13 Nisan 2018

IEA aylık petrol raporunda ticaret savaşları petrol talebinde negatif etki yapar denmiş. Küresel büyümedeki %1 düşüş 0.69 mv/g talep düşüşü demek. FGE’den @ckazok IMO kararı ile ilgili olarak notunu paylaştı. Marpol Ek 6’da gemiler için EEDI (Enerji verimlilik tasarım endeksi) tanımlanıyordu. Ton mil başına gram CO2. İlk faz 2015-2019 ve %10 emisyon azaltımı sağlayacak. 3.faz 2025 sonrası ve %30 azaltım sağlayacak. Cüneyt’in notuna göre sadece daha yavaş giderek gemiler 2007’den 2012’ye 1 mv/g yakıt tasarrufu sağladılar. Latin Cuma aynen devam ediyor. Bu sefer Platts’dan da bir iki haber var. Aramco’nun bilançosu haberleri de çok iyiydi.

Özetler

Günün kararı IMO’dan. 2050’ye kadar denizcilik sektörü emisyonları 2008’in %50sine çekecek. Avrupa’nın hedefi %70di, olmadı.

Saudi Aramco’nun 2017 ilk yarıda kazancı(earned) 33.8 milyar $. FT’ye göre bu şirketin değerini 1.1 trilyon $’a(64$/v için) getiriyor. 93$ üstünde 1.5 trilyon $. Suudi hükümetine ise 18.5 milyar $ devlet hakkı ve 39.9 milyar $ vergi, hissedarlara da 13 milyar $ ödedi.

IEA aylık petrol raporunda, küresel talep artışı 1.5 mv/g bekleniyor. Ama ABD-Çin ticaret savaşı talepde aşağı yönlü bir risk. Dünya ekonomik büyümesinde %1 düşüş 690,000 v/g talebi düşürür. “Yüksek fiyatlar kalıcı mı göreceğiz”

Bu hafta IMF, Guyana’nın ExxonMobil ile yaptığı anlaşmanın çok cömert olduğunu belirtti. ExxonMobil’de hükümetler yüksek riskli petrol aramalarını desteklemeli dedi. Raporda devlet hakkının çok düşük olduğu söylendi. Stabroek petrol sahası 2020’de 700 milyon $ getirecek

Brezilya’nın yeni enerji ve maden bakanı 73 yaşındaki Wellington Moreira Franco oldu. Daha önce Rio valiliği ve Başkan Temer’in sekreterliğini yaptı. Electrobras’ın özelleştirmesini hızlandırabilir. BP ile Petrobras’ta stratejik işbirliğini tamamlayıcı mutabakat zaptı imzaladı.

Çarşamba günü Meksika başkan adayı AMLO, yani Lopez Obrador, enerji fiyatlarını donduracağını söylemişti. Enerji bakanı cevap verdi, “dondurmak kolay fakat sonra açmak zor”. En iyisi vergileri fiyat oynamalarına göre ayarlamak demiş.

Ekvator devlet petrol şirketi Petroamazonas, geçen hafta acha Norte sahasında yeni gaz santrali açtı. Petroamazonas 2020 gibi dizel ithalatını tamamen elimine etmeyi planlıyor.

Sao Paulo’da EECC(Elektrik enerji ticaret merkezi) ihalesinde Brezilyalı Steelcons 270 MW güneş kapasitesi kazandı. 4 yıl içinde yapacak. Fiyat tavanının %59 altında gerçekleşti

Çinli JinkoSolar, Meksika’daki 754 MW’lık güneş parkına modül sağladı. Amerikalardaki en büyük proje. 2018 ikinci yarısında çalışmaya başlayacak. JinkoSolar’ın 8 üretim tesisinde 12000 çaışanı var.

Arjantin’in önde gelen yenilenebilir enerji üreticilerinden Genneia, San Juan’da 82 MW’lık 3 güneş parkının hisselerini satın aldı. Halka arz gündeminde.

Ekvator’da Elektrik ve Yenilenebilir Bakanı Carlos Perez Garcia, geçen hafta göreve başladı .Daha önce Hidrokarbon bakanıydı. Mayıs 2017’den beri bu bakanlığa getirilen 4. bakan

Arjantin’de son yılların en kurak döneminden dolayı, soya fasulyesi işleyicileri tedarik için ABD’de döndü. ABD tarım bakanlığı Arjantin için üretim tahminini 47’den 40 milyon tona düşürdü. Kasımdan veri sıcak ve kuru hava üretimin %40’ını bitirdi. Dana sayısı da 1 milyon düşecek.