1 Mart 2018

Bugün İngiltere gaz fiyatları bitcoin’i aratmadı. Kömür talebin %25’ine yakın kısmını karşıladı. Bence İngiltere’de yeni bir tartışma başlar. Yenilenebilirin payı artmaya devam eder ama fosil kaynaklar için minimum bir seviye gelebilir. Fakat sadece kış dönemi için fosil kaynaklar nasıl sistemde tutulur? ABD tarafında önemli gelişmeler oldu, çelik-alüminyum ithalat vergisi, komite sibergüvenlik oturumu, komite raporunda Rusların enerji yatırımlarına yönelik operasyonları. Çin güneş paneli üreticilerin çeki düzen veriyor, yeni kurallar bugün devreye girdi minimum ArGe harcaması vs. Harvard fonu doğal kaynak portföyünde 3 milyar $’a yakın para batırdı.

Özetler

Avrupa’da soğuk hava sonucu; İngiltere’de talep 404 milyon m3 tahmin edilirken fiziksel giriş 376 milyon m3. Sabah 8:54’te National Grid talep yönetimini devreye aldı. Kömür santral üretimleri talebin %25’ine çıktı. Avrupa’da soğuklar sebebi ile sistem 50Hz altı seyretti.

Trump’un çelik ve alüminyüm’a tarife açıklaması sonrası, ABD çelik şirket hisseleri %6’nın üzerinde arttı. Paladiyum %6 düştü. Alüminyüm fiyatları artarsa, araba fiyatları artar, yoksa katalitik konvertör ve konvertörda kullanılan paladiyuma talep de düşecek.

ABD’de yabancılar, çelik pazarının 3’te 1’i. ABD kapasitesinin %28’i atıl. Alüminyüm’da birincil ürün ithalatı %91 ve ülke kapasitesinin %61’i boşta

Bosch pil üretimine girmeyecek. Araba üreticileri Almanya’da dizel araçlara düzeltici donanımsal eklentiye karşı, hükümet temiz araçlara mavi kurdele takacak. 2016’da Almanya hane elektrik tüketimi %1.4 arttı.

Bugünki alt komite raporuna göre, Rusya ile bağlantılı sosyal medya hesapları şeyl sondajı ve Dakota boru hattı gibi altyapı yatırımlarına karşı muhalefeti körükleyerek ABD enerji piyasalarını bozmaya çalıştı. IRA(Inter. Res. Ag)’nın tweetlerinin %4’ü enerji-çevre, %8’i seçim

İsveçli milyarder Lundin ailesi yeni endüstriyel metal varlıklara 3 milyar $ harcayacak. Bakır en kolayı, çinko ve nikel..

Exxon’un iklim değişikliğini bilmesine rağmen kamuoyunu yanılttığını iddia eden Supran/Oreskes raporuna (Rockefeller aile fonu finanse etmişti) karşı rapor geldi. Raporda 7 temel yanlış bulundu, Greenpeace’den içerik alındığı, seçme delil kullanıldığı vs.

Rosneft’ten pay alan CEFC China Energy’nin başkanı Ye Jianming 16 Şubat’ta soruşturma kapsamında göz altına alınmış, açıklama yok. Ye CEFC’yi 2002’de kurmuş. CEFC’bin 2016 geliri 43.7 milyar $

Çin bundan sonra güneş üreticilerine yeni zorunluluklar getirdi. Şirketler en az 1.58 milyon $ ARGe yapacak, hücre verimliliklerinin minimum performans standartları olacak. Çin’de “En Başarılı Programı” ile en yüksek verimli ürünlere teşvik ve hükümet kontratları var.

Bugün ABD senato enerji komitesi “Kritik enerji altyapılarında Sibergüvenlik incelemesi” oturumu vardı. Tüm oturum kayıtları burada. Robert Lee’nin açıklamaları okunur.

Harvard fonu, doğal kaynak portfoyüne yaptığı yatırımlardan 1.1-2.9 milyar $ kaybetti. Fonun değeri 37.1 milyar $. Bağışçıların paraları gitti.Yıllık getirisi %4.4’te kaldı

Bir süredir Art Berman’ın CI (Comparative Inventory) kıyaslanabilir stok açıklamalarına bakıyorum .Metodoloji burada. Kısaca 40$ üstü üretim artar, 60-65$’da fiyat destek noktası demiş. Atom fiziğini andırıyor ama iki defa dikkatlice okuyunca…sonuç değişmiyor atom fiziği

Çin bu sene şeyl gaz 6 bcm üretmiş ve 2016’ya göre %20 artmış, param olmadığından gerisini okuyamadım.

Polonya’nın iki petrol şirketi devletin ulusal şampiyon hedefi doğrultusunda birleşecek gibi. Orlen’in %33’ü devletin, Lotos’taki devlet payını tam göremedim ama %53’ten fazla.