11 Nisan 2018

Bugün Rusal konusunda iki haber önemliydi. Glencore CEOsu yönetimden ayrılmıştı. Glencore da bugün force major(mücbir sebep) ilan etti, yani bir grup ürünü müşteriye teslim edemeyecek. Petrol fiyatları ortadoğu jeopolitiği ile artışa devam etti. ABD’li amirale göre sıkı petrol enerji güvensizliğini gidermedi, çünkü jeopolitik olayların tüketiciye hala etkisi oluyor. BMW, silikon anotlu pilleri 2023’e kadar kullanacak gibi. Atlantik Okyanus sirkulasyonu son 50 yılda mı değişti yoksa sanayi devrimi etkisini tam göstermeden mi? Washington’da Dağıtık Enerji Kaynakları(DER) otoritesi kurma planı. Sorumlu madencilik endeksine göre lokal değerler eksik. Otonom araca tüketiciler sıcak da olsa, bir sonraki arabayı petrol talep edenler artmış.

Özetler

Deloitte’un 2018 küresel otomotiv müşteri çalışmasında, geçen sene ABD’de %74 olan otonom arabaların güvenli olmayacağı algısı %47’ye düşmüş. Almanya’da benzer. Kiralama piyasının 3’te 1’i. Bir sonraki araba için ABD tüketicileri hala %80 gaz-dizel tercihini belirtti. Geçen sene %76

Rus Rusal, Çin dışındaki en büyük alüminyum üreticisi. Geçen sene 3.7 milyon ton üretti. Glencore’da Rusal’ın en büyük müşteris, geçen sene 2.4 milyar $ alüminyum aldı. ABD’nin Rusal’a yaptırımları sonucu, Glencore force majeur ile 50.000 ton ürünü müşteriye teslim edemeyecek.

“Sıkı(tight) petrol, petrole bağımlılığımızın doğasını veya enerji güvensizliğimizi değiştirmedi… tüketiciyi etkileyecek potansiyeşl jeopolitik tehditler hala petrol piyasasında, bu yüzden verimlilik bir öncelik”. Amiral Dennis Blair demiş.

Rusal, Çin’in Hongqiao Grubu tarafından 2015’te geçilene kadar dünyanın en büyük alüminyum üreticisiydi. Şimdi primer alüminyum üretiminin %6.2sini yapıyor. Yönetim kurulunda Glencore CEOsu Ivan Glasenberg vardı ve ABD yaptırım açıklaması sonrasında hemen ayrılmış.

Geçen haftalarda ABD’de 7 boru hattı operatörü hackerlerin hedefindeydi. Petrol ve gaz boruhatlarına saldırı 2012’den beri devam ediyor. Siemens’de geçen sene petrol ve gaz sektörünün siber saldırılara hazırlıksız olduğunu belirtmişti.

Sila Nanotechnologies, lityum pillerde, geçtiğimiz aylarda BMW ile işbirliği ve 2023’te silikon tabanlı anot ile %10-15 enerji artışı sağlayan teknolojiyle su yüzüne çıktı.

Çin’de artan hidro üretim sebebi ile kömür (deniz) taşıma fiyatları düştü. Stoklar da artıyor.

Bugün bir grup bilim adamı Atlantik Okyanus sirkulasyonunun yavaşladığına dair verileri yayınlamış. Kuzey Yarım kürenin kuzey kesimlerine ılık hava getiriyordu. Sirkulasyon 1950’lerden beri %15 güç kaybetmiş. Balıkçılığı da etkiler. Fakat sebepler doğal da olabilir.

Washington’un bağlı olduğu District of Columbia şehir hükümeti, Dağıtık Enerji Kaynakları Otoritesi kurma yolunda bir yeni kanunu oylayacak. 11 üyeden oluşacak. Doğalgazda enerji bakanlığının talep yönetimi çalışması için de bir kanun teklifi planlanıyor.

Sorumlu madencilik endeksine göre şirketlerin değerlendirmesi iyi çıkmamış. Ama rapor daha teşvik edici modda. Yerel halka yönelik sonuçları ise daha kötü.

Platts’ın LNG’de JKM benchmarkını promosyonu devam ediyor. Mart’ta 10830 lot=36 kargo ile JKM swapları yeni rekor kırmış. Yıldan yılar 3 kat artmış.