5 Aralık 2017

Çin’in dünyanın ilk elektrikl kargo gemisi ile kömür taşıması ilginç bir tezat Oxford Energy’nin “ehveni şer fosil yakıt” doğalgaz raporunda iyi politika ikilemleri var. 2016’da ABD’de ilk defa elektrik emisyonları ulaştırma emisyonları seviyesine mi düştü, yoksa ulaştırma mı elektrik seviyesine çıktı? İklim değişikliği senaryolarında negatif emisyonlar sağlanmaz ise daha çok düşüşe ihtiyaç var. Brent finansal kontrat hacimleri rekorda, Bitcoin’de açığa satış finansal kontratları başlayacak. EOn karbon taban fiyatı isterken, Bruegel düşünce kuruluşu da kömürü kapatmak için yılda 150 milyon € yeter demiş. Çin’de kış ile doğalgaz yönetimi başlıyor.

Özetler

Çin dünyanın ilk elektrikli kargo gemisi ile 2300 ton kömür taşıyarak bir tezata da imza attı. 2 saat şarj ile 50 mil gidiyor.

EON’un başı Teyssen, bir ton CO2 fiyatının en az 25-30€ olması gerektiğini söyledi. Fransız Macron’un önerisi desteklenmeli ve Avrupa’da karbon taban fiyatı olmalı da demiş. Alman otomotiv lobicisi Wissman, bugün dizele savaş açanlar yarın elektrikliliere de savaş açar demiş

Geçen cuma Nymex ve ICE’daki toplam Brent kontrat net büyüklüğü (uzun -kısa) 989.9 milyon varil olmuş. Long (alım) 1.07 milyar varil, satış 113 milyon varil. Petrol ürünlerinde de 50 milyon kısa posizyondan 170 milyon uzun pozisyona geçildi.

Endonezya 5900kcal/kg kömür, neredeyse Avustralya 5500kcal/kg’a yakın. Arada fiyat farkı 3.5 $’a düştü ama Çin’in Endonezya’yı tercih etmesi etkili. Kömür fiyatları düşüşte

Net Power’ın Texas’taki 50MW(150 milyon $) santrali saf oksijenle gazı yakıyor. Saf CO2’de boru hattı ile gönderiyor. Sıfır emisyonlu gibi oluyor. Havada oksiyeni ayırdığı için %10, CO2’yı çıkışta süper kritiğe çevirdiği için de %10 verim kaybı var.

AB kömürden çıkış için ülkelere para versin. En çok Polonya’da 100,000 kişi istihdam ediliyor. Yılda 150 milyon €’ya kömür madencilik bölgeleri desteklenir, AB bütçesinin de %0.1

Ehveni şer fosil yakıt” doğalgaz, 8$/mmbtu üzerinde rekabetçi olmaz. Düşük gelirli ülkelerde de 6$/mmbtu altında olmalı. Yenilenebilire destek yakıtı-elektrik üretimi de olmaz. Yakılamaz mı(karbon düzenlemeleri), katlanılamaz(maliyet mi), rekabet edemez mi

(Nature Makale) Negatif emisyonlar CO2 emisyonlarının atmosferden de azaltımı(çekilmesi diyelim) anlamına geliyor. İklim senaryolarından 2010’a göre %40-60 azaltım deniyor ama bu senaryolardaki negatif emisyonlu süreçler olmaz ise bu %60-75.

ABD’de 1978’den beri elektrik emisyonları ulaştırma emisyonlarının hep üzerinde olmuş. 2016 elektrik emisyonlarının ulaştırma emisyonlarının altına düştüğü yıl oldu. Cüneyt Kazokoglu : “Ulaştırmada 1973’ten beri toplam ABD mil +140%, emisyonlar +40%” verimlilik iş başında

Çin’in kış ile birlikte artan LNG talebi iç piyasa fiyatlarını arttırmıştı. LNG fiyatları da arttı. Çin’in üretimi de %15.4, Orta Asya’dan ithalat %5.9, LNG ithalatı %48.9 artmış. Kuzey (yarımküre) kışı için ilk LNG darlığını görebiliriz demiş.

Ford Çin’de 2025’e kadar 50 yeni araç piyasaya sunacak 15’i elektrikli

BMW, Alman medyası ve çevrecileri tarafından 320d modelinde 120km/s hızlarda gaz filtre sisteminin kapandığı iddiasını reddetti.

Bitcoin’de açığa satış ileri vadeli kontrat başlıyor. Koruma fonları, spekülasyona hazır

First Solar’un “Series 4” paneller,, verimilik %17, 122 Watt’tı, Series 6 420 watt, daha yüksek verimlilik, üretim maliyeti de 25 cent/watt civarı. 3.çeyrekte 4.5 GW yeni sipariş almış, toplam sipariş 7.4 GW.

Novatek, Yamal LNG’de 5.5 mtpalık ilk tesisi açtı, ilk kargo 8 ARalık 2017, Arc7 buz-sınıfı LNG tankeri “Christophe de Margerie” ile ithalata başlıyor.

Grafik

Petrol ve ürünlerinde uzun pozisyonların kısa pozisyonlara oranları(Bloomberg)

Çin’in LNG ithalatı ve spot fiyatlar (Reuters)

Venezüella’nın petrol ve ürünleri ticareti(CSIS)