25 Ocak 2021

Haftalık bülten Aposto’da bu sabah yayınlandı.

Haftanın Enerji Podcastleri:

New York Times’in elde ettiği Biden yönetimi memosuna göre Çarşamba günü iklimle ilgili açıklamalar gelecek. İklim liderleri zirvesi 22 Nisan’da. Çarşamba günü enerji bakanı adayı Jennifer Granholm de Senato enerji komitesine çıkacak.

Avrupa’da yenilenebilirler fosil yakıtları geçti.

2 defa battıktan sonra 2020 yılında %183 getirisi olan bir fon yöneten Pascal Rochat, güneş enerjisine dayalı bir fon kurup kaybetmiş, hikayesi ilginç

Dünya petrol ticaretinin 5’te 1’ini taşıyan süper tanker piyasası covid sebebi ile çöküyor. Petrol talebi düştüğünden beri tanker fazlalığı göze batıyor. Son 2 yıldır hiçbir filo yok edilmemişken, 2021’de filoların %2si hurdaya çıkacak. VLCC’lerin hurda değeri 18.95 milyon $. 2018’den beri en yüksek değer.

Supertanker journeys were loss-making last week

Madencilikte Glencore, Congo ve Dan Gertler eksenindeki ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan yolsuzluk soruşturmaları, Trump’un görevden ayrılmadan 5 gün önce sessizce bazı esneklikler getirmesi ile rahatlatıldı. Dan Gertler DRC Kongo’da gizli operasyonlarla Congo devletine 1.36 milyar$ gelire mal oldular.

Dünyanın en büyük maden kazma ekipmanları üreticisi Epiroc’a göre “her taraftan” otomasyon ve elektrifikasyon talepleri geliyor. Net sıfır karbon hedefleri ile daha fazla elektrikli kamyon kullanılıyor, sahadaki çalışan sayısını azaltmaya çalışıyorlar. Elektrifikasyon özellikle önemli çünkü derinlerdeki ventilasyon ihtiyacını kaldırıyor.

İngiliz düzenleyici Ofgem’e göre National Grid’in elektrik sistemini işletmesi yerine sistem yönetimi için bağımsız bir birim kurulması 2022-2050 arası 4.8£milyar tüketicilere fayda sağlayabilir. Net sıfır hedefinde sistem işletmecisi(yük tevzi) sistemi daha verimli yöneterek National Grid’in fazla yatırım yapmasını da engelleyebilir.

Shell İngiltere’de en fazla kamusal şarj ağına sahip Ubitricity’yi satın almaya karar verdi, 100% hisse için ödenecek rakam açıklanmadı. Şirketin 2700’den fazla şarj noktası ile pazar payı %13. Sokak aydınlatmalarından şarj noktası yapıyordu. Shell’in istasyonlarında mevcutta 1000 hızlı, 430 da ultra hızlı şarj noktası vardı.

ABD’de petrol üretimi 13 mv/g’den 11 mv/g’lere düşmüştü. Ama petrol fiyatları 53$ iken tekrar yatırımlar başladı. Fakat bazı yatırımcılar deli fişek, sırf üretim arttırmak için hızla üretime girmeye çalışıyor, bu da fiyatları aşağı çekebilir. Yatay kuyu Temmuz’da 220 iken şimdi 361. Acaba üretim artışı disiplinli mi olacak yoksa çılgınca mı?

Line chart of Rig count by company type showing ...and drilling is on the rise again