22 Mayıs 2018

ABD’de bu hafta sonu sürüş sezonu başlıyor, bu insanların daha çok yola çıktıkları bir dönem, petrol talebi yükselmeye başlıyor. En çok gözden kaçan ise Dodd-Frank kanunundaki Volcker kuralının bu ay sonuna kadar yumuşatılacak olması, yani bankalar da yeni spekülatif heyecana daha çoşkulu katılacak. Nature Energy makalelerinde, özellikle Finlandiya ile ilgili matematiksel veriler, araba satıcılarının elektrikli arabalarda önemli bir etken olduğunu gösteriyor. Baltık boru hattı Norveç gazını Polonya’ya bağlayacak. Gaz varlıkları da batık varlık olabilir diye RMI raporu var. İngiltere’nin yeni sanayi stratejisinde 2030’daki yeni binaların %50 az enerji kullanması var.

Özetler

Bu hafta sonu ABD’de Anma günü haftasonu (memorial day), resmi olarak “sürüş sezonu” başlıyor. Geçen seneye göre benzin fiyatları %22 yukarıda. 41 milyon Amerikalı araba ile yollarda olacak. Geçen seneye göre yazın yolculuk düşünenler %24 azalmış.

ABD’de 120 GW gaz pik üretim santralinin medyan kapasite faktörü %3 müş. 2017’de her devreye girmede medyan çalışma saati de 5.3 saat. 8 saat depolama Li-Ion, 2022’de gaz türbinleri ile başabaş olacak.

Nature Energy makalesinde, İngiliz elektrik sistemi üzerinden yapılan simulasyonda, 2050 yılında sıfır emisyonlu elektriğe geçmek %61 daha pahalı olacak. Tüm sistem geneli planlama maliyetleri %13 azaltır.

[Makale-Nature Energy] Kuzey ülkelerinde yapılan bir araştırmaya göre, elektrikli araba satışlarının önündeki engellerden en önemlisi de satıcılar. Ya az bilgi sahibiler ya da yanlış yönlendiriyorlar. Tüketiciyi daha fazla benzin ve dizel araca yönlendiriyorlar.

Polonya yeni bir “elektrikli ulaştırma ve alternatif yakıtlar kanunu” çıkardı. 2025’te 1 milyon elektrikli araç hedefliyor. Ülkede 1068 elektrikli araç satılmış. Altyapı çerçevesi çiziyor. Şarj istasyonları için imar izni istenmeyecek veya şarj için elektrik satmak için lisansa gerek yok.

Ofgem, National Grid Elektrik İletimin elektrik talep tahminlerinden dolayı soruşturma açtı. Geçen finansal yıl ile ilgili olarak, sürekli ve bir desen ile yüksek veya düşük tahmin ettiği dönemlerle ilgili.

[Oxford Energy] Fiyat sinyallerinde, hareketler temelleri yansıtsa da farklar, seviyeler ve uzun-kısa dönem bağlantılar arasındaki ilişki kopuk. Bir sonuç, piyasalar ABD şeyl üretiminin piyasayı dengeleyeceğine inanmıyor. Boğalar yönünde görüş gibi geldi

ABD’nin Çin’e ham petrol satışı ClearView’e göre 2017’de 6.5 milyar$’dı, Reuters petrol ve gaz satışını 4.3 milyar $ olarak hesapladı.

[Makale]2011-2015 arasında 19 büyük çevresel hibe veren kurumlar toplam 556 milyon $’ın %25.2sini yenilenebilir ve verimlilik’e; %16.6’sını iklim değişikliği ile ilgili iletişim, media, hareketlilik, %16.4’ü iklim uyuma, %12.5’uğunu fosil yakıt sektörünü sınırlamaya ayırmış. Özet

Yeni bir çalışmaya göre, ABD’de 2025 yılına 110 milyar $lık gaz santrali ve 32 milyar$’lık bu santraller için gereken boru hattı yapısı “batık varlık”(stranded asset) olabilir. Çalışma burada

Bu ay sonuna kadar 2010’da Dodd-Frank’la gelen Volcker Kuralı yumuşatılacak. Bankalar müşteri paraları ile kendi riskli al-satlarını(kağıt spekülasyonu) yapamamaları demekti. Bankalar için tacirlik(al-sat) işini banka karlarının bir parçası yapmaktan çıkarmıştı.

Baltık boru hattı, Polonya Danimarka gaz boru hattı ve 15 yıllık kapasitesi şimdiden kiralandı. Polonyali PGNiG ile Gazprom arasındaki anlaşma 2022’de bitiyor. 10 bcm ve Polonya’nın Norveç gazına daha doğrudan erişimini sağlayacak.

İngiltere yeni sanayi stratejisinde 2030’da yapılacak yeni binalarda enerji kullanımını yarıya düşürmeyi planlıyor.

Danimarkalı Oersted’in sahibi olduğu Elsam’ın toptan satış piyasasında 2005’ten sonraki 18 ay hakim durumu kötüye kullanıp kullanmadığını karara bağlayacak.

Demir cevherinde %65 demir tenörlü 84.1$/ton, %58 tenörlü 53.05$/ton. Çelikte marj 157$/ton’a çıkmış. Zaten fiyat 555$/ton gibi. Fakat marjın 35$/ton’lara düşmesi bekleniyor.