18 Ocak 2017

Henry Ford’un eşi Clara, Ford’un T Modelini değil, Detroit marka elektrikli araba kullanmış. T-modeli ile dünyayı değiştirmiş adam ama hanıma arabayı beğendirememiş. Petrolde güçlü ekonomik veriler, daha hızlı düşen stoklar fiyatı tutuyor. Diğer taraftan daha fazla analist bir düzeltme bekliyor. Dün ki özette FT’nin yorumundaki kısım doğru ise, koruma fonları uzun süre fiyatı yukarıda tutabilir. Ama Rusya ister mi? Çünkü petrol tabanlı doğalgaz fiyatları yukarı giderse, ABD LNGsinin piyasası artar. Ve gaz kömürün altında kalabilir, çünkü Çin’de üretimi hızlandırıyor. Petrol ülkeleri gelirleri ile futbolu “yumuşak güç” olarak kullanıyor. Hindistan doğalgaz da herkes ile anlaşmasını esnetebildi. Saxo raporu, Greentechmedia Trump-Güneş değerlendirmesi okumaya değer.

Özetler

Dün API petrol verilerinde ham petrol stokları düşüş beklentisi 425,000 v iken 5.12 mv olarak açıklandı. Benzin stokları da 2.7 mv artması beklenirken 1.78 mv arttı.

Her bir Tesla araç bowling topu kadar lityuma muhtaç. Nadir ve kritik elementler yenilenebilir enerji için de elzem. Bunların eksikliği yenilenebilir geleceğini tehdit edebilir.

Asya-Pasifik’e her taraftan LNG tedariği çok artmış.

Saxo’ya göre 2018 ilk çeyreğin ikinci yarısında makro veri sermaye piyasalarında %7 düzeltmeye sebep olabilir. Petrol fiyatlarında 3 anahtar soru: yüksek fiyatlara üretimin tepkisi, yeni petrol arz problemleri [jeopolitik vs], küresel ekonominin güçlülüğü

Güney doğu Asya’nın yakıt tüketiminin %3’ü yaklaşık 10 milyar $ kaçak illegal yakıt olabilir.

Paris Saint German, Manchester City, Chelsea, Schalke 04 ve Gazprom, Katar, BAE… Petrol devletleri Avrupa’da futbolun çehresini değiştiriyor, bir yandan da bu devletler futbol takımları üzerinden “yumuşak güçlerini”n reklamını yapıyorlar… ilginç

NREL, ABD’de tüm enerji sisteminin elektriklendirilmesine dair bir çalışma yapıyor. İlk rapor da çıktı. Ulaştırma, binalar ve sanayi incelenmiş. Isıtmada resiztif değil de ısı pompası klima ekonomik çıkmış sanki.

Çin’de kömür Aralık elektrik üretiminin %77.5’ini karşıladı. Aralık 2015’ten beri en yüksek kömür üretimi[madencilik].

Warren Buffet’in şirketi rüzgar santrallerinde bir yazılım ile %1 türbin emre amadeliği artışı sağlanmış. Yazılım potansiyel arızaları öngörüyor. Rapor notu burada

Wall street 2010’dan beri şebekelere daha fazla siber saldırı olacağını baz alarak siber güvenlik çözümleri şirketlerine 1.7 milyar $ aktardı.

Alman sanayi şirketleri iklim korunması politikalarından maliyet artmadığı sürece olumlu etkilenecek. AB komisyonu Almanya ve diğer ülkelere NO2 seviyelerine dair son uyarı gönderdi. Alman araştırmacılara göre dini gruplar uluslararası iklim politikasında etkili olmaya başladı.

Trump 26 Ocak’a kadar güneş modülleri ithalatına tarife uygulayıp uygulamama kararı verecek. Aslında 2012’de Çinli üreticilere tarife uyguladı, bir açık görünce 2014’te Çin ve Tayvan’a uyguladı. Çin’de ABD polysilicon ihracatına karşı harekete geçti. Konu yekpare kristal PV

Çin’de ham petrol kontratları en erken Mart sonu. 23 Şubat Yeni yıl tatili bitince netleşir. 2 hafta önceden katılımcılara bilgi verilecek.

Hindistan, ABDli şirketlerden sonra Gazprom’un gaz anlaşmalarını da esnetti. İlk yıl teslim için toplam hacmi %80 düşürdü, JCC’den Brent’e geçti, S-eğrisini fiyat eğrisinin eğimi de esnemiş.

Çin artık Asya LNG fiyat hareketlerinin en büyük belirleyicisi. Haberdeki grafik de net. Ama yazın daha az artan sanayi talebi ile de fiyat da bir anda dipleri görebilir. Kış çıkışı düşüş sert olabilir.

Texas’ta soğuklar ile birlikte talep 65731 MW oldu, daha önceki kış rekoru 62855 MW’dı, fiyatlar 2200 $/MWh’i buldu. Tüm zamanların talep rekoru 71000 MW, Ağustos 2016. Arktik soğukları..

CFR Nafta crack’leri (Brent’ten nafta üretimi farkı), ham petroldeki güçlü talebe rağmen düşüşte ve zayıf. Ürün talebinde zayıflama ise 1 aya kalmaz ham petrol talebini vurabilir.

Veriniz gerçekten petrol mü?

Grafikler

ABD’nin ticaret tarife kararları takvimi(GreentechMedia)

ABD ham petrol ithalat ve ihracat gelişimi (Art Berman)