25 Şubat 2021

Texas’ta soğuk hava döneminde elektrik fiyatları 9000$/MWh’ yani normalin 300 katına çıkmıştı. Toplam enerji satışı o dönemde 50 milyar $ olmuş. Şimdi bu parayı tüketenler ödeyecek ama nasıl? İflaslar mümkün ve bir kısmı oluyor demiş. Olay Ercot’tan ICE’a sıçrayabilir, çünkü bir çok alıcı ICE üzerinden koruma (hedge) yapmış durumda. Fitch’de tüm Texa belediye ve elektrik şirketlerini negatif izlemeye aldı.

Shell LNG görünüm 2021 raporunu yayınladı. LNG dayanıklı, gaz talebi artacak vs. Çin’de ulaştırmada 2020’de 13 milyon ton LNG tüketilmiş.

Anglo American CEOsu Cutifani’te göre şirketin anahtar emtiaları bakır, platinyum ve elmaslarda talep çok iyi. İkinci yarıda şirket karı 6.5 milyar $’dı, ve son 10 yılın en iyi performansı. Demir cevheri, bakır, platinum şirket gelirinin %90’ını üretti.

Biden’in İçişleri Bakanı adayı Debra Haaland, 2016’da Dakota Access Pipeline yapılmasına karşı çıkmış, Green New Deal’ı tamamıyla desteklemiş, çatlatma ve sondaj çalışmalarına karşı çıkmıştı. Senato enerji komitesinde ise “fosil enerji Amerika’da çok önemli bir rolü var ve olmaya devam edecek”. Kendi (çevreci) politikalarını değil Biden yönetiminin politikalarını yerine getirecek.

AB emisyon fiyatları 2018’de 8€/ton’dan bugün 40€/tonlar seviyesine geldi. Avrupa ETS-emisyon ticaret sistemi politik olarak kurgulanmış bir piyasa ve tüm ipler AB’nin elinde. 2030’da 1990’a göre emisyonların %40 yerine %55 düşürmeye karar verdiler. Şimdi bir çok trader fiyatlar uçacak diye emisyon piyasalarında.

Tesla’nın rakibi olması gereken Lucid’in Air modeli baharda satışa sunulacaktı, tekrar bir gecikme oldu. Şirket 24 milyar $ değerleme ile halka açılmak için başvurdu. Lucid 2007’de Atieva diye pil teknolojisi şirketi olarak kuruldu. Kuranlar Tesla’dan ayrılmış ve Musk’un araba değil pil ve sürüş sistemi üretmesi gerektiğini düşünerek Musk ile yolları ayırmışlar. Lucid Formula E’deki tüm pillerin tasarlayıcı ve üreticisi.

Lucid aims to unseat Tesla

Hindistan’ın en büyük yenilenebilir gruplarından biri ReNew Power, özel amaçlı şirket birleşmesi (SPAC) ile 8 milyar $’a New York’da borsaya açılıyor.

Körfez akıntısı (Gulf Steam), tropik bölgelerden Kuzey Amerika’nın doğu kıyısına ılık suları getiren bir okyanus akıntısı. Ve gittikçe zayıflıyor, tek mantıklı açıklama küresel sera gazı emisyonları olabilir. Son yüzyılda %15 yavaşlamış bu akıntı. Avrupa havasının ana etkileyicisi değil ama etkileyicilerinden biri.

Exelon, bu hafta Texas’taki enerji krizinin maliyetinin 750-950 milyon $ olduğunu söyledi. Exelon’un 3 doğalgaz santrali çalışamadı. Piyasa değeri 40 milyar $ olan Exelon, ABD’nin en büyük enerji şirketlerinden.

Dünyadaki en pahalı 3. yapı, TSMC’nin Taiwan’da 20 milyar $’a mal olan devasa yarıiletken fabrika tesisi. 3nm ile 22 futbol sahası büyüklüğünde alanda silikon çipler üretilecek. TSMC küresel yarı iletken satışlarının %55’ini yapıyor. Çin ise petrolden çok çip ithalatına para harcıyor. TSMC’nin bu sene yatırımı 25-28 milyar $ olacak.

Elektrikli araba hisseleri hızla değer kaybetmeye başladı.

Line chart of Change since Dec 31 (%) showing Electric vehicle stocks begin to skid

OxfordEnergy’de Ortadoğu enerji dönüşümden kötü etkilenir diyenlere karşı görüş olarak: etkilenmez çünkü Ortadoğu da hem petrol maliyeti düşük hem de emisyonu düşük üretim var, gaza geçiş yapabilirler, hidrojene geçebilirler.

Ercot’un öncü bulguları, Texas krizi ile ilgili sunumu.