24 Şubat 2021

Petrol fiyatlarında 70 hatta 100$ beklentisi gittikçe daha çok dile getiriliyor. Aralık 2022 100$ call opsiyonlarının hacminde büyük bir artış var. Bu opsiyon kontratı bir sigorta gibi 100$ üstündeki petrol fiyatlarına karşı koruyor.

Image

Texas’ta enerji krizinden sonra reform çağrıları ve iki dava açılmış durumda. ERCOT Başkanı ve 16 kişilik yönetimdeki 3 üye istifa etti. Kanadalı Just Energy perakende satışlardan 250 milyon $ zarara girdiğini söyledi. Ödeyemezse BP, Shell, Macquarie ve EDF Trading etkilenebilir. Ayrıca kesintiler ile ilgili yeni grafikler çıkıyor.

Image

İngiltere’de Brexit sonrası karbon fiyat belirsizliği sorun oluyor. İki yıl ileri doğru elektrik satanlar karbon fiyatının neye göre belirleneceğini hala bilmemekten yakınıyor. En kötü ihtimal AB karbon fiyatına eşlenecek. İngiltere’de fiyat tavan 22£/ton. AB fiyatları 40€/ton civarında.

Hyundai şu ana kadar ki en pahalı elektrikli araba “servise çağırma” işlemi yapıyor.76000 araçta 82000 pil değişecek ve maliyeti 900 milyon $. Kona modelinde daha önce yazılımdan geri çağrı olmuştu, şimdi yazılıma rağmen bir yangın yaşandığından piller değişecek. Sorun LG Nanjing fabrikasının üretiği pil hücreleri. GM’de LG Chem Ochang’da üretilen piller sebebiyle 69000 Chevrolet Bolt’u geri çağırdı.

İspanyol İberdrola, AB’nın 750 milyar € fonundan finanse edilmek üzere 150 proje başvurusunda bulundu. İspanya’nın Haziran/Temmuz gibi projelerin çoğunu onaylaması bekleniyor. Yeşil hidrojenden elektrikli şarj noktalarına kadar toplam fiyat 21 milyar € olacak. Projeler İspanya’nın büyümesin %1.5 etki edecek.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi Blackrock CEOsu Larry Fink, Oersted gibi şirketlerin fosil yakıtlardan tamamen çıkmasını “yeşil yıkama” olarak gördüğünü söyledi. “Bir halka açık şirket hidrokarbon işlerini bir başka özel şirkete satıyorsa bu birşey değiştirmiyor”. “Kötü banka” yani zehirli varlıkların ayrıldığı bir şirket kurmayı öneriyor.

Exxon üretimdeki payı 40,000 v/g olan 14 üretim sahasını 1 milyar $’a elden çıkarıyor. Alıcı Norveç özel sermaye grubu HitecVision. Exxon 15 milyar $ varlığı elden çıkaracak. 2019’da da Norveç Kuzey Denizinde 4.5 milyar $ varlığı satmıştı. ConocoPhillips’de Kuzey Denizi varlıklarını 2019’da 2.7 milyar $’a satmıştı.

Makale – Enerji araştırmalarını tekrar düşünmek – Nature Energy’den

Texas’ta hangi enerji kaynağının performansı ne oldu

Image

Texas’ta frekans nasıl tehlikeye girdi?

Image

Suçlu rüzgar mıydı?

Image