9 Mart 2018

Bu haftaki Latin Amerika enerji özetleri buradan. Petrol günü yukarıda kapattı. Bir kural vardır: “never short crude on friday”. Yani ham petrolü Cuma günü açığa satma[yani Cuma’ları fiyatı yükselir]. Bir zaman bir soruşturmada Rus traderların alım göstererek hafta kapanışını yukarı taşıdıkları ABD makamları tarafından dile getirilmişti. Bugün Baker Hughes petrol kule rakamları 4 tane düştü deyince fiyatlar çıktı. MIT füzyon enerjisi konusunda yeni bir yöntem açıkladı. Şeker fiyatları yukarı giderken ham petrol fiyatları düşerse..Brezilya’nın biyoyakıt programı gümler. Grafikler Nature Energy makalesinden.

Özetler

[Nature Energy-Makale] Enerji planlama modellerinde gelişmiş ülkelerin amacı emisyonu azaltırken enerji güvenliğini arttırmak, gelişmekte olan ülkelerde ise altyapı genişlemesi ile enerjiye erişimi arttırmak. Mevcut planlama araçları gelişmiş ülkelere uygun.

Arjantin petrol ve gaz sektöründe ne kadar çekici? Hükümet hala doğalgz ve kuyubaşı petrol fiyatlarını kontrol ediyor. Başkan Macri ve YPF(Arjantin devlet şirketi) kademeli gidiyor ve yatırımcı çekiyorlar. Fakat Vaca Muerto’da lojistik altyapı eksikleri var.

Venezüella devlet petrol şirketi PdVSA, ABD’de Miami merkezli Helsinge Inc’in üzerinden ihale süreçlerine fesat karıştıran ticaret şirketlerine dava açtı. Lukoil, Colonial, Glencore, Vitol, Trafigura’ya dava..

Honduraslı enerji şirketi Desarrollos Energeticos(Desa)nin eski başkanı, baraj karşıtı aktivisti öldürmekle suçlandı. 2010’den bu yana 120 çevreci aktivist öldürülmüş.

Brezilya’nın yeni biyoyakıt programı RenovaBio programındaki sorun, şeker fiyatları artarken(Brezilya etanolü şeker kamışından), petrol fiyatları düşerse ne olur. Brezilya’da araçlar esnek yakıtlı olduğundan saf etanollü yakıtlar problem değil.

Venezüella’da yedek parça sorunları sebebi ile rafineriler %43 kapasite ile çalışıyor.

Latin Amerika’daki sondaj kule rakamı, Şubat’ta geçen sene aynı aya göre 20 artarak 199 oldu.

Peru’yu komşusu Ekvator ile bağlayacak 500 kV’luk La Nina-Piura 91 milyon $lık iletim hattı için Peru enerji ve maden bakanlığı yatırım ajansını görevlendirdi.

Fransız Neoen’in Jamaika’da 37 MW, El Salvador’da 101 MW güneş santrali var. 2008’de kuruldu ve Meksika-Arjantin’de de aktif. Halka açılıyor. Değeri 1.24 Milyar $

Alabama’lı Drummond Co, Kolombiya’da geniş kömür madenleri, demir yolu ve okyanus limanı işleten yatırımının en az bir kısmını satmak istiyor. Geçen sene Kolombiya’dan 32.3 milyon ton kömür ihraç etti.

Meksika devlet şirketi Pemex, Meksika körfezindeki sığ sulardaki iki ağır petrol kuyusunda yabancı şirketleri çağırabileceğini söyledi. Jamaikadaki petrol rafinerisi Petrojam, Venezüellalı PdVSA’nın ortaklığı, Jamaika Pemex’den destek istedi.

Arjantin geleneksel olmayan kaynakların ticari üretiminin başladığı tek latin amerika ülkesi. 4 sebebi: bu kaynak için hükümetin yüksek fiyat garantisi, YPG ve oyuncular geniş pilot çalışmalar yaptı, yerel halk petrol ve gaz sektörünü destekledi, serbestleşme

Suudi Arabistan ve İngiltere karşılıklı mutabakat zaptı imzaladı, karşılıklı temiz enerji, akıllı şebekeler, elektrikli araçlar ve CCS alanında karşılıklı teknik bilgi paylaşacaklar. Guardian muhabiri anlaşmayı tek yönlü cadde olarak niteledi.

ABD’de saatler ileri alınıyor, #daylightsavingtime ‘da birçok kişi 100 yıllık ve mum tasarrufu ile başlayan bu uygulamadan rahatsız.

ExxonMobil daha hafif olan Permian üretimini işleyebilecek 400,000 v/g yeni rafineri kapasitesi ekleyecek. Benim bildiğim ABD’de yıllardın yeni rafineri kapasitesi yatırımı gözükmüyordu.

MIT füzyon enerjisinde yeni bir yöntem ile önemli bir aşama kaydettiğini açıkladı. Füzyon, güneşte olduğu gibi hidrojen atomları birleşerek helyum oluyor, enerji çıkıyor. Yeni yöntem çok güçlü yüksek sıcaklık süperiletkenlerle manyetik alana sıcak plazmayı hapsediyor.

Avrupa’daki soğuklar kömüre yaradı. Mart’ın ilk 6 gününde gaz üretimi AB4’te 5.1 GW düşerken, kömür 7.8 GW arttı. Fransa da ısıtmanın önemli kısmı da elektrikle olunca, talep 95 GW’ı gördü. 2012’den beri görülmemişti.

1990’larda Chevron geleneksel olmayan grubu kurduğunda yöneticiler ticari olmayan grup diye dalga geçiyormuş. Şirket bu seneki küresel harcamasının 5’te 1’ini Permian’a yapacak. “Başlama çizgisindeki hızın değil, nasıl bitirdiğin önemli” demişler.

Grafik

Kişi başı GSYİH ve elektrik tüketimi (1995-2013) (Nature Energy)