21 Mart 2018

Nissan Leaf’in eski ve yeni modellerinde elektrik pillerinin zamanla sağlık durumu makalesi ilginç, fakat 100,000 km’deki düşüşler verilmemiş. Türkiye’deki hibritlerde 100,000 km’de pil sağlığındaki değişim bir parametre diye biliyorum. Denizcilik yakıtları tartışması devam ediyor. Çin ulusal kongresi sonrası bazı kararlar kesinleşti. Saudi Aramco’nun 2018’deki tüzük değişikliğini Arapça’dan tercüme etmişler. Uber kazasında yeni bilgiler. BHP Billiton gelişmekte olan Asya’da çelik talebine güveniyor. Grafen tabanlı soğutma, bakalım Dünya’da ve Türkiye’de evlere ilk motorsuz buzdolabı ne zaman girecek

Özetler

Petrol fiyatlarını yukarı iten, İran yaptırım kararı beklentisi, zayıf dolar, EIA stoklarındaki düşüşler oldu.

Çin Ulusal Halk Konresinin ilk oturumu bitti. Büyüme beklentisi %6.5da kaldı. Enerji yoğunluğu yılda %3 düşecek, kömür kapasitesi 150 milyon ton/yıl kesilecek, 30 milyon ton/yıl çelik kapasitesi de kapanacak. 2017’de çelik üretimi 831 milyon ton’du.

[Makale] Nissan Leaf’te 30kWh pili olan araçlar 24 kWh pili olanlara göre daha hızlı yani %7.2 sağlık durumu düşüyor. 24 kWh’da bu %2.9. Leaf-24’te 7 yılda %70’e, Leaf-30 2 yılda %80’e geliyor. Makaledeki sorun yaşa göre değil, km’e göre bu grafikler çizilmeliydi.

Grafen tabanlı hareketli parçası olmayan kryojenik soğutma aleti, şimdilik uydularda kullanılıyor. Knudsen kompresörü tabanlı. Uyduları soğutmada kullanılıyor. Motorsuz buzdolabı yakındır inşallah

Mikrogrid-şebekenin farkı, öncelikle 2 modu var. büyük şebeke ile birlikte çalışabildiği gibi, izole de çalışıyor ve bu modlar arası geçişi sürtünmesiz. Dayanıklılık, voltaj kontralünde etkili, optimizasyon.

Saudi Aramco’nun rafineri gücü şimdi 5.4 mv/g’müş. Bir kaç yıl içinde 10 mv/g’e çıkmayı planlıyor. Hindistan, Endonezya, Malezya da yeni büyük rafineriler ve Çin’de kapasite artışı da gündemde. 10 yılda 414 milyar $ yeni tesis ve rafineri/petro kimya ile daha da entegre olacak.

Saudi Aramco’da 2018 yılında şirket tüzüğünde değişiklikler yapıldı ve Arapça duyuruldu. Yeni tüzük madde 3, Aramco’nun çalışma alanları sıralanıyor. Madde 6 ve 8 yeni hisse ve sıradan hisseleri geri alım. Madde 11 çalışanlara hisse, Madde 14-19 devlet dışı YK üyeleri.

[FT$] SEB araştırmaya göre denizcilik yakıt kararı sonrası 2020’de yüksek kükürtlü fuel oil (HSFO) talebi 400,000 v/g’e (3.1-4 mv/g’den) düşebilir. HSFO-gaz yağı farkı 2017’de 220$/ton’du. 2018 başında 350$ oldu, 450$’a doğru artıyor.

Rusyanın ve dünyanın en büyük nikel ve palladium, platinium, kobalt madencilerinden Nornickel hisseleri yüzünden Potanin ve Deripaska Londra mahkemelerinde davalaşıyor.

Uber’in otonom kazası: Direksiyondaki güvenlik sürücüsü de frene basacak zamanı olmamış olabilir. Kadın bisiklet ile birden yola çıkmış gibi anlaşılıyor. 35 mil bölgesinde araba 38 mil ile gidiyormuş. Acı olanı kaza yapınca aracın fren yapmamış olabilir.

BHP Billiton, gelecek 10 yılda çelik talebinin daha da artacağına yatırım yapıyor. South Flank(Au)’de 80 milyon ton/yıl demir cevheri madeni, Hindistan, Vietnam, Malezy,a Endonezya’da da çelik tesisleri kurulmasını bekliyor. Çin’in kuşak projesi 150 milyon ton çelik talebi üretebilir.

[Makale] Düşük sıcaklıklı bölgesel ısıtma tesislerinin kıyaslanması. 55C /25 C en maliyet etkin daha düşük sıcaklıklarda elektrik ve ısı pompası ile destek var. Hem şebekeden besleyip, hem de binaya girince elektrikle 45 C’ye çıkarıyor.

Grafik

Çin’in petrol ithalatının karbon yoğunluğu (kırmızı en yüksek) – Nature Energy