12 Nisan 2018

Bugün iki rapor var Shell’in Enerji Geçişi raporunda ticari mantık uygun olunca geçiş olur benzeri mesaj var. OPEC raporu ise nOPEC üretimini ve talebi yukarı revize etmiş. OPEC’in yeni stratejisi düşen yatırımları destekleyecek fiyat. Almanya’da güneş-rüzgar ortak ihalesi sektörü sevindirmedi. Texas 2014’e göre sondaj kule rakamının yarısı ile daha çok üretim yapıyor. Kanada WCS petrol fiyatı altyapı yetersizliklerinden (ve kaliteden) 30$/v daha ucuza satılıyordu, sorunlar büyüyor. Etyopya, Çinli firmalar ile LNG satışından senede 1 milyar $ hedefliyor.

Özetler

Shell Enerji Geçişi raporunu yayınladı. İki sene önce yayınlanmış “Shell: Enerji dönüşümleri ve Portföy dayanıklılığı” raporunun devamı. Petrol ve gaz satmaya devam edeceğiz, düşük karbona da ticari mantığa uyunca geçeceğiz. Sayfa 22-23’e bakın.

Aylık OPEC raporu yayınlandı. 2018 petrol talep artış beklentisi 1.63mv/g. Ortadoğu’da talep daha aşağı revize edilmiş. non-OPEC üretimini 1.71 mv/g’e revize etmişler.

Ne Suudilerin hedef fiyatı, ne stok seviyesi. OPEC’in hedefi üstakış (petrol arama üretim) yatırımlarını istenen seviyeye çekmek olarak değişecek gibi. Üretim düşen birçok bölgede üretimleri tekrar başlatacak fiyat.

Ted Blom, Güney Afrika’da kömürün yenilenebilirden daha ucuz olduğunu, Eskom’un(devlet elektrik şirketi) bir de yenilenebilir elektriğini dağıtacak, kendi satışları da düşecek. IPP ile bu iş olmaz demiş.

1998’de Hidro-Quebec’te iletim hatları iletkenler üzerinde buz birikmesi ile çok ciddi zarar gördü. Buzu eritmek için kısa devre akımı dolaştıran yeni bir yöntem

Almanya’da rüzgar ve güneş ortak ihale yapılıyor, 54 katılımcıdan 32si 210 MW için 4.67€cent/kWh’a başarılı oldu. Sektör memnun değil. 4 Alman bakan kömür komisyonunda birlikte çalışacak. Elektrikli araçlar otoyol gişe parası ödemeyecek.

Texas daha az sondaj kulesi ve insan ile daha fazla petrol üretiyor. 2014’e göre %25 daha az insan ve yarı kule sayısı ile daha fazla petrol üretiyor.

Afrika ve Güney Asya, dünya nüfusunun %40’ı ama dünya petrolünün sadece %10’unu tüketiyor. Geri kalanı %90’ını tüketiyor, burada da 65 yaşın altındaki nüfus önemli. 50 yaşında en üst gelir ve harcama oluyor. Yani oradan talep gelmez demeye getirmiş. Diğer %40’a çok girmemiş.

Kuzey Amerika’nın en büyük kriptopara madenciliği/hesabı merkezlerinden Bitfarms, Quebec’e 7000 ayakkabı kutusu bilgisayar getirmiş, Temmuzda 14000 olacak. Küresel özüt hızı 25 milyon teraözüt/saniye. Bu 7000 kutu 10 MW güç yiyor.

PortoRico’da Maria kasırgası sonrası yaşanan elektrik kesintisi, dünya tarihinin en büyük ikincisiymiş. En büyüğü 2013’te Filipinlerde olan. Bu ikinci bile 3.4 milyar müşteri saatine mal olmuş durumda.

Etyopya’da Çinli Poly-GCL’in bulduğu Ogaden sahasındaki 200 bcm lik gaz ile Cibuti limanında Çinli şirket bir LNG tesisi kurarak doğalgazı Çin’e götürecek ve Etyopya’ya 1 milyar $ kalacak.

Kanada’da Kinder Morgan British Columbia bölgesel hükümetinin zorlukları sebebiyle Trans Mountain Expansion boru hattını yapmaktan vazgeçti. Kanada Alberta petrol kum üreticileri ABD’ye erişmekte sorun yaşadıklarından petrollerini ucuza satıyordu. WTI-WCS = 30$/v’di.

Doğu Avustralya’da kayıtzinciri uygulamaları için kömür santrali tekrar açılıyor.

Grafikler

Shell ve diğer senaryolara göre fosil yakıtların birincil enerji arzındaki oranları (Shell)