12 Haziran 2018

Özetler

İngiltere’de geçen sene 5.1 milyon elektrik ve 4.1 milyon gaz tüketicisi tedarikçisini değiştirmiş. İşi daha da cazip hale getirmek için Ofgem’in son kararında, eğer tüketici yanlışlıkla başka tedarikçiye geçiş yaptırılı ve 21 günden uzun sürerse, şirket en az 30 pound tüketiciye ödeyecek

Ghana hükümeti, tüketici fiyatlarını sabitlemek için opsiyon piyasasından 1-2 ay içerisinde koruma yapabilir. Ghana her petrol fiyat artışında “ithalatta ihracatta olduğunun 6 katı fazla etkileniyor”. Alım opsiyonları ile fiyatı yukarıdan kapaklayacak.

ExxonMobil enerji ticaretine geri dönüyor. Piyasadaki önemli uzmanları bünyesine katıyor. Londra ve Singapur ofislerine ham petrol, petrol ürünleri ve LPG uzmanları almış. Özellikle eski gelenekten agresif traderları da almış. Shell günde 8mv ticaret yapıyormuş.

Silikon hücrelerin yüzeyini 5 mikron mikro piramit şeklinde kimyasal kazıma yaparak, perovskit ile kaplayan panel %25.2 verime erişti. Peroskite on silikon yöntemi ile %30 verim de mümkün. Piramit yapılar ışığın yansımasını engelliyor. Üreticiler sadece mevcut üretim hattını güncelleyecek.

Eğer haftaya OPEC üretimi arttırırsa, petrolde atıl üretim kapasitesi %3’ten %2’ye düşecek ki bu 1984’ten beri en düşük seviye. Yani mevcut üretim de fiyatları indirmez ise, en ufak bir jeopolitik olayda yedek kapasite çok düşük kalmış olacak.

OPEC raporu yayınlandı. İkinci yarı petrol piyasa görünümü çok belirsiz dedi. Kendisi açısından OPEC harici üretimin artması ve talebin zayıflaması büyük problem. Talep tarafında negatif yönlü belirsizliği de 4.çeyrekte çok yüksek görmüşler.

Daimler’in 774000 dizel Mercedes’i geri çağırması, şirketin emisyon aldatıcı cihaz kullanmadığı söylemlerine şüphe oluşturdu. Alman enerji bakanı Peter Altmaier, AB ülkelerinin 2030’da yenilenebilirin enerjideki payını %33’ten %35’e çıkarma önerisini reddetti.

Grafik

ABD’de jip denilen araçların toplam satışlar içindeki (hafif taşıtlardaki) oranı (Energy Fuse)

Yıllara göre artıyor.