50.Hafta – Geçen hafta neler oldu

Euan Mearns’in geçen hafta değerlendirmesi ve internet kaynaklarından geçen hafta neler olmuş:

Euan’ın postlarına bakarken en sondaki “Katar’da kum bitti” haberine inanamadım. Agung yanardağı patlarsa dünyada kışlar soğuk geçebilir bana mantıklı geliyor. İzlanda yanardağının etkilediğini de düşünüyorum. Bangladeş nükleer santral inşaatına başladı. Köln mahkemesi kömür sahası için zaten %10’una düşmüş 12000 yıllık ormanda ağaç kesimine izin verdi. Tesla kamyona 1.6 MW’lık şarj cihazı lazım

IEA’in baş ekonomisti aşağıdaki grafiği bölüşmüş. Önemli bir mesajı var. Eğer miktarlara bakar isek, nükleer yenilenebilir kadar ve daha hızlı yükselmişti. Rüzgar ve güneş oyun değiştirici mi, miktarlardan değil iş modeline etkisinden söylenebilir demiş. Yorumum : “Empire strikes back!”.. Yıldız Savaşları filmindeki imparatorluğun yeniden saldırmasını konu alan tema. IEA fosil yakıt dünyasının bir sonucu, Fatih Birol öncülüğünde dört bir yandan değişime çalışıyor. Ama fosil yakıt inkarı IEA’in aslını inkarı anlamına geliyor, belki bugün ki medeniyet seviyesinin de inkarı. Bence orada oyun değiştirici BNEF oldu.

 

Özetler

Eğer Agung yanardağı patlarsa(şu anda püskürtmeler var), stratosfere de büyük miktar kükürt dioksit salınırsa, önümüzdeki yıllarda daha soğuk kışlar ve yüksek gaz fiyatları olur.

Katar’da kum bitmiş. 2022 FIFA dünya kupası öncesi inşaat işleri büyük çok kum istiyor, zaten ihracatçıymış, ambargo sonrası yeni kum kaynakları arıyor.

Al Gore: İklim değişikliği büyük bir iş imkanı

NPR(ABD) analizine göre, NSF(ulusal bilim vakfı) proje başvurularındaki başlık ve özette “iklim değişikliği” daha az geçiyor, daha çok “ekstrem hava” kullanılıyor.

İskoçya’daki dünyanın ilk yüzer rüzgar santrali, Younicos’un sağlayacağı 1 MW/1.3 Mwh pillere sahip olacak.

BAE emirliklerinden petrol sondaj sağlayıcısı Lamprell, İngiltere kuzey denizindeki rüzgar projesinde çok para kaybedeceğini açıkladı.

İngiltere’deki 2016 yılı karbon emisyonları 2012’daki seviyesine göre %47 düştü. Daha çok gaz kömürün yerini aldı

Avustralya Endonezya’ya 6 GW’lık hat ile rüzgar ve güneş üretimi gönderecek. AREH(Asya Yenilenebilir Enerji Hub’ı) projesi kapsamında, inşaat 2023’te başlayacak 2029’da bitecek.

Eğer İngiltere’de karbon fiyatları sabit kalırsa, 2020’nin başında kömür üretimi iki misline çıkar. 40 pound/ton fiyata kömür ölür.

İrlanda’nın karbon emisyon seviyesi %3.5 arttı.

Siemens Gamesa, Hamburg’da 1000 ton kaya dolgu sistem ile 600 C’ye ısıtacak ve 1.5 MW bıhar türbini ile 24 saat elektrik. 1500 hane ve 50 elektrikli arabaya yeter

Tesla kamyon, 30 dakikada şarj olması için 1600kW, 1.6 MW kapasiteye ihtiyaç var.

Tesla’nın Avustralya’daki pili karşılığını verdi, komşularda kablo uzatsak diyor.

AB hırslı yenileneblir enerji ve verimlilik hedefleri belirliyor. Salı günü enerji tüketimini %40 düşürme, yenilenebilir payını da %35’e çıkarma (enerjide). Ulaştırmada %12 yenilenebilirden.

Finlandiya kışın pik zamanda elektrik tüketiminin 5’te 1’ini ithal ediyor. Norveç-İsveç-Fin güç ticaretinde şebeke operatörleri çoğunluk oyuyla hareket edeceğiz dedi, Finler de Abkurallarına aykırı diyor.

NYT’ye göre karbon emisyonları yükselmeyi bıraksa da, yenilenebilirler emisyonları aşağı çekemiyor.

Amerikan kömürü içinde yüksek miktarda nadir toprak elemenleri bulundu. 300 ppm.

Almanya’da RWE kömür sahası açmak için 12,000 yıllık Hambach ormanını daha da küçültecek, Köln mahkemesi izin verdi. Kömür madeni için zaten 1978’e göre orman alanı %10una düşmüş.

Yazın en sıcak dönemde, kömür ve gazda %11 kapasite devreye girememiş.Yenilenebilire güvenilmez diyorsunuz, kömür ve gazı da gördük demek istiyor.

Bristol üniversitesi, Hinkley Point nükleer santraline Fukushima benzeri felaket gelse etraftakilerin bölgeyi terketmesine gerek yok demiş.

Centrica, İngiltere’deki 8 nükleer santralindeki %20 hisseyi satmak istiyor. 2009’da Fransız EDF’den almıştır: Çinlilere mi gider acaba?.

Kobe Steel’in ürünlerin kalitesi ile ilgili yalan söylediği ortaya çıkmıştı. Japonya’da iki nükleer santral Kobe’den çelik almış, daha fazla inceleme için 2 ay daha gecikecek devreye girişleri.

Bangladeş ilk nükleer santralin inşaatına başladı. 2X1200 MW, 2023-2024’te devreye girecek.