9 Kasım 2017

Daniel Yergin’in Petrol kitabını okuyanlar LNG gelişmelerini bir gözden geçirebilirler. Shell, BG’yi aldı, Total Engie’nin LNG operasyonlarını aldı, ABD Başkanı Çinlilerle ortak proje imzaladı. Dün ki AB emisyon kararında Cüneyt Kazokoğlu’na sordum, hem hedef değişiyor hem test değişiyor, durum karambol(araba üreticilerine iki defa mı göz yumulacak?). Avrupa’nın MIFID IIsinden büyük oyuncular fiziksel işlemleri hedgeliyoruz diyerek yırttı. Siemens en büyük HVDC trafo testini tamamladı, Çin yolcusu. ABD enerji bakanlığının tartışma koparan son “güvenilir yakıt” önerisinde kömürcüler Peabody, Murray “biz de işin içindeydik” mealinde açıklamalarda bulundular. Vanadium redox piller (VRFB), Çindeki üretimleri hızlandıracak.

Özetler

Dün akşam üzeri Total, Engie’nin üstakış LNG işini 1.49 milyar $’a satın alarak, Total’i 40 milyon ton/yıl LNG ile ikinci sıraya çıkardı.

AB ulaştırma emisyon kararı sonrası, 2018’de test sisteminin de değişmesi ile kafam karıştı. Cüneyt Kazokoglu’na sordum. Yani zaten %40’lara varan düşük emisyon gösteren NEDC’den WLTP test sistemine geçince emisyon düşürme nereden başlayacak? Yazılımı varmış.

Vanadium Redox akış pillerinde, Çin’deki pil merkezi için 200 MW-800 MWh pil üreten fabrika devasa, 20 futbol sahası genişliğinde. Bu yıl son 300 MW, yıllık hedef 300 GW/yıl. Kod adı VRFB (Vanadium Redox Flow Battery)

ABD rafinerleri önümüzdeki 2 ayda çok yüksek çalışma rakamları(runs) görebilir. Ve ihraç da muhtemelen artarak devam edecek. Meksika’daki rafineriler tam kapasiteye gelene kadar….

ABD enerji bakanlığının son aylarda tartışma koparan “güvenilir yakıtlı santrallere” destek önerisinin arkasında yer alan kömürcü Murray şirketinin lobicisi, EPA (Enviromental Protection Agency)’nin 2 numaralı koltuğu için senatörlerin karşısında, önerinin ilk aşamasında vardım dedi

Avrupa’nın MIFID II’nin devreye girmesine 2 ay kala, büyük petrol ve ticareti şirketleri “biz spekülatör değiliz, fiziksel işlemlerimizi hedge ediyoruz” diye çıkışı bulmuş. Eğer kağıt pozisyonlar destek için ise, yani fiziksel işlemleri desteklemek için ise istisna alıyor.

Micheal Bloomberg, 50 milyon $ harcayarak, kömür karşıtı taban hareketlerini destekleyeceğini belirtti. Almanya’da dizele karşı yeni tazminat davaları açılıyor. Elektronik sektörü de daha hızlı bir enerji dönüşümü istiyor. Araba sektörünün kazandığı zafer sektöre zarar verir diyen var.

Siemens dünyanın en büyük HVDC transformerinin testlerini tamamladı. 1100 kV, 587 MVA Çin yolcusu. SGCC 3284 km 1100 HVDC ile 12 GW iletim gücü planlıyor. 2018 sonu devrede.

Sinopec, Alaska LNG projesi için ortak anlaşma imzaladı. 800 mil, 1.1 metre çapında gaz boru hattı ile 20 milyon ton/yıl LNG tesisi için Sinopec buradan LNG alırım diyor.

Alman yeşillerin milletvekili “SPD[Sosyal Demokrat Parti] kendini tamamen Nord Stream 2’nin hizmetine adamıştı” dedi. SPD şimdi muhalefette.

SoftBank CEOsu Masayoshi Son’un Asya Super grid’i Koreden de destek gördü. Çin’de sıcak. Çinliler de Japonlar Kuşak-Yol’a karşı mesafeli diyor. Ama bu süper şebeke Japonları Çin’lerin Kuşak-Yol projesinde işbirliğine iter mi?

Enerji şirketleri veri analitiği ve altyapısına 2017’de 4 milyar $ harcadılar, gelecek 4 yılda da 16 milyar $ harcayacak.

Grafik

London School of Economics Middle East Center’a göre ülkelerin olması gereken petrol geliri ve deklere edilen petrol geliri (LSEMiddleEastCenter)

İngiltere’de büyük 6’nın pazar payı (Bloomberg) Losing power dediyse iltifat etmiş.