10 Şubat 2021

Bugün gece ABD’de Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) Koreli SK Innovation’ın Koreli LG Chem’den lityum ion pil sırlarını çaldığı kararı verirse, ilginç bir durum olacak. SK, Ford F150 ve VW ID.4 için pil üretmek için Georgia’da fabrika inşa ediyor. LG Chem’de Tesla ve GM’e sağlıyor. SK’nın başı dertte.

COP26 iklim görüşmeleri Zoom üzerinden yapılmak zorunda kalabilir. Bu da küresel ısınmayı yavaşlatacak yeni bir anlaşmayı zora sokabilir. Kyoto Aralık 97’de 36 saatlik toplantı sonrasında çıkmıştı.

Yarın yayınlanacak petrol piyasa raporları öncesi, raporlar arasındaki geçen ay ki farkları IEF paylaşmış.

Table: Snapshot of demand, supply and stocks

Amazon, Google, Microsoft, Facebook ve Apple‘in toplam elektrik tüketimi 45 TWh. Microsoft iç hesaplamalarında karbon fiyatı olarak 15$/ton kullanıyor. Dünyada bilişim sektörü tüm küresel emisyonların %1.8 ile %2.8’i.

Bar chart showing global cumulative offsite power purchase agreements from 2000 to present in MW DC

Avustralya’da 2010’da 7 çalışan rafineri vardı, yakında sadece 1 kalacak. Asya ve Ortadoğu’dan rekabetten dolayı rafineriler ekonomik değil ama bu da yakıt güvenliğini etkileyecek. Geçtiğimiz sene ABD ile anlaşma imzalayarak ABD stratejik petrol rezervlerine erişim aldı ama rapora göre Avustralya IEA’in 90 günlük ithal petrol stok şartına da artık sahip değil

Vestas 260m yüksekliğinde, kanatları 115 m uzunluğunda dünyanın en büyük rüzgar türbinini yapıyor.

ABD’de propan yani LPG talebi 17 yılın zirvesinde 2.2 mv/g’ü aştı. Bu da Almanya’nın toplam petrol talebinden fazla

Image

İngiltere, Yeşil Evler Desteğinin eksik harcanan 4.2 milyar $’ını tüketicilerden yeterli talep olmadığı için seneye devredilmedi, yandı. Böylelikle bir enerji verimliliği programı daha bütçesini bile harcayamadan kapandı. Programda ev sahiplerine 5000£, düşük gelir sahiplerine de 10000£’a kadar destek veriliyordu.

Norveçli Equinor, 8 milyar $’ı Bakken kalan 3.5 milyar$’ı da Eagle Ford olmak üzere 11.5 milyar $ yatırdığı ABD şeyl yatırımlarını 900 milyon$’a satıyor. Equinor’un %67si Norveç hükümetinin ve yatırımları yapmaktan çok pişmanlar