13 Mart 2018

Bugün Serkan Şahin’in yorumu önemli, Rusya’nın petrol kalitesinde oynamalar yaparak pazar payını alma çabasında oluşan negatif etkiler. Detaylı analizi ise köşe yazısında. Bugün CSIS’in Kalkınma örgütlerinin enerji yatırımları, Platts’ın Çin LNG raporu ve Anas Alhajji’nin makalelerine bakılabilir. Günün tartışması ise FT’deki ABD şeyl petrolüne rafinericilerin isteksiz olabileceğine dair haber sebep oldu. Grafikte de hangi petrolden ne kadar hangi tip ürün çıkar…

Serkan Şahin’in Yorumu

“Rusya’nin Cin’e ham petrol ihracatinda aslan payi kapma cabasi Avrupa pazarinda Urals piyasasini zora sokar hale geldi. Rusya’nin Urals petrolu Volga ve Urals bolgelerinden gelen agir ve yuksek sulfurlu petrol ile Bati Sibirya’dan gelen hafif ve dusuk sulfurlu ham petrolun karisimi. Rusya, kendi boruhatti sistemini dizayn ederken Asya ve Avrupa arasindaki karlilik durumuna gore ham petrolunu batidan doguya ve dogudan batiya aktarabilecek sekilde dizayn ettigi icin, İhtiyac durumunda Bati Sibirya petrolunu doguya aktarabiliyor. Rusya’nin Çin’e ham petrol satisini artirmak icin insa ettigi ESPO boruhattina daha fazla hafif ve dusuk sulfurlu petrol sunarak Pazar payi artirma cabasi icerisinde Bati Sibirya’daki uretime ESPO’ya kaydirinca, Urals petrolu Volga ve Urals uretiminin agirliginda daha agir ve sulfurlu hale geldi. Bu da Avrupali rafineriler icin Urals’in cazibesini neredeyse öldürdü. Avrupa’da fuel oil marjlari dusunce Urals’in marjlari zaten olumsuz etkilenmisti. Dusen kalite ve artan sulfur orani ile bu talep neredeyse yok oldu.

Rusya petrol piyasasinda Avrupa’yi gozden cikardi mi bilmiyorum ancak hem Avrupa’ya hem de Cin’e yaranacak bir cozum bulmasi imkansiz gibi. Cin’I hedef alarak daha hafif petrol uretme hevesi, daha da kuzeye giden bir uretim stratejisine goturuyor ki bu da Rusya’nin uretimini mevsimsellik sorununa sokabilir. Bu da Dunya’nin en buyuk ikinci ham petrol ureticisinin Dunya’nin en buyuk ham petrol ithalatcisinda mevsimsellik riski demek ki gerisini siz dusunun. Rusya’nin durumunu yakindan izlemeyi siddetle tavsiye ederim.”

“Buradaki gorusler tamamen yazarin kendi gorusleri olup Thomson Reuters ve bagli kuruluslari kesinlikle baglamaz ve goruslerini yansitmaz.”

Özetler

[FT$] Exxon, Synthetic Genomics ile 2025 gibi 10,000 v/g genetiği oynanmış alg(yosun)’dan dizel için bir tesis kurmak için anlaştı. Enerji sektörüne de bir Canan Karatay lazım, zehir onlar

BNEF’te üç ”3’te 1”(Three third world) Dünyası: 2040 gibi elektriğin ⅓’ü rüzgar-güneş, yollardaki arabaların ⅓’ü elektrik, enerji yoğunluğu ⅓ daha düşük. Isıtmayı nasıl karbondan ayıracağız: bina verimliliği, hidrojen, nükleer

Eskom(Güney Afrika), 27 yenilenebilir ESA(enerji satış anlaşmasını) 2016’den beri imzalamamış, şimdi de kömür yoğun bölgeye hakim işçi sendikası yüksek mahkemeye başvurarak durdurmuş. Duruşma 27 Mart’ta.

IMO kararı ve rafinerilerin ürün kullanımı konusunda detaylı bir mesaj zinciri.

Şubat’ta OPEC, OPEC harici üretimin 2018’de 1.4 mv/g artacağını söylemişti. EIA’ya göre sadece ABD’den gelecek artış bu kadar olacak. Aramco’nın halka arzı da olmayacaksa Suudi üretimi de artık artabilir. Fiyat düşerse de Nijerya, Libya, Angola, İran, Irak, Venezüella etkilenir

Çin’de yeni kurulan Ekoloji ve Çevre bakanlığı, emisyonları düşürme ve iklim değişikliği ile mücadele ile görevi NDRC’den devraldı.Yeni reformların açıklandığı gün Pekin’de hava kirliliğinden dolayı turuncu alarm verdi.Demir yumrukla mavi gökyüzünü korumaya çalışacaklar.

Londra borsasına kote ve Luksic ailesinin kontrolündeki dünyanın en büyük bakır madencilerinden Antofagasta artan bakır fiyatları ile temettü dağıtacak. Tüm operasyonları Şili’de. Gelirleri %31 artarak 4.75 milyar $ olmuş.

[Rapor-Platts] Çin LNGsinin getireceği fırsat ve tehditler. Çin’in 2017’deki toplam LNG ithalatı da orjinal kontrat rakamlarının altında kalmış. Fakat bu kontratlara sahip şirketler bunları daha ucuz spot kargolar ile değiştirmiş.Böylelikle Çin spot LNG piyasası ve fiyatlarını da desteklemiş oluyor

[FT$] ABD 2018de 11 mv/g petrol üretimiyle Rusya ve Suudileri geçebilir. ABD şeyl petrolü çok daha hafif. Bu da orta damıtık ürünlerde(dizel-jet yakıt) iyi olmadığı ve rafinerilerin çok da talep etmeyebileceklerini düşündürüyor. WM’ye göre 100mv/g dünya üretimi 2mv/g artışı hazmeder.

[Rapor-CSIS] Dünya Bankası gibi kalkınma örgütlerinin enerji yatırımlarına yaklaşımı. 2016’da Dünya Bankası 45 milyar $, Asya Kalkınma Bankası 31, USAID 23, JICA 16 milyar $ enerji projelerine harcadı.

RWE-Eon takası, İngiltere piyasasındaki büyük 6lıyı 5 olarak konsolide edebilir.

[Makale] Anas Alhajji’nın bu makalesi ABD sıkı petrolünün küresel etkisini inceliyor. ABD üretimi fiyatları düşürdü, ama ham petrol bağımlılığını bitirmez. Ham petrol kalitesi önemlidir.

VW 2022 sonuna kadar 16 fabrikasını elektrikli araba üretir hale getirecek. 2025 gibi yılda 3 milyon araba üretmeyi planlıyor.

Grafikler

Hangi petrolden ne kadar, hangi ürün elde ediliyor (FT)