30 Mayıs 2018

Uluslararası Enerji Ajansının elektrikli araba görünümü yayınlandı, ücretsiz üyelik ile rapora baktım, otobüs ve ağır vasıtalar kısmını merak ediyorum. Grafiklerde 1 tanesi var. Açıkcası otomotivde araba tüketicisi bence biraz daha sofistike, yani farklılaştırılmış ürün istiyor. Hafif taşıtlarda araç satış sayısı için model sayısının artması çok önemli, bunun için de 2020-2021’i görmek lazım. Tesla araçlar hem polis aracına, hem itfaiye aracına çarptı, polisin bir açıklaması var. Kleinman’a yazan Ari Peskoe, ABD’deki dağıtık kaynakların federal mi eyalet düzeyinde mi düzenleneceği konusundaki tartışmayı anlatıyor. ABD’de elektrik düzenlemesi neredeyse 100 yıllık mevzuat. İngiltere’de elektrik ve gaza ilk zamlar geliyor %6-7 artışla sezon  açıldı. Kanada kendi petrolünü kıyıya ulaştırmak için bir OECD ülkesinde olmayacak işi yaptı, boru hattını yatırımcısından satın alıyor.

Özetler

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bugün küresel elektrikli araba görünümü yayınladı. BNEF’te gelecek ay yayınlayacak. Bir rekabet var galiba. Elektrikli araba stoğunda 3.japonya. Aslında 1. Çin hariç hepsi OECD ülkeleri. Ücretsiz üyelikle indirebiliyorsunuz raporu.

Almanya’da Merkel, Federal Şebeke Kurumu (BNA) 20.yılında, yeni güç hatlarının ivedilikle gerektiğini söyledi. Araştırmacılara göre, yenilenebilirlerin şebeke üzerindeki yükü düşünülenden daha fazla. 2 kuzey Almanya eyaleti, 2035’te 100% yenilenebilir enerji hedefliyor.

Tesla, bizim ilkokulda oynadığımız “önümüze gelene bir tekme” isimli sadist çocuk oyununu oynuyor galiba. Bir Tesla aracı otopilotta bir polis aracına, bir diğeri de duran bir itfaiye aracına çarpmış. Takip ettiği araç şerit değiştirince onu yakalamak için hızlanıyor mu ne

Güneş panel atıkları büyük bir problem. 2016’da Irena 250,000 ton güneş panel artığı olduğunu hesaplamış, 2050’de 78 milyon ton’a çıkacak. Özellikle cadmium korkutuyor. Fırtına parçalarsa.

Almanya’da Hamburgdaki dizel yasağı arkasında, yasaklanan caddelerin hava kalitesi cihazlarının olduğu sokaklar olduğu ortaya çıktı. Münih’te de hava kalite cihazları 1.5m yerine 4 metre yukarı konuyormuş. Bu da kirliliği %10 daha az görüyor.

Kleinman’da Ari Peskoe’nin 21.yy elektrik şebekesinde güç yazısında ABD’deki federal ve eyalet ayrımına; daha sonra talep tarafı yönetiminin FERC düzenlemesine konu olması ve dağıtık enerji kaynaklarının da düzenlemesinin eyalet-federal ayrım tartışmasına yer vermiş.

İngiltere’de SSE adlı tedarikçi elektrik ve gaz faturalarına %6.7 zam yapacak. Gaz fiyatları %5.7, elektrik fiyatları %7.7 artacak.

ABD’de de ethan üretimi 2016’da 1.26 mv/g’den 2021’de 2 mv/g’e çıkacak. Çoğu etilen olacak. Houston’da 1 milyon ton kapasiteli gelecek sene açılacak etilen terminali inşaatına başlandı.

Kanada hükümeti, ülkenin batı sahilinde Trans Mountain boru hattını satın alacağını duyurdu. Amerikalı sahibi Kinder Morgan’dan 4.5 milyar kanada dolarına satın alacaklar. Kanada başbakanına “iklim liderinden” “boru hattı amigosu(cheerleader)”na dönüşme suçlaması var.

Yüksek düşülü hidroelektrik santrallerinde(HPP)lerde toprak sedimentli ve Pelton türbin kullanılıyorsa özel kaplama da yapılsa türbinlerde erozyon engellenemiyor. Yüksek sediment dönemlerinde türbinlerin kapatılması vs. gibi incelemeler var.

Grafikler

Elektriki ağır vasıta modellerinin ticarileşme tarihleri (IEA)