30 Mart 2021

Archegos Capital olayı enerji ile ilgili değil ama finansal risk konusunda petrol fiyatlarını önümüzdeki günlerde etkileyebilir. Farklı bankalardan swap anlaşmaları ile aynı şirketlere kaldıraçlı ortaklık yapması ve bankaların birbirinden haberinin olmaması, sonra hisse fiyatları düşünce de Archegos’un marjin tamamlama yapamaması büyük bir finansal risk sorunu

Biden başkan yardımcısı iken Fisker Otomotive hibrit/elektrikli araçlar için 528 milyon $, Solyndra’ya 535 milyon $ ve pil üreticisi A123’e 249 milyon $ verilmesinde yer almıştı. Hepsi battı. Şimdi Enerji Bakanı Jennifer Granholm bu temiz enerji kredi programını görecek. Obama döneminde 2015’te yollarda 1 milyon plug-in hibrit hedefi vardı, bugün bile bu 200,000.

Süveyş krizinden en çok etkilenen ülkelerden biri Suriye olmuş. Herhalde İran’dan petrol gelemediğindendir.

Volkswagen, Mayıs’tan itibaren ABD’deki elektrikli arabalarında Voltswagen ismini kullanacak

ABD otomotiv üreticileri pazarı Japonlara kaptırdıkları 1980’lerdeki hataların aynısını yapıyor olabilirler. Tesla’nın 4 gigafabrikası var:Nevada, Berlin, Şangay ve Texas. VW 2030’a 240 GWh pil kapasiteli fabrika derken, Tesla 3000 GWh fabrika planı olduğunu söyledi. Çin’de her hafta yeni bir gigafabrika ekleniyor.

Son 6 ayda, HRC, sıcak sarılmış sac demir fiyatları Çin’de %50 arttı. Talep çok artıyor ve demir sektöründe 2017’den beri en büyük arz eksiği yaşanabilir. Ocak-Şubat’ta Aralık’a göre Çin’de sanayi üretimi %7.3 arttı. Çelik üreticileri Çin’in emisyonunun %15’inin sebebi. Çin’in en büyük borsada işlem gören çelik üreticisi Baoshan Iron&Steel değeri de %38 arttı.

Reuters Graphic

Makaleler

The design space for long duration energy storage in decarbonized world

Solar photovoltaics is ready to power a sustainable future