29 Aralık 2017

Çin Chongqing petrol ve gaz borsası, Shangai’n ardından Çin’deki önemli gaz hub’u olacak. LNG gemilerinin yaşı, yolculukları, ömrü yazısında her türlü veri var. Petrol ABD’de keşfedilince, Vanity Fair 1861’de bir karikatür ile kutlama yapan balinaları resmetmiş, ama balinaların avlanması hızlanmış. ABD doğu yakasına polar vortex ile derin bir soğuk geliyor. Hem Hindistan ve Türkiye’deki rafineri hem de LG pil üretim kısmına yatırım yapmışlar. Bu sene volkanik yanardağlarda İzlanda, Endonezya’ya dikkat. Dallas FED enerji anketi daha yüksek fiyat beklentileri ve hızlanan petrol aktivitesi gösteriyor

Özetler

LNG gemilerinin önemli bir kısmı 2005-2009’da imal edilmiş, 2010’da beri platoda. 40bin m3 üzeri 465 LNG gemisi var. Gemilerin ömrü 40 yıl. 2018’de 40 yaşına gelmiş 9 gemi olacak. Ortalama LNG yolculukları 4000 mil, git gel ABD’den 26 gün.

Arktik’de 200 milyar $’a varan petrol ve gaz projeleri var.

(Makale)Petrol bulununca(ABD’de) Vanity Fair bir karikatür yayınlamış:, “Petrol keşfi onuruna Balinalarca verilen büyük balo”. Ama balina avları daha da arttı. Teknolojik gelişme çevre problemlerine deva olmayabilir. Yeşil teknolojik yamalar, çevresel kötü gidişatı durduramayabilir

ABD’de sondaj aktiviteleri yavaşlasa da, bir sürü DUC, kazılmış ama tamamlanmamış kuyu var. Permian kara tipi sodaj kulelerinin 2018’de %40ına(360 adet) sahip olacak. Permian 1973’deki 790 milyon varil üretimi geçerek 2107’de 815 milyon varil(/yıl) üretimi gördü.

Dallas FED enerji anketine göre 4.çeyrekte petrol ve gaz çalışmaları hızlandı. 2018 sonu fiyat tahmini ağırlıklı 56-60$ WTI. Henry Hub gaz 2.80-3.19 $/mmbtu. Petrol fiyatları(WTI) 61$’ı aşınca sondajlar hızlanır (special questions) da. Uzun dönemli fiyat tahmini 60-69$.

Bu sene takip edeceğimiz 3 volkanik yanardağ Kirishima Japonya, Merapi Endonezya, Örafajökull İzlanda

ABD başkanı tweetinde, ABD doğu kesimini vuracak polar vortex soğuna atıfta bulunarak bu küresel ısınma başka ülkelere değil de biraz ABD’ye gözükse trilyonlarca dolar soğuktan korunma masrafından korunuruz dedi. Çok sağlam soğuk geliyor ABD’ye, kurtarmaz

11 milyar $’lık Fidelity Management, pil üreticisi LG Chem’e yatırım yapmış ama aynı zamanda Tüpraş ve Hindistandaki Reliance’a(rafineri-akaryakıt) da yatırım yapmış. “Gelişen ülke olduklarından petrol talebi daha uzun süre artacak”

ABD ortalama benzin fiyatı 3$’a varınca negatif ekonomik etki oluşuyor. Ortalama fiyat dün 2.4$’dı. Geçen seneye göre %15 yukarıda. Ortalama ABD’li yılda 21687 km yapıyor.

Çin’deki Chongqing, 2018 ilk yarıda boru hattı ve LNG ticaret sistemi devreye alıyor. Shangai ve Japon-Kore fiyatlarına rakip olabilir. Chongqing Petrol ve Gaz borsası. Sichuan’ın büyük gaz basenlerine yakın ve 30 milyon nüfus var.

Grafikler

2017 önemli olaylar ve petrol fiyatları (Bloomberg)

Petrol sahası hizmet şirketlerinin çeyreklik gelirleri (Rystad)