8 Ocak 2018

2018 yılı öngörülerinde Ali Oktay‘ın analizi aşağıda. Bu hafta küresel piyasalardan çok ABD’den enerji haberleri önemli olacak. ABD’nin doğu yakası Teksas yerine Trinidad’dan LNG alıyordu, şimdi İngiltere üzerinden Rus LNG’si de sanki geliyor. Nil üzerindeki barajlar tartışma konusu. Venezüella petrol üretimi en düşük seviyesinde. Avustralya baş ekonomisti yeni LNG fiyat tahmini açıkladı, bu sene tahmininin biraz altı. İngiltere doğalgaz şebekesine hidrojen verme deneyine başlıyor. Hollanda’nın Groningen üretimi Norveç ve Rusya’nın AB’ye ihracında etkili parametre.

Özetler

Bu hafta, ABD’de Enerji Bakanlığının güvenilir yakıta ilişkin önerisinde FERC 10 Ocak’a kadar kararını açıklamak zorunda. Ayrıca İran yaptırımlarının devamı, Yarın EIA ABD enerji öngörüleri yayınlayacak, Kongre alt komite de ABD Enerji Bakanlığı modernizasyonunu görüşecek

[Makale özeti] ABD’de nükleer santrallerin karlılıklarını düşüren ve öldüren doğalgaz, rüzgar ve düşük talep eşlik ediyor olabilir. Doğalgaz %50-%86 değişimden sorumlu.

İngiltere’de gaz fiyatları 5 yılın zirvesine çıkınca, küçük tedarikçiler çıkışa yöneldi.

Haftalar içerisinde İngiltere’de doğalgaz şebekesine %20’ye kadar hidrojen basılacak ve 130 hane de güvenlik test edilecek. Eğer tüm gaz tüketimine %20 hidrojen karıştırılırsa 2.5 milyon aracı yoldan almaya eşdeğer.

İran ulusal tanker şirketine ait Panama bayraklı Sanchi 1 mv kondensat taşıyordu. Şangay’ın 160 deniz mili uzağında çarpıştı, yanıyor ve 30 İranlı ve 2 Bangladeşli mürettabat kayıp.

Nil nehri üzerindeki Aswan High barajı 1970’de tamamlandı. Barajı tamamlamak için Süveyş kanalını da millileştirmiş. Şimdi Etyopya’da Grand Renaissance barajı Mısır’daki su seviyesini kötü etkiliyor. 6450 MW. Bu arada Etyopya’nın nüfusu 102 milyon.

Rus LNG’si ABD yollarında. Yamal LNGsi İngiltere’ye gelmiş, depolama tanklarına boşaltılmıştı. Soğuklar sebebi ile Boston’da fiyatlar artınca, Boston’a gidiyor. Rus LNG’si ABD’ye?

Der Tagesspiegel’den: “Bir elektrikli araba 200 parçadan oluşuyor, petrol veya dizel arabada 1000’den fazla parça var. Motor üretimindeki işçi talebi de 7’de 1. Alman otomotiv ve yan sanayis 800,000 istihdam sağlıyor, 600,000’ü tehlikede.

(FT$)Dünyadaki büyük sigorta şirketlerindan Axa, Zurich ve Scor yeni kömür maden ve santrallerini sigortalamayacak. Daha etkisi gözükmüyor, 2018’de etkiler denmiş

Venezüella petrol üretimi 2002’den beri en düşük seviyesinde:1.7 mv/g.

Avustralya baş ekonomisti LNG fiyatları(FOB olarak) tahmini azcık düşürdü. 2016-2017 (Haz-Temm) 6.6 $/mmbtu’ydu, mevcut dönem 7.3, 2018-2019 7.2 $/mmbtu. Ülkenin LNG satışlarının çoğu uzun vadeli 3 ay petrol fiyat gecikmeli satılıyor. 76.5 milyon ton 2018-2019 satış öngörüsü.

Alman büyük sanayi federasyonu BDI, yüksek elektrik fiyatlarının sanayiyi ülkeden göç ettireceğine dair uyarı verdi. RWE linyit üretimi için korunan bir kiliseyi yıktı. Alman EPDKsı BnetzA’un şebeke operatörlerinin karlarını sınırlama planı ayaklanma ile sonuçlanıyor.

ABD’de Jones kanunu yüzünden, ABD limanları arasında, ABD gemileri ile taşımacılık yapılması zorunluluğundan taşıma pahalı, Massachusetts LNG’yi Trinidad’tan alıyor. New England’da yeşilcilik diye doğalgaz altyapısı yaptırmayınca elektrik için petrol yaktılar diyor.

Grafikler

Rusya, Suudi Arabistan ve ABD’nin tahmini petrol üretimi (CNN)