16 Şubat 2021

OPEC+ Mart toplantısı öncesi gerilim artıyor. Putin ile MbS(Suudi veliaht Prensi) bir telefon görüşmesi yaptılar. Açıklama TASS’dan geldi ve “karşılıklı görüş alışverişi” dendi. Yani anlaşmazlık var. Ruslar üretimi arttırmak istiyor, Suudiler ABD’de düşman kazanmak istemiyor.

“Enerji dönüşümü çok daha emtia yoğun ve üreteceğimiz tüm minerallere ihtiyaç var. Daha bakır yoğun, nikel yoğun, çelik çoğun olacak. Çelik hem rüzgar santrallerinde hem de karbon yakalama ve depolama altyapısında kullanılacak.”. Bunları diyen BHP CEOsu, dolayısıyla demir cevheri ve met kok kömür talebi için iyi olacak diye de eklemiş.

Japonya’nın bir zamanlar elektriğinin 3’te 1’i nükleerdendi. 2011’de deprem sonrası ülkedeki reaktörlerin sadece 5’te 1’i devrede. Yüksek elektrik ve LNG fiyatları sonrası nükleere kızgınlık azalmış gözüküyor. İyimser hava şirket hisselerine de yansıdı. Tepco, Aralık dibinden beri %47 değer kazandı.

Piller, Texas’daki elektrik kıyameti – electrogeddon’u engelleyebilir miydi? Steve Levine’e göre sistemin bir defa bu uç soğuklara dayanıklı olması gerekir. Eğer pilleri ısıtmadan, soğukta şarj edersen pillere zarar verirsin.

Dünyanın en büyük maden şirketleri BHP ve Glencore son 10 yıldaki en iyi dönemini yaşıyor ve 6.7 milyar $ temettü dağıtacak. BHP 1.5 milyar $ ödeyecek. Rio dünyanın en büyük demir cevheri üreticisi. Demir cevheri fiyatları geçen seneden beri %85 arttı. Çin ve yeni bir emtia boğa marketi şirketleri daha da zengin yapabilir.

Stiglitz ve Stern bir makale yayınlayarak, karbonun sosyal maliyetinijn en az 100$/ton olması gerektiğini belirttiler. Obama döneminde bu rakam 60$(2018 yılı $)’dı. Trump bunu 8$’a düşürmüştü. Tek dışssallık sorunu karbon fiyatı değil. Eşitsizlik, teknolojik yenilik, sermaye piyasalarında risk beyanları, mevcut altyapı sahiplerinin piyasa gücü, diğer kirlilik zararları.

Goldman Sachs’ın eski analisti Jeffrey Currie’ye göre petrol bu sene 80$ civarını “hatta daha yukarısını” görebilir. Fakat bu sefer artış sebebi hükümetlerin covid sebebiyle yaptıkları harcama paketleri olacak. Durumu 1960’larda Lyndon Johnson’ın “Great Society” insiyatifi sonrası 1970lerdki petrol fiyat sıçramalarına benzetiyor. Eğer petrol 1.2-1.4 mv/g artarsa fiyat kazaları tekrar olabilir.

OMV, Viyana dışındaki bir rafineride 10MW’lık bir yeşil hidrojen elektroliz tesisi açıyor. Tesis 25 milyon €’a mal olacak ve 2023’de tamamlanacak.

Çin nadir toprak minerallerinin ihracatını limitleyecek düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Geçen ay Bilgi ve Sanayi Bakanlığı 17 nadir toprak mineralinin üretim ve ihracatının kontrolüne dair bir taslak önerdi. Bu 17 NTE’de Çin dünya arzının %80’ini kontrol ediyor. Çinli görevliye göre “Çin hükümeti, bir NTE yasağında ABD’nin F35 yapmasında sorun olup olmayacağını bilmek istiyor” demiş.

Jaguar Land Rover (JLR) yılda 3.5milyar $ harcayarak tüm arabalarını elektrikli yapacak. 2024’te LandRover’in ilk tam elektrikli modeli olacak ve sonraki yıl Jaguarların tamamı elektrikli olacak.

Emtia boğa marketinde, yeniden bir canlanma olabilir. Bir çok metal vs %40’lra yakın değer kazandı. Bakır 8 yılın zirvesinde ve Glencore’a göre 2050’de bakır talebi iki misline çıkacak. Ama tüketim kadar önemli olan Çin Merkez Bankasının likidite konusundaki tutumu, eğer sıkı olursa büyük bir ralli olmaz.

Tesla’nın Hindistan’da ofis açacağı biliniyordu. Hindistanlı yetkililere göre Tesla başkenti Bangalore olan Karnataka’yı seçti. ArGe merkezi olacak ama fabrika net değil. Burada ayrıca uzay çalışmaları ile ilgili olarak da yetenek devşirmek isteyebilir. Hindistan lüks pazarı çok küçük, elektrikli araba sayısı da az.

Texas’da 4.16 milyon olmak üzere, ABD’de 4.3 milyon kişi elektriksiz. 34 GW üretim kapasite devre dışı ve Texas’ta elektrik talebinin 70 GW’ı aşması bekleniyor. Kuyu ve boruhatlarındak donmalar 1 milyar m3 üzeri günlük üretimi engelledi. ABD doğalgaz fiyatları %10 arttı.

Suudi Arabistan‘ın 2024’ten sonra bölgesel merkezleri kendi ülkesinde olmayan şirketlerle iş yapmayacağını duyurdu. Bu daha çok BAE’ye bir mesaj. OPEC öncesi gerilim artıyor.

Demir Çelik sektörü, %7-9 olarak doğrudan emisyonlardan sorumlu. Yılda 2 milyar ton ürün üreten bir sektör. Avrupa’nın en büyük çelik üreticisi, ArcelorMittal’a göre AB’deki tesislerinin emisyonsuz hale getirmek 15-40 milyar€’a mal olabilir. Dünyadaki çelik üretiminin %30’u elektrik ark ocakları. Çin bugün 1 ton çelik için 2 ton CO2 üretiyor. Avrupa’da bu daha çok 1 ton. H2’den çelik üretiminin rekabeti için karbon fiyatının 220$/ton olması gerekiyor.

Pie chart showing total industry CO2 emissions by sector, 2017. The largest emitter was Iron and steel with 24%, followed by, cement on 18% and chemicals on 12%

Lüksemburg’un yeşil hidrojen altyapısı ve kaynak için 2030 yılına kadar düşündüğü para yılda 37-138 milyon €. Ülkede hidrojen ve elektrikli arabaya 5000€, hibrite 2500€ destek var.

Makale – Türkiye’de %50 yenilenebilir oranı için elektrik sistem esnekliğini arttırmak

Makale – Uber hem trafiği arttırıyor hem de araç sahipliğini değiştirmiyor.

Haftalık Arktik osilasyonu ve Polar Vortex analizi.