4 Aralık 2017

Volvo kiralama değil abonelik(subscription) hizmeti öneriyor. Çin’deki içecek talebi ve cam şişelerden alüminyuma kayış Rio Tinto’yu umutlandırıyor. Citigroup 2019 yılı tahmini 49$/varil dedikodusu var. Almanya Tesla lüks araç diye elektrikli araba sübvansiyonundan muaf tuttu. Çin’de kış ile doğalgaz fiyatları artınca merkezi hükümet toplantı daveti yaptı. Venezüella petro diye sanal bir para birimi planlıyor

Özetler

Küçük modüler nükleer santraller konusunda İngiltere karar veremese de, dur bir bakalım diye 100 milyon pound para ayırdı. 2 sene önce söz verilen 250 milyon pounddu. Olursa 2030’a

Delhi’deki Hindistan-Sri Lanka kriket maçında dünya ortalamasının 15 katı hava kirliliği sebebiyle bazı oyuncular kustular.

Çin’de alkollü ve alkolsüz içeceklerde camdan alüminyüma kayış, Rio Tinto için talep artışı demek.

Mevcut binalarda enerji verimliliği renovasyonu raporunda, enerji kodları tekbaşına yeterli değil, mevcut renovasyona, bina stoğunun %1’ine isabet ediyor.

Citigroup, 2019 petrol fiyat tahminini Brent için 49 $/varil civarı demiş. OPEC, ABD, Kanada, Brezilya ve Rusya’dan yeni tedarik ile arz talepten hızlı artacak.

590,000 v/g Kanada Alberta petrol kumlarından elde edilen petrolü ABD rafinerilerine taşıyan Keystone boru hattındaki sızıntının sebebi boru hattı kaymasın diye konan 3tonu aşan ağırlıklar. Boru kaymasın diye konurken boruda çizik-korozyon vs. Diğer boru hatları da incelenecek gibi.

İngiltere kapasite piyasas kurallarını tekrar güncelliyor, pillerde en az 3.5 saat ve süre kısıtlılık, talep tarafında hizmeti yerine getiremeyenler var. İngiltere’de elektrik güvenlik kriteri senede 3 saat kesinti.

Norveçten sonra Almanya’da Tesla Model S’i çok pahalı olduğu için sübvansiyondan muaf tuttu. Bu insiyatif 1 milyar € ve bir kısmı Alman araç şirketlerince karşılanıyor. Üst limit Alman hükümetince belirleniyor. Bence mantıklı, lüks elektrikli araçta ne sübvansiyonu?

Venezüella Başkanı Maduro, dün ülkenin, “petro” adlı kendi şifreli parabirimini çıkaracağını bunun da petrol, gaz, altın ve elmas rezervleri ile destekleneceğini belirtti.

Pekin’de kış sebebiyle doğalgaz talebi artınca, İç moğolistan’da LNG fiyatı %10 arttı. 8 eyaleti, LNG, doğalgaz üreticileri ile bir araya getirecek Çin devlet planlayıcıları, olaya manipulasyon diye bakarım mesajı verecek. (Fiyatlar : http://market.yeslng.com/ )

Gelecek ay Mısır’daki Zohr sahasından ilk gaz gelecek. 2019’da 2.7 milyar m3(bcm)’e ulaşılacak.

İzlanda’daki Örafajökull en son 1727’de patladı, buzullu yanardağı İzlanda’nın en büyüğü. Küçük küçük depremlerle başlamış. Avrupada bir dağ, uçak yakıtı, rafineri stokları vs etkiler

ExxonMobil, Mısır’a göz dikti. Exxon’un Mısırda üretim yatırımı yok ama Bakanlıklarla görüşüyorlar.

Volvo kiralama değil abonelik sistemini tanıttı. Ayda 600$’a, iki yıl kontrat. Ford’un Canvas’ta kullanmadığın km’ler gelecek aya devroluyor. Porsche ayda 3000$, 22 model seçebiliyorsun

Grafikler

Büyüklerin petrol üretimleri (Reuters Graphics)