot-çaydanlık denen rafinericikler 3.16 mv/g petrol işledi. Fakat fazla kapasite olarak 2025’e 150 milyon ton/yıl ekstra kapasite sebebi olabilirler. Pekçoğu söz verdikleri iyileştirmeleri de yapmamış olabilir.

Operation rate in Shandong teapots has been at its record level after Covid impact