23 Mayıs 2018

Bugün EAK yerine Platts’ın Çin raporunu okumanızı tavsiye ederim. ABD’de kasırga sezonu da başlıyor, normalde 1 Hazıran-30 Temmuz arası ama Ağustos sonu -Eylül’de sezon zirve yapıyor. Hindistan’da fiyat artışları iki türlü etkiliyor, hem dolar güçleniyor rupi değer kaybediyor hem de petrol fiyatları artıyor. Hamburg iki yolda dizel araçları yasakladı, 31 Mayıs’ta başlıyor. Çin’deki çubuk çelik dünyadaki en aktif metal borsası. ABD’nin çelikte ithalat vergileri petrol ve gaz sektör maliyetlerini arttırıyor. Bölgeler arası LNG makası son aylarda daraldı. Elektrikli arabalar daha dingin ve aklen rahat bir sürüş sağlıyor, bilimsel araştırma. Fakat ABD Enerji bilgi dairesine göre satışlarda öyle önemli bir artış gözükmüyor.

Özetler

Hambug, Almanya’da dizel araçları 31 Mayıstan itibaren iki yolda yasaklayarak ilk şehir oldu. Çin tekrar, Alman iletim işletmecisi 50Hertz’den pay almak istiyor. Elektrikli araçlar için şebekeye 2030’a kadar 11 milyar euro yatırım gerekiyor.

Gunvor, ClearOcean Tankerler isimli şirketle, kükürtsüzleştirme ünitesi olan 6 tanker teslimi için Güney Kore tersaneleri ile anlaştı.

[Rapor] ABD’de hafif petrol ihraç etmek istiyor, Asya’da ise Çin rafinerileri de daha fazla benzin üretmek için hafif petrole ihtiyacı arttırabilir.Şeyl tipi petrol daha parafinimsi, daha iyi nafta ve etilen çıkarıyor. Petrokimya için ideal, bu da Çin için iyi (s27)

Çin 2009’da Şangay (SHFE) çubuk demir (rebar) gelecek işlemlerini başlatmıştı. Bu kontratlar şu anda 10 tonluk lot büyüklükleri ile dünyada en çok ticareti yapılan metal kontratı. DCE(Dalian emtia endeksi)’de 2013 ekimde demir cevheri endeksini başlatmıştı. Aylık hacim 2.7 milyar ton

Hindistan 2030’da tamamen elektrikli araba planlıyor ama BNEF anca 2030’da tüm satışların %7si elektrikli olur demiş.

Uluslararası gemiciler odası (ICS), IMO’nun düşük kükürt kararını da içeren düzenlemelerin sonucunun “kaos ve karışıklık” olacağını söyledi. %0.5 kükürtlü gemicilik yakıtları deneniyor. Lukoil ve Exxonnmobil 2019 sonu ve Ocak 2020 gibi 0.5% kükürtlü yakıtlar hazır olur diyor.

SUV, çok amaçlı arazi arazi – jip gibi-, ABD talebinin %42si, Çin araç talebinin de %39’u.ABD elektrikli araba satışları bu sene 314000’den 2022’de 853000’e, Çin’in 750000’den 2.5 milyona çıkacak.

Brent’de toplam 2,7 milyar varil kontratın %44’ü Temmuz (437 milyon), Ağustos (463 milyon), Eylül (281 milyon varil). Kontratların zamanı gelince ileri bir tarihe (rolling forward) kontrata geçiyorlar. Uzun vadeyi contango’ya itiyor.

ICIS’e göre bölgeler arası LNG fiyat makası son aylarda daraldı.

Gazprom, Rusya elektriğinin %17sini üretiyor. 2017 başında 40249 MW kurulu gücü vardı.2016’dda 156.8 milyar kWh elektrik üretti.

ABD’de elektrikli araba sahiplerinin %67si 100,000$ ve üstü gelire sahip. Elektrikli araba satışları da sanıldığı kadar hızlanmıyor. %2.5-4 arası.

Hindistan’da hükümet kömürü devlet elektrik santrallerine kaydırınca, otop şeklinde kendi elektriğini üretenler kömür bulamayınca, IEX’de spot fiyatlar 10 cent/kWh civarından neredeyse 2 katına çıktı.

Yapılan çalışmada elektrikli arabanın sessiz olmasının kafa sağlığı için önemli bir fayda olduğu görülmüş. Daha odaklı, sakin ve mutlu.

Teksas petrol ve gaz sektörü, çelik tarifeleri (ithalat vergisi)nden etkileneceğini belirtti. Trump ithal çelikte %25, alüminyum’da %10 vergi getirmişti. Petrol ve gaz şirketlerine göre geliştirme maliyetlerinin %20si çelikten. Maliyetler artar, tüm enerjiyi kullanamayız vs. vs.

[FT$] Hindistan’da zayıflayan rupi, bu yıl sadece %6 düştü, 16 ayın en düşüğünde 1$= Rs68.1. Petrol vergisinden gelirler Yeni Delhi’nin gelirlerinin %17si. Vergilerdeki her Rs1 düşüş 1.8 milyar $ gelir. Ama benzin fiyatları da geçen sene bu döneme göre %17 arttı.

Grafikler

ABD’nin bölgelere göre ham petrol ithalatı (Platts)

Asya’da farklı petrol tiplerine göre rafineri ihtiyaçları (Platts)