28 Ocak 2021

Önümüzdeki günlerde büyük petrol şirketlerinin gelir ve karlarını göreceğiz

Biden’in “Fact Sheet”-Gerçekler Belgesi ile ilk adım olarak niyetleri ortaya koymuş. Kurumsal yapılanma anlamında bir çok noktada iklim ile alakalı görevler ve “hükümetin tamamında” öncelik yapma, federal kurumlarda daha çok temiz enerji, elektrikli araba ve tespitler var. 22 Nisan 2021’de de Türkiye’nin dahil olmadığı “Major Economies Forum“da toplantı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz, “Biz yenilenebilirde bir diğer Almanya olmak istiyoruz” dedi. Saudi Aramco, mavi hidrojende, Acwa ve Air Products, Neom ve Kızıl denizde yeşil hidrojen tesisi yapıyorlar. Ama yatırım anlamında Almanyalık bir yatırım yok.

FT’nin bugün EnergySource’daki değerlendirmesine göre Biden’in petrol ve gaz sektörü önlemleri beklenenden daha az korkutucu. Biden yasaklama(“ban”) yerine durma(“pause”) terimini “mümkün olduğunca” ile(extend possible) kullandı. “Petrol sektörü için en iyi senaryo” yorumuna yer verilmiş. Karada üretimin etkilenmesi 5 yılı bulur denmiş. Özel mülkiyete konu sahalarda yasaklama yok. Fakat devamı gelebilir.

Dün Biden yönetimi iklim değişkliği ile ilgili bir dizi karar yayınladı. Federal sahalar ABD’de petrol ve gaz üretiminin %22sinin kaynağı, buralarda yeni ruhsatlar duruduruldu. Mevcut ruhsat ve uygulamalarda değerlendirmeye tabii olacak. Federal kurumlarda ABD yapımı sıfır emisyon araçlar alacak.

Fransız hidrojen yakıt ikmal firması HRS halka açılıyor. 2004’te kurulan şirket Paris’te 70m€ para topladı ve değerlenesini 360 m€’ya çıkardı. Hidrojen piyasası o kadar ham ki, 32 istasyonu var ve bu Avrupa’daki istasyonların %17si. HRS, Avrupa’daki 185 istasyonun 2030’da 3700’e 2040’da da 15000’e çıkmasını bekliyor.

İngiltere’de EDF’in yaptığı Somerset’teki Hinkley Point C nükleer santralde, Covid sebebiyle 6 ay süre uzatma ve 500m£ maliyet artışı geldi. Toplam maliyet 23 milyar £’a geldi ve işletmeye 2026 ortasında başlayacak. Üretilen elektrik 92.9£/MWh’a satın alınacak.


Yatırımcı baskısı ile Exxon’un gelecek haftalarda bir dizi önlem açıklaması bekleniyor. Sürdürülebilir teknolojilerde biyoyakıtlar, karbon yakalama öne çıkabilir. Exxon 2021’de de yatırımlarını azaltacak. Exxon yatırımcılarından California devlet öğretmenleri emeklilik sistemi ve İngiltere Kilisesi de aktivist yatırımcıları destekliyor. Ama strateji daha fazla petrol ve gaz üretimi, YK değişecek gibi.

Dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden Rio Tinto’da büyük bir yönetim değişimi oldu. Daha önce Aborjinlerin 46000 yıllık kutsal arazisini demir cevheri madeni için harap eden şirket Avustralya’da ve Moğolistan’da imajını toparlamalı. İngiliz-Avusturalya şirketine Danimarka’dan CEO atanmıştı.

Yüzen rüzgar türbinleri konusunda Equinor, İskoçya’nın 25 km doğu sahilinde erken prototipler denedi. Yeni araştırmaya göre 2029’da yüzen rüzgar santralleri teşviksiz yapılabilecek. İngiltere daha önceki plan’da 2030’a kadar 1 GW yüzen rüzgar kapasitesi beklediğini belirtmişti. Tüm denizaşırı rüzgar kapasitesi de 40GW.