26 Aralık 2017

İki makale var, ikisi de ilginç. Biri elektrikte toptan değil perakendenin geleceği ve bunun daha otomasyon odaklı olacağı, 5 yılda yayınlanan 90 makale incelemişler. Diğeri de esnek talepli büyük cihazlar ucuz elektrik için yarışırsa oyun teorisi tabanlı denge oluşumu. Libya’da son dakika gelen patlama haberleri petrolü sıçrattı. Piyasa derinliği olmadığından olabilir. İngiltere’de şeylde şimdilik umutlar yüksek değil.Endonezyalı Adaro Energy kömürde yatırımlarını arttırıyor. Kömürden uzaklaşmayı bölgesel görüyor, Asya tam gaz devam gibi.

Özetler

(Makale) Eğer elektrikte perakende piyasa geleceğini merak ediyorsanız, son 5 yılda 90 makaleyi incelemiş bu değerlendirmeye göre, perakende daha otomosyon, makine öğrenim, nesnelerin interneti üzerine kurulu olacak.

(Makale) Bu makale yazarlarından biri önemli bir adam. Goran Strbac. Sistemde bir çok elektrik fiyatına tepki verecek büyük tüketim cihazı var ise, en düşük elektrik fiyatı olan dönemde elektrik tüketmek için yarışırlarsa denge nasıl oluşur.

Libya’da WahaOil’in işlettiği, Es Sider terminaline petrol taşıyan boru hattında patlama sonrası WTI 60$’a dayandı. 260,000 v/g’de 60-70,000 v/g’e üretim düşmüş. Brent’de %1.6 arttı.

Asya’da Çin LNG ithalatının 2 nolu ismi, fiyatların temel iticisi. CNPC arz sorununu aşmak için boru hattı çalışmalarında. Japonya’da arabalar daha az yakıt kullandığı için rafineri çıkış kapasiteleri düşürüldü. Singapurlu Keppel Brezilya rüşvet davasını çözmek için 422m$ verdi.

İngiltere Enerji Araştırma Merkezi, UKERC, başkanı Jim Watson ülkedeki şeyl konusunda 2018’de bir ilerleme olacağı ama arz çeşitliliğindeki yeri konusunun 2018’de de çözülmeyeceğini söyledi. Hükümeti 2015’te “hızlı geçiş” düzenlemesi ile başvuruları hızlandırmıştı.

Singapur, Yeni Zelanda ve Nordic piyasasını kıyaslarsak,Singapur elektrik piyasası emekleme aşamasında. Elektriğinin %92.5’i doğalgazdan, tüketimi 50 TWh kapasite 13GW gibi.

Çin’in en büyük bakır üreticisi Jiangxi Bakır, ülkenin güneydoğusunda 1.02 milyon ton üretim kapasitesini hava kirliliği emirleri sebebi ile kapattı.İkinci üretici Tongling’de %30’a kadar kapasiteyi durdurdu.

Unearthed’in 2017’nin en sevdikleri çevresel haberlerinda Afrika’da kuraklık sebebi ile çocuk gelinlerin artması, Moğolistanda tüm gün süren trafik sıkışıklığı.

Çin Kasım’da Kuzey Kore’ye hiçbir petrol ürünü ihraç etmedi. Kasımda Kuzey Kore’den demir cevheri, kömür, kurşun da ithal etmedi. Çin’in mısır ihracatı düşse de devam etti. Kuzey Kore’ye ihracatta LPG %58 artarak 99 ton oldu. Ethanol de %82 arttı.

Dünyanın en büyük kömür ihracatçılarından Endonezyalı Adaro Energy’nin CEOsu Garibaldi Thohir Asya’dan dolayı kömürde gelecek görüyor. Çin ithalatı kısınca, Forbes en zenginlerde 32nci sıradan 23.cıraya çıktı. Gelecek 20 yılda 20 GW daha elektrik üretim işine girecek.

2011’de 73 mil olan medyan(ortadaki) elektrikli araba menzili 114 mile çıkmış. 64 km artmış.

Grafikler

Asya’daki major kömür madencileri (FT)