31 Mayıs 2018

Tarımda ABCD denen dev şirketler Archer-Daniels-Midland, Bunge, Cargill, Louis Dreyfus(aşağıdaki haber için), Mısır’ın meşhur buğday alımlarında yine kalite sorunu. Shell açık deniz petrol projesini 1 sene öncesinden devreye aldı. V1G ve V2G, elektrikli araç tek yönlü ve çift yönlü şebeke etkileşimi. Dün doğalgaz ve saf oksiyen yakıp sonra saf kritik CO2’i türbinden geçiren teknoloji ilk denemelere başladı. ABD’de Texas ve California’da elektrikte kapasite kısıtları bekleniyor. Çin’de de. Çin bu yüzden bazı bölgelerde kömüre tekrar yeşil ışık yaktı. Petrolde in-çık’a devam. Bu sıralar ürün(benzin, dizel) takibi yapıyoruz, talep gelecek diye rafineriler ham petrole yüklendi, ham petrol stokları hızlı düştü, fiyatlar tekrar toparland. Ürettikleri ürün o hızla tüketilmez ise depolar şişer, stoklar artar, sonra talep yavaşladı vs.

Özetler

ABD’nin çelik ve alüminyumdaki vergilerine Kanada, Meksika’da dahil oldu. AB’yi bekliyorduk. AB yetkilileri 7.5 milyar $ ticaret etkilenir dedi. Kanada başbakanı da çok içerledi.

Shell, ABD Meksika körfezindeki Kaikas sahasından derin deniz petrol üretimine planlanandan 1 yıl önce başlayacağını duyurdu. 40,000 v/g üretim yapacak, Shell maliyetleri azaltarak 30$/v altında bile kar elde edebilecek.

İran’da kamyon sürücüleri, yol vergilerinde ve yedek parça fiyatlarındaki artıştan eylemde.

Petromatrix’den Olivier jakob 80$/v’in üzerine çıkmak zor olacak diyor. EIA verilerinde en Mart’tan beri en yüksek ham petrol stok düşüşü fakat en Şubattan beri en yüksek ürün stoğu yükselişi görüldü. WTI/benzin arttı

ABD’de California ve Texas’ta elektrik kapasite sorunları bekleniyor. California’da Aliso Canyon doğalgaz depolama tesisi sorunları, Teksas’ta da 4.5 GW kömür santrali devreden çıktı ama 2.1 GW yeni yatırım da gecikti. NERC uyarıyı vermiş.

Çin bazı bölgelerinde kömür santrali yapımını durdurma kararında bazı bölgelerde (yeşil) kapıları tekrar açmış

Mısır, dün Rusya’dan gelen tahıl kargosunu ergot mantarı olduğu için reddetti. Bu sene buğday fiyatları ABD ve Karadeniz kuraklığınan Chicago gelecek fiyatlamsında %22 arttı. Geçen sene de gene benzer durumda ABCD ve büyük tacirler Mısır ihalelerinden çekilmişti.

2050 gibi denizde balıktan çok plastik olabilir. Dünya petrol-gaz talebinin %4-8’i plastik üretimine gidiyor. Son araştırmalarda en derin nokta olan Mariana çukurunun olduğu bölgede denizin 10898 m altında plastik poşet bulunmuş

Ichthys LNG, aynı zamanda Avustralya’nın en büyük kondensat projesi ve 1.6 milyon ton/yıl LPG ve 100,000 varil eşi kondensat üretecek. Japon Inpex projede %62.2 ortak. Gelecek hafta projede gaz üretimi başlayacak, hem LNG hem LPG üretecek

[Makale]Küresel plastık üretim-kullanımına dair iyi bir makale

Google, İngiltere’de EOn ile “Çatı projesi” başlattı. Bu projelerden çok var. Ama Google projelerinin tek bir ağacın bile güneş potansiyeline etkisini hesaplayabileceğini söyledi.

Dün Net Power, ABD’de 50 MW’lık 140 milyon $’a mal olan, önce gazı yakıp sonrada çıkan CO2’i de kritik yüksek basınç ile türbinden geçiren sistemini ateşledi. Yani saf oksijenle doğalgazı yakınca çıkan CO2’i de süper kritik olaran türbinden geçirip elektrik üretiyor.

[Makale] Bu çalışmada, elektrikli arabaların şebekeye tek taraflı (V2G değil V1G) desteği ile California’a da çok daha ucuza daha fazla yenilenebilir entegrasyonunu mümkün kılacağı işlenmiş. V2G’ ile tabii ki daha çok destek verilmiş oluyor.

Çin’in iki bölgesinde Güney Guangdong ve doğu Sh andong bölgelerinde zayıf hidro, yüksek sıcaklıklar sebebi ile elektrik kesintileri bekleniyor. Guangdong’da başlamış bile. Shandong’da 5GW kapasite eksiği olacağı tahmin ediliyor.

Almanya’da 2017 yılına ait, elektrikli ulaştırma standardizasyon dökümanı listede bulunmalı

Dünyada ve ABD’de de teknolojik ilerlemenin hızına dair bu slaytlar gayet iyi.

Grafikler

Ortadoğudaki enerji sübvansiyonlarının tarihi (Nature Energy)

Elektrikli arabaların şebekeye tek taraflı (V1G) ve çift taraflı(V2G) desteğinin California özelinde maliyet/hacim hesabı (Jonathan Coignard et al 2018 Environ. Res. Lett. 13 054031)