27 Mart 2018

Avrupa’da gaz üretimi düştükçe, sistemdeki gaz esnekliği de düşüyor. ABD’de bu seneki soğuk hava dalgasında fosil kaynaklar ve nükleerin sisteme verdiği desteği Ulusal Enerji Teknolojileri Laboratuvarları raporlamış. Uzmanlar ABD enerji sistemi konusunda bugün daha çok yanılıyorlar ama sebepleri var. Uzun dönemli elektrik maliyetlerine sisteme verilen esneklik dahil değil. Shell’in Sky senaryosu 2013’teki dağ ve okyanusa üçüncü bir senaryo ekledi. Moğolistan’da bakır ve altın madeninde Rio ile anlaşmazlık.

Özetler

Alman Federal Çevre Ajansı tahminine göre Almanya’nın emisyonları 909’dan 905 milyonton’a düştü. Almanya’nın “inanılmaz pahalı Energiewende”si dağılıyor ve ülke diğer Avrupa ülkelerinin gerisine düşüyor. Fakat şebekede de büyük bir teknolojik gelişme sağladı.

Shell Paris’le uyumlu bir “Sky” senaryosu yayınladı. Daha önce okyanus ve dağlar senaryoları 2013 tarihliydi. Sıcaklık artışını 2C altında tutan senaryo 2070’e kadar önemli değişimler istiyor. DEğişim ancak 2030’da başlıyor, pil depolama CCS ve gelişmiş biyoyakıtlar ile.

ABD’de soğuk kış dönemi “Bomb Cyclone”’un yaşandığı 27 Aralık 2017-8 Ocak 2018 arasında elektriğin %89’u fosil ve nükleer santrallerden geldi. Rüzgar %12 daha düşüktü. Üzerine 2milyon varil de petrol (fuel oil-dizel) yakıldı. Rüzgar ise %12 daha azdı. Rapor devlet laboratuvarından

Timera Energy analizi: Avrupa’da devreden çıkacak kapasitenin aynı zamanda esnekliği de azaltacağını belirtiyor. Belçika-İngiltere’de kapasite sıkışıklığı var, Almanya’da ise rezerv önlemleri sadece mevcut kapasiteyi korumaya yönelik, yeni esneklik getirmiyor.

Hollanda’nın gaz üretimini depremler sebebiyle düşürmesinin etkisi;kıştan yaza 6-7 bcm üretim değişimi vardı, artık 1 bcm olacak bu değişim. Norveç yine aynı şekilde 3-4 bcm oynarken şimdi 2 bcm altına düşecek.

[Makale] Uzun dönemli elektrik maliyetlerinde esneklik değeri katılmıyor, bunun katılmasının etkisi incelenmiş.

3 elektrik iletim teknolojisi ile maliyetler 2 milyar $ azaltılabilir. APFC- gelişmiş güç akış kontrolü, DLR – dinamik hat yüklemesi ve topoloji eniyilemesi.

Carnegie Mellon Üniversitesinin Nature Energy’deki çalışmasına göre petrol ve gaz üretimi ve fiyatlarda enerji analistleri giderek daha çok yanılıyor. Sebebi şeyl ve ekonomik oynaklık olabilirmiş. Fakat makalede hatanın daha öncesinden başladığı yazıyor.

Dünki petro-yuan ticaretinde 4 milyar $’lık 62 milyon varil petrol eldeğiştirdi. Çin devleti de bazı şirketlerden ticarete girmelerini istemiş. Petrochina, Sinopec, Glencore, Trafigura…WoodMac INE fiyatlarının Umman(Basra hafif) fiyatlarını etkilemesini bekliyor.

Moğolistan’daki bakır ve altın madeni Oyu Tolgoi’de, Rio Tinto’nun Turquoise hill üzerinden %66 ortaklığı var. Rio Moğolistan’a daha az vergi ödemekle suçlanıyor ama detayları karışık.

İngiltere’de rüzgar 1990’ların başında başlamış. Şimdi santraller yaşlandı, ucuz elektriğin kolay yöntemi bu santralleri güncellemek olabilir.

Brezilya’nın gaz üretimi artınca, Bolivya’dan aldığı 2019’da bitecek olan 30 mcm/gün olan anlaşması bitiyor. Bu süreden sonra yarıya düşebilir. Büyük hidro kapasitesi sebebiyle LNG ihtiyacı düşse de sıfırlanmıyor.

ABD’de ördek eğrisi (güneş üretiminin sebep olduğu günlük yük eğrisi dengesizliği), 2008’lerde öngörülmüş. Düzeltmek için coğrafik dağılım ve bölgesel dengesizlik piyasası, depolama. Güzel bir mülakat olmuş.

Fransız devlet şirketi EDF 2018-2035 arasında 10 milyar $ depolama yatırımı yapacak.

Koruma fonlarının petrolde uzun pozisyonları artmaya devam etti.

Grafikler

PetroYuan hacmi o saatlerdeki Brent hacmini aştı (zerohedge)