24 Mayıs 2018

Özetler

İki deltanın hikayesi. Biri en iyi zamanını yaşayan Mississippi deltası, diğeri en kötü zamanını yaşayan Nijeryadaki Nijer deltası. 2010’larda Nijerya’dan 1 mv/g petrol alan ABD şimdi Nijerya’nın rakibi oldu, benzer petrol. Avrupa pazarında da sorun yaşıyor, ABD petrolü var.

Blockchain Energizer’ın 28nci sayısı yayınlandı. California’da Pacific Gas&Electric (PG&E), dağıtık güneş verilerini kayıtzinciri ile toplayarak akıllı kontratlar ile eyalette geçerli Low Carbon Fuel Standard kredilerine dönüştürecek. CPUC (komisyondan) onay bekliyor.

California güneş ve rüzgarda lider de olsa, eyalet şebeke operatörleri bunu yönetmekte zorlanıyor ve Nisan’da 95000 Mwh yenilenebilir kesinti yaptılar. Yıldan yıla sanki %10dan fazla artmış kesinti. “Bu deflasyon problemi güneşin yükselişini yolda bırakır” Varun Sivaram.

Bakır lobisinden eski bir yazı: Yenilenebilir teknolojileri bakır yoğun, 1 MW offshore 6 ton bakır kullanıyor. PV santralleri 4 ton/MW. Petrol 1.1 ton/MW, Nükleer 0.7 ton/MW. Ortalama elektrikli araba 50-60 kg, sıradan bir araba 20 kg bakır kullanıyor. 2050 AB hedefleri 20 milyon ton bakır

AB kömür yerine daha fazla gaz yakmak istiyor, ama uygun fiyata bu kadar gaz var mı? 13-15 €/ton CO2 fiyatında kömürden gaza geçiş hızlanıyor.Gaz santrallerinin marjı 0 etrafında dönerken, kömürlerin ki negatifte. Yani karbon gaza geçişi hızlandırırken gaz fiyatları tersine gidebilir.

Alman hükümeti Nükleerden çıkış kanununa 2011’de nükleer santralini kapatanlara ödeme yapacak. Karbon fiyatları arttıkça, Almanya’nın elektrik ithalatı da arttı.Alplerdeki karlar eriyince bir de tatil gelince karbon fiyatları sebebi ile kömürler 16 GW’dan 3 GW’a düştü

Porto Riko EPDK’sı PREC mikrogrid kuralları yayınladı. Kurallar burada. Kişisel mikrogridler (1-2 tüketici), kooperatif mikrogridleri (3’den fazla üyeli) ve üçüncü taraf mikrogridler (fiyatları düzenlenen ve proje bazında belirlenenler). 3ncü tarafta ilk 3 yıl getiri makul.

Romanya yenilenebilir desteklerini yeni devreye girenler için değiştiriyor. 2017’de 58.8€/Mwh olan destek. Düzenleyici kurum sertifika sistemi (CoO)’dan FIT veya FIP (Feed-in-Premium)’a geçmeyi planlıyor.

İlk defa küçük modüler nükleer tasarımı (SMN) ABD düzenleyicilerinde geçti. NuScale tasarımı ABD düzenleyicilerinin faz 1’inden geçti. Diğer firmalar da sırada. En erken 2026’da ABD’de bir SMN tipi reaktör devrede olabilir. 58$/Mwh ile başlar ama 37$/Mwh’a düşer denmiş fiyatlar.

Grafikler

California’da aylar bazında yenilenebilir enerjiden şebekeye aktarılamayan/inkita yapılan miktar (MIT Tech Review)