18 Mayıs 2018

Latin Amerika özetleri burada. Brezilya yatırımcıların gözbebeği. Çinliler, İspanyollar, İtalyanlar burada. Günün şaşırtan istatistiği, Rusya’nın dünya petrokimya üretiminde %1 paya sahip olması. Elektrik dağıtım şirketleri ve Tesla, ABD’de yakıt verimliliği standartlarının geri alınmasına dava açıyor. Bir politika nasıl yanlış gidebilir? Verimlilik standartlarında büyük alanı olan arabaları daha gevşek verimlilik standartlarına tabii tutunca, araba üreticileri o araçlara yönelmiş, sebep de tüketici istiyor. Petrokimyada dünyada fazla kapasite oluşacak, o kadar çok proje var ki..

Özetler

Venezüella’ya ABD yaptırımları sadece belirli kişilere. Tüm enerji sektörüne yönelik birşey uok. Ama PDVSA’nın ihracatının %40’ı yani 0.5 mv/g ABD’ye. 11.7 milyar $ yıllık gekir. Ayrıca ağır petrolle karıştırmak için çözücü de Venezüella ithalatının %49’u.

ABD’de gelişmiş ulaştırma için ulusal koalisyon (NCAT), 16 üyeli ve elektrik şirketleri ve Tesla’da var. EPA’ya yakıt verimliliği standartlarında geri adım attığı için dava açtılar. Standartlar daha çok elektrik talebi ve elektrikli araba demek. Grup daha esnek standartlardan yana.

Fransız Engie, Brazilya’da Petrobras’ın ülkenin kuzeydoğusundaki boru hattı işletmecisi TAG – Transportadora Associada de Gas’ı almaya çalışıyor. TAG, 4500 km gaz boru hattı işletiyor ve TAG’a önerilen rakam 8 milyar $.

Meksika’nın hafif petrol üretimi düşünce, rafinerilerin de kapasitesi düştü. Ülkede rafineri kapasitesi 1.54 mv/g, bunun sadece %48’i çalışır durumda. Ülke Isthmus ham petrol ayarında hafif petrol arıyor. Temmuz’da ilk dış petrolle testler başlar

Çin’in devlet şirketi State Power Investment Company, Brezilya operasyonlarını genişletiyor. Şirketin dünyada 120 GW üretim kapasitesi var. Brezilya’da 2 GW hidro ve rüzgar tesisi var. 280 MW daha rüzgar santrali yapmayı ve ülkede genişlemeyi planlıyor.

Siemens Panama’da 6 gaz türbini sattı toplam güç 440 MW. 2020 sonbaharında teslim edilecek. Siemens Çinli Shangai Electric Grouplar birlikte.

İspanyol Iberdrola, Brezilya’nın Rio Grande de Norte eyaletinde 828 milyon $ yatırım yapacak. Eyaletde İberdrola’nın 11 rüzgar parkı var. 30 Mayıs’ta Enel ve Iberdrola’nın satın almaya çalıştığı Eletropaulo’nın kararını da öğreneceğiz.

Venezüella Petrocaribe ülkelerine indirimli petrol sağlıyordu. Kendi petrolü olmayınca 440 milyon $ verip başka ülkelerden petrol alarak Küba’ya vermiş. Olay Ocak 2017’den beri devam ediyormuş. Küba petrol karşılığı para değil, mal ve hizmet veriyor.

PetroChina, Çin’in kuzey ve batı bölgelerindeki sanayi kullanıcılarının gazını kesti. Çin’in gaz talebi ilk 4 ayda %14 arttı. Gaz fiyatı iç Moğolistanda 279$/1000m3’e çıktı. İlk defa yaz öncesi PetroChina arzı düşürdü.

Amerika’da 2010’da satılan arabaların %50si pikup tarzı araçlar iken bu şimdi %68’e çıktı. Ayrıca 2018 model arabalar daha büyük ve uzun. Çünkü verimlilik standartları arabanın uzunluğu ve genişliğine göre. Daha uzun ve geniş araçlar daha ortalama verimlilik hedeflerin tabi.

Rusya, Batı Sibirya’da dünyanın en büyük 5 petrokimya tesisinden biri olacak bir tesis kuruyor. Rusya dünya petrokimya üretiminde %1 paya sahip. Taylan, Tayvan, İran’ın da gerisinde. ZapSibNefteKhim yıllık 1.5 milyon ton etilen ve 500,000 ton propilen kapasitesine sahip olacak

Amerikan Enerji bakanlığı, enerji sektörü için orta vadeli bir sibergüvenlik planı yayınladı. Sibergüvenlik hazırlıklarını güçlendirmek, olaylara tepkiyi ve kurtarmayı koordine etme, oyun değiştirici araştırmaları hızlandırma.