26 Mart 2018

Günün tek bir haberi vardı. Çin’in yuan bazlı petrol kontratları. Dubai bazlı DME’nin kuruluşunu hikayelendiren Rigged ve petrol piyasalarının 1980den bu yana finansallaşmasını anlatan “Spikes and Shocks” geçtiğimiz aylarda okuduğum kitaplardan. 2008’deki rekor petrol fiyatlarında, aslında petrol piyasasına likidite getirenlerin fiziksel petrolcüler değil, enflasyona karşı korunmaya çalışan finansal yatırımcılar ve spekülatif koruma fonları olduğu tezi ikinci kitapta işleniyor. Çinli yetkililer bu ürünün spekülatif olmasını şimdilik istemiyor. Ama bağımsız ticaret evleri ve tacirler bu kontrata ilgi gösteriyor. Rigged de ise işin politik-manipulatif kısmı var. Politik istek ve büyük oyuncular girdikten sonra kontrat her türlü yürür.

Özetler

Bu hafta AB’de sürdürülebilir ulaştıma konusunda taslak raporun kabulü var.

Petrol ve gaz sektörü ürettiği verinin %1’ini kullanıyor. Schlumberger gibi servis şirketleri hep petrol hem de veri üretilmesine yardımcı oluyor. Eğer servis şirketleri veriye sahip olursa “petrol ve gazın Netflix”’i olabilir. Kontratlardaki veri sahipliği maddeleri de uzadıkça uzuyor.

Kayıtzinciri temelli elektrik ticaretinde bir çok sorunun cevabı yok. Almanya’da saniyede 260,000 işlem olacağı varsayılırken, Bitcoin’de saniyede 5, etherium’da 15 işlem yapılabiliyor. Energy Web Platform’da 750 işlem yapabiliyor.

Hindistan Çin (6 Pwh Peta=bin trilyon), ABD (4.3 Pwh) arkasından 1.4 Pwh üretim ile üçüncü sıraya yerleşti. Almanya ve Kanada’nın elektrik üretimleri birbirine çok yakın.

Şili enerji düzenleyici (CNE), bu aydan itibaren veri verenler kalitesinin sertifikalandırmak için kayıtzinciri kullanacağını duyurdu. Singapurlu Electrify, dijital jeton satarak 30 milyon $ para topladı. Meksika petrol şirketi Pemex’de petrol-gaz tedarik zinciri için kayızinciri kullanacak.

Amerika’da akıllı sayaç ve şahsi veri tartışmalarında, verinin çözünürlüğü arttıkça özel hayata dair aktivitelerin ortaya çıkacağı, bunun ABD anayasası dördüncü düzenlemesine aykırı olduğunu savunan NPSA grubunun argümanları var.

Yenilenebilir daha çok üretsin diye, kömür ve gaz kendi üretimlerini ayarlıyor ama gir-çık kabililyetleri o kadar esnek olmadığından bir minimum üretimde kalmaları gerekebilir. “minimum üretim problemi

Kanada’da karbon vergisi %50 artarak 23$/ton’a çıkınca, kömür üretimi hızla dibi görmüş, yerini gaz almış. Ülke 2016’da 2.4 mv/g petrol kumlarından üretimi var. 2030’da 3.67 mv/g’e çıkacak.

[FT$] Etik standartlara uygun üretilecek “Better Cobalt” kobalt projesi bu hafta başlıyor.

Çin Shangay INE’de yuan bazlı petrol kontratını işleme aldı. İlk gün 20,300 kontrat el değiştirdi. Glencore ve Trafigura’da ilk kontrat alanlardan.

Bizdeki Petrol Ofisi’nin sahibi Vitol’un 2017’de ticaretin yaptığı LNG miktarı 3 misline yani 7.4 milyon ton’a çıktı. 2016’da 2.6 mtondu.

Grafikler

Petrol arz-fiyat grafiği (JP Morgan)