29 Ocak 2020

Uydu fotoğraflarından Çin’in depolama kapasitesi konusunda ilginç bazı anekdotlar var. Ocak-Eylül 2020 döneminde stokları %20 artmış. Şu anda teknik limite yakın ama 2022’ye depolamayı 94 mv daha arttıracak. Çin’in stok kapasitesi 2005’te 660 mv’den 2020’de 1.5milyarvaril’e çıktı. Yılda ortalama %6 artış

Chevron’un, son çeyrek finansal sunumlarında ilginç slaytlar var. 4. çeyrekte 665 milyon $ kaybetti. Beklentilerden kötü. 2020’de şirket 832 milyon varil petrol eşdeğeri rezerv eklemiş.


Uluslararası Enerji Ajansı’nın öncü verilerine göre elektrikli araba satışları bir önceki yıla göre 2020’de %40 artmış. Toplam satış miktarı 3 milyona ve piyasa payı %4’e ulaştı.

Hedgefon tokatçıları-wallstreetbets’ciler 5 kişinin çalıştığı bir petrol şirketini – New Concept Energy‘i önce %1000 değerlendirip sonra da %54 düşürdüler. Şirketin üretimi 70 varil/gün.

Biden’ın bugün Reddit’te de en çok tartışılan kararı büyük petrol şirketlerine verilen 40 milyar $ fosil yakıt sübvansiyonları fakat konuşma cümlesi önemli “Ben federal hükümetin (eyalet demiyor) büyük petrole bu destekleri vermemesi gerektiğini düşünüyorum”. Devamında “Kongreye giderek bu teşvikleri kaldırmasını isteyeceğim”

GM, 2035’te benzin ve dizel araç satışını bitiriyor. 2040’da karbon sıfır oluyor. GM, ABD’de 2.55 milyon araç satmış, ama sadece 20,000’i elektrikli. Gelecek 5 yılda elektrik ve otonom araçlara 27 milyar $ yatıracak. Bunları bir gün önce Biden’in “Amerikan malı elektrikli arabalar” sözü ile birlikte değerlendirin.

ABD’de iklim değişikliği-petrol kararlarına ama özellikle elektrikli arabalara karşı petrol üreticileri çiftçilerle(biyoyakıt üreticileri) birlikte hareket etmek istiyorlar, çiftçiler çok sıcak değiller. Tarım eyaletleri hala güçlüler. Amerikan Yakıt ve Petrokimya üreticileri(AFPM) mısır ve biyoyakıt üreticileri ile bağlantıya geçmiş.

ABD’nin en büyük petrol ve gaz üreten eyaleti Texas valisi Biden’ın petrol üretimini azaltacak kararlarına karşı savaşacağını beyan etti. Texas ABD petrolünün %41’ini, doğal gazının da %25’ini üretiyor.

Occidental petrolün Oxy Low Carbon ventures, petrolün tüm yaşam döngüsü emisyonlarının offsetlendiği 2 milyon varil petrolü Reliance’a sattı. “carbon-neutral oil”-karbon nötr petrol.

Katı hal pilleri acaba beklentileri karşılayabilecek mi? QuantumScape ve Solid Power’in pilleri gelecek vaadediyor. Fakat üretim aşamaları gibi problemler var. Uzun detaylı yazı sonunda Ford ve Toyota’nın katı hal pillerindeki durumu daha pozitif görülmüş.

California ISO, Ağustos 2020’deki aşırı sıcak dalgasından kaynaklanan “Kök neden analiz” raporunu yayınladı.

Raymond James ekibinin haftalık enerji grafiklerinde son kısımda öngörüler var.

Avrupa, Japonya ve ABD’deki araba üreticileri çip sıkıntısı sebebi ile Tayvanlı TSMC ile doğrudan görüşüyor ve Taiwan hükümetine de lobi yapıyorlar. TSMC bir grup üretimini araba için çiplere kaydırdı ama bu da mobil ve hafıza çiplerini etkileyebilir

ABD’de New Pew araştırma merkezinin anket sonucunda göre hem demokrat hem cumhuriyetçilerin son olaylara bakışında; İklim değişikliğinde büyük fark var, öncelikle covid, fakirlik ve bütçe açığı


Uluslararası Enerji Ajansı’nın Fransız şebeke işletmecisi RTE ile ortak çalışması : “2050 yılında yüksek yenilenebilir oranına sahip bir Fransız elektrik sistemi” raporu yayınlandı.