26 Mart 2021

Süveyş kanalındaki konteynır gemisinin karaya oturması sonucu tek hat kapanmıştı. 10 LNG gemisi, yaklaşık 1 milyon ton LNG, bu durumdan etkilenebilir. Bu hadise dünyadaki tüm ticarete %5 oranında etki edebilir. Süveyş’in küresel ticaretteki payı %10, ama 2 kanaldan sadece 1i tıkandı. Katar 2020’de Avrupa’ya kanal üzerinden 260 LNG kargosu gönderdi.

Irak, petrol hattını Mısır’a uzatmak için geçtiğimiz hafta Mısırlı yetkililerle bir araya geldi. Amaç Irak petrolünü Kuzey Afrika’ya uzatmak. Ama Rusya’ya yakın görüşler veren ZeroHedge’e göre İran’ın etkisinin Kuzey Afrika’ya uzatılmasını da sağlayacak bir proje.

Maersk CEO’su Soren Skou, tam zamanında tedarik zincirlerinin Süveyş krizinden etkilenebileceğini belirtmiş. “Acil ihtiyaçlar ya tekrar üretilecek ya da uçak kargo ile gönderilecek ve gemiler de oralarda beklemek zorunda kalacak”. Bir hesaba göre Süveyş’in kapalı kalacağı her hafta dünya ekonomisine 10 milyar $’a mal olacak. Süveyş’ten geçiş maliyeti de 500,000 $. Gemi yüzdürülse de oluşan gemi trafiği bir kaç hafta da eski düzenine gelebilecek.

Treemap chart showing goods trapped by the blockage in the Suez Canal