14 Mart 2018

Özetler

Çin’in görünen petrol talebi bir sene öncesine göre Ocak-Şubat döneminde %13.3 arttı. Tatil dönemi farkından olabilir. Elektrik talebi de %11 artmış. Ağustos 2013’ten beri en hızlı artış. Kombidir..

Dünyada üretim zirvesini geçmiş petrol sahaları 51mv/g ile dünya üretiminin %52si. Bu sahaların 2016’da %7.5 üretim düşüşünden 2017’de %5.7’ye düşmesi ekstra 0.9 mv/g. IEA’a göre düşüş oranı 2010’da %10’dan 2017’de %5.7’ye düşmüş. Verimlilik, yatırım, teknoloji ile.

Popp’un 2016 yılı makalesinden, baştan verilen 1 milyon $’ın 3 yenilenebilir teknolojisinde patentin başka biri tarafından referanslanması (citation) ile sonuçlanma olasılığı çıkarılmış. En yüksek ihtimal 10-12 yıl sonra. Chapter2-Fact8de.

İngiltere’nin en büyük sendikası Unite “Elektrikli arabalar, otonom teknoloji ve mobilitenin geleceği” raporunu yayınladı. İngiliz otomotiv sektörünün elektrikli araç teknolojisinde vites arttırmasını istedi. Rapor burada. Sendika elektrikli araba teknolojisi istiyor.

VW Çinli SAIC ile geliştirdiği şimdilik adı Volks-SUV olan çok amaçlı aracı küresel olarak üretecek. 2020’de bu SUV’lerin satışların %40’a erişmesini bekliyor.

Çin’de kış bitince emtia’da kış başladı. Çelikte 15 Mart ile çelik kapasite kısıtları kalktı, üretim hızlanır, doğalgaz fiyatı ve talebi düşer, kömür stokları artar, rafineriler de mevsimsel bakıma girer.

Enerjideki büyük şirketler müşteri enerji yönetimi şirketlerini satın alıyorlar. Son olarak Engie, Afrika, Asya, Amerika ve Avrupa’da aktif enerji depolama ve mikroşebeke şirketi Electro Power’ı satın aldı. Bu yazıdaki grafik-satın alma işlemleri tarihçesi çok iyi.

Aramco’nun halka arzı yattı gibi, sadece Suudi borsası Tadawul’de işlem görebilir. Tadawul’un toplam değeri 475 milyar $, Aramco’nun ki 2 trilyon $. %5’i borsaya açılsa 100 milyar$, borsayı ağır etkiler. Petrol fiyatı düşse borsa çöker

ABD’de FERC elektrik piyasalarını kurtarmak için onu parçalıyor mu? Montana kurul üyesi sormuş. Son karar ile bu kapasite mekanizması tartışması alevlenmiş gözüküyor. Manava gitmekle, yemeğe davet edilmek gibi örneği ilginç.

Güneş yok da yağmur var ise, yağmur damlalarının düşüşünden de elektrik üreten güneş paneli Çin’de icat edildi. Hücrenin üstünü iki kat şeffaf polimer seriyor.Yağmur damlası üstüne düşüp kaydıkça sürtünmeden statik elektrik üretiyor. Triboelektrik nanoüreticiler. Makale burada

Grafik

Verilen 1 milyon $’un sonunda alınan patentin bir yayında referanslanmasına kadar geçen süre olasılığı (Hamilton Project)

Çin’in elektrik talep artışı (YuanTalks)