18 Şubat 2021

Wood MacKenzie‘ye göre Avrupa Birliği, 2030’da 1990’a göre %55 daha az emisyon hedefini tutturamayarak %46’da kalabilir. “2030 hedefi için Avrupa elinden gelen herşeyi yapmalı ama çok daha hızlı”. Daha fazla rüzgar, güneş, depolama kapasitsi ve şebeke altyapısı 2030’a kadar 585 milyon $ demek.

Texas krizinde, zaten zor da olan çip üretimi de etkilendi. Samsung Semiconductor operasyonları kademeli şekilde durdurdu. Arabalar için çip üreten NXP’de Austin’deki 2 tesisteki üretimini de durdurdu.

Gümüş talebinin %50sini, sanayi talebi çekiyor. Yeşil enerji devriminde de gümüş önemli olabilir. Gümüş bir çok otomotiv parçasında bulunuyor, ve 2021’de 61 milyon ons gümüş kullanacak. Elektrikli arabalar 2040’da yıllık gümüş arzının %49’una talip olabilir. 2009’da güneş paneli 521 miligram, 2019’da bu 111 mg’a düşmüş.

Figure 2. Industrial Buyers Drive More than 50% of Silver Demand

Biden’ın 2050’de sıfır emisyon için, 2025’e kadar her sene 40 GW sonraki 5 yılda da 70-75 GW güneş ve rüzgar kapasitesi yapması lazım. 2030’da rüzgar ve güneşin ABD elektriğinin %50sini karşılaması lazım.Ve bir sürü de iletim hattı kapasitesi %60 artmalı. The Economist‘in grafikleri :

Neil Chatterjee, ABD’nin enerji düzenleme kurumu başıyken, Trump tarafından başkanlıktan alındı ama kurul üyeliği devam ediyor. Texas ile ilgili olarak, krizin politikadan ve yakıt politikasından bağımsız olarak değerlendirilmesi için sessizliğe davet etmiş. Herkesin tartışmayı kendi tarafına çekmeye çalıştığının da altını çizmiş.

AB’nin Euro7 planlarına Alman mühendisler federasyonu VDMA karşı çıkmış: “Bu şekilde Euro7 çok az ekolojik fayda getiri, teknolojik gelişimi engeller ve Almanya’da yarım milyon işi engeller.” demişler. Almanya’da elektrikli arabaya geçişe direnen büyük bir grup var.

İsmini vermeyen yetkili ABD petrol üretiminin 4 mv/g düştüğünü söylemiş. Sadece Texas’ta 3.5 mv/g olan üretim Salı günü 600-700,000 v/g.

Even before current cold snap, U.S. oil output had already declined

Soğuklar sebebi ile dün, Texas’ın petrol üretiminin yarısı devre dışıydı. Platts’a göre 3mv/g petrol üretimi etkilendi. 46 GW’da üretim kapasitesi devre dışıydı. Gaz üretimi de ABD genelinde 500 milyar m3/gün düştü, Texas olayları tüm ABD gaz üretiminin %20sini devre dışı yaptı. LNG ihracatı için gaz miktarı da 160 milyon m3 (5.5bnft3) düştü. Haftasonu işlerin düzelmesi bekleniyor.

Texas’ta ne olduğunun cevabını bulmak zaman alacak. Ama problemin katlanmasında donan ekipmanlar sebebi ile doğalgaz arzı da var. Texas şebekesinin diğer eyalet şebekelerine bağlı olmaması da bir etken. Ama Cumhuriyetçi politikalar yeşil politikalar saldırmaya başladı.

Warren Buffet Chevron’a 4.1 milyar $ yatırdığını açıkladı ve hisseleri %1.5 arttı. Fakat efsanevi petrol taciri Andy Hall’a göre petrol ve gaz sanayisi sürekli bir düşüşte ve tekrar ayağa kalkmaz. Ama belki kısa dönemli eğlenceler olabilir demiş. Buffet’in “puro izmariti” ile dediklerine atıfla, belki izmaritte son bir nefes/kar vardır diye de eklemiş.

Column chart of $ (bn) showing Federal spending on nuclear R&D has slid since the 1970s

İngiltere’de hali hazırda 10 GW rüzgar kapasitesi devrede, 2030’da 40 GW hedefi var. 29 GW zaten planlama ya da inşaat aşamasında. İhaleler CfD-yani piyasa ile fark kontratı, ihalede deniz alanı için 60 yıllık kiralama teklif ediliyor. Sonra da nihai yatırım kararına kadar ödenecek yıllık opsiyon miktarı var. 25 yıl işletme ömrü ve 55% kapasite faktörü, IRR 8% ile BP teklifi, 58£/MWh’a geliyor.

ABD’nin temiz enerji dönüşümü için bugün ki iletim kapasitesinin %60 daha fazlasını yapması lazım. Bu da 2030’a kadar yılda 3-7 milyar $ demek. Daha sonraki 20 yılda da 7-25 milyar $ yeni yatırım gerekiyor. 3 temel sorun var: İzin, planlama ve kimin hat için ödeme yapacağı. Fakat hatları istemeyenler de yabancı düşmanı mesajlara kadar olayı tırmandırıyorlar.

Column chart of Rolling 10-year plans for new high-voltage transmission (circuit miles, ’000)  showing Downward trend for power line investment

Texas’daki enerji krizini anlatan Bloomberg’in iki grafiği ilginç. “ABD tarihindeki en büyük enerji krizi” demiş Paul Sankey, Sankey Research. Kriz Pazar 22:00’de başlamış. Santraller beklenmedik şekilde devreden çıkmış.

Load on Texas power grid has fallen amid rolling blackouts

Cold weather started forcing plants offline two hours before blackouts

Texas krizinde Payne Enstitüsü, gece uydu fotoğraflarından enerji krizinin etkisini çıkarmaya çalışmış. Normal zamanlar sarı, kırmızı olanlar azalan ışıklar ve doğalgaz kule yakmaları.

ABD’de Texas krizinde kaynakların üretim grafiği şu şekilde olmuş

Image

Uluslararası Enerji Ajansı, Rusya’da Batı Sibirya’daki Bazhenov formasyonunu dünyanın en büyük kaynak kayası (petrol kaynağı) olarak tanımlıyor. Burada Gazprom Neft şeyl olarak 2025’ten bu yana 1 milyon ton üretmeyi planlıyor. Rusyanın üretimi yılda 500 milyon ton=10 mv/g. Ruslar şeyl üretiminde İstedikleri maliyet düşüşüne henüz erişemediler.