3 Şubat 2021

Brent 58.8$/v’i gördü. Petrol fiyatları Ocak 2020’den beri en yüksek seviyesinde. Fakat backwardation da rekorda, yani yakın dönem uzak dönemden daha pahalı. Rafinerilerin geri dönmesi ve OPEC+ disiplini ile piyasa açığı beklentisine, Demokratların ABD’deki coronavirüs yardım paketi önemli etkenler.

Rosneft, LNG kapasitesini yıllık 95 milyon tona çıkarmayı hedefliyor. Rusya mevcutta 30.5 milyon ton LNG kapasitesini 2035’de 140 milyon ton’a çıkarmayı planlıyor. Rosneft, 30 mt Kara LNG ve 30-50 mt Taymyr LNG ile 15 mt Sakhalin-1 projelerini gündemine aldı.

Alman enerji bakanı Andreas Feicht ısı piyasasında hidrojen için yakın dönemde bir rol öngörmüyor. 2030 öncesi bir opsiyon değil dedi. Hidrojen stratejisi öncelikle başka dekarbonizasyon alternatifi olmayan sektörlere odaklanmalı dedi.

Geçen perşembe Reddit’te r/wallstreetbets’de fiziksel gümüş (ETF-iShares Silver Trust SLV) alıyoruz talimatı ile bireysel yatırımcılar 37 milyon ons karşılığı fon aldı. Fiyatları %20 sıçrattı ama sonra marjin çağrılarından 27$’a geri düştü. “Gümüş eski sistemin Aşil topuğu” diyenler de olmuş.

ABD’de Senato komitesinde Küresel iklim trendleri ve ilerlemeleri oturumunda, Çin ve son politika önerileri gündemdeydi. ABD’nin CCUS ve inovasyonda öncü olabileceği, Çin ve iklim anlaşmaları da gündemdeydi. Biden’ın son açıklamalarının iklim değişikliği ile mücadele de etkisinin çok az olacağı da iddia edildi.

ABD Enerji Bakanı adayı Jennifer Granholm, senato komitesine verdiği cevaplarda ABD LNG’sine sahip çıktı. Kısaca kömür yerine geçer emisyonları düşürür tadında bir cevap verdi. Bu arada ABD’de emisyon politikalarını geciktirmenin maliyeti %72 daha fazla.

Çin 2020’de 38.4 GW yeni kömür santrali devreye aldı. Net olarak ise Çin 29.8 GW kömür santralini devreye aldı. Çin 36.9 GW daha kömür kapasitesini devreye aldı. Bu inşaatı devam eden kapasiteyi 88.1 GW’a çıkardı.

EY, AB’de filoların elektriklendirilmesinin hızlandırılması raporunu yayınladı. Avrupa’da ilk 9 aydaki elektrikli araç satışı Çin’den fazlaydı. Fakat atılması gereken çok adım var.

GM, 2025’te 30 yeni elektrikli araba modeli piyasaya sürecek. ABD’deki modellerin %40’ı sıfır emisyonlu olacak. Burada önemli nokta tüketiciler elektrikli arabaları sevecekler mi, çünkü benzin ve dizel politikaları en düşük seviyelerde.

Shell, 11 Şubat TSİ 12:05 öğle vakti Strateji günü ve sunumları yapacak.

2030’da 100$ karbon fiyatı enerji dönüşümü için önemli olabilir. Fakat uyum sağlamayan sektörleri de bitirebilir. 1000 en büyük şirketin değerinden 2.1 trilyon $ veya %3.7 silebilir. 100 en dayanıksız şirket market değerlerinin yarısını kaybedebilir. ABD’de iklim zararlarını sadece ülke ile sınırlandırınca, Trump döneminde, sosyal karbon maliyeti 7 kat düşük çıktı. Ayrıca indirgeme oranı da önemli.

Column and line chart showing carbon emissions in 2019 and as a proportion of profits

Oxford Energy, aylık petrol raporunun ilk serisini yayınladı. Ana konu Suudilerin sürpriz petrol üretimi kesintisi.

Makale – AB ve Ukrayna’da işleyen toptan satış doğal gaz piyasa kuralları.

Avrupada araba satış istatistiklerinde en çok VW satmış. Elektrikli araçların tüm satışlara oranında çok hızlı bir yükseliş var.