6 Kasım 2017

“Energy Matters” sitesindeki haftalık bültenden, görmediğim haberlerin özetleri burada. SaxoBank’a göre Suudi içişleri petrole risk premiumu ekledi. COP23 haftaları başladı, 2 hafta firmalar yeşil açıklamalar yapacak, HSBC ile başladı. Alman araç üreticileri yüksek hızlı şarj için ortak girişim kurdu. Kayıtzincirinde büyük hareket BP, Shell, Statoil, ING, SG ortak platform deneyecek. Glencore dosyalarından Kongodaki bakır madeni çıktı. Shell asfalt ve kimyasallarda büyüme bekliyor. Dieter Helm raporunun etkileri devam ediyor: eğer dekarbonizasyon, düşen doğalgaz fiyatlarına rağmen artan yenilenebilir maliyetleri ile faturaları şişirirse, demokratik desteğini kaybeder.

Özetler

Geçen hafta Baker Hughes kule rakamları 8 düşerek 729 oldu. Brent haftalık %2.7 değer kazandı. Yarın API raporu, Çarşamba EIA, Perşembe gaz stokları, Cuma kule rakamları.

COP23 başlıyor, 2 hafta sürecek. ABD’ye, kömür desteğinden dolayı mutsuzluk var. Haftaya boyu yeşil açıklamar bekleyelim.

Petrolde Suudi arabistandaki yolsuzluk operasyonunun etkileri hissedildi.

Tennet (Hollanda ve Almanya şebeke işletmecisi), evlerdeki depolama hizmetlerini birleştirerek kayıtzinciri temelli şebeke dengeleme pilot projesini 6 ay uygulayacak(2018 ortasına kadar)

Alman araç üreticileri yüksek hızlı şarj ağı(HPC) kurmak üzere IONITY adlı ortak girişim kurdu.

Avrupadaki arabaların reklamda belirtilen tüketim ve emisyonları ile gerçek arasında %42 fark var. 8 Avrupa ülkesinden, 1.1 milyon araç ile ilgili 14 ayrı kaynak kullanılmış. Bu fark 2001’de %10 civarında. Uluslararası inceleme de burada. Japonya, ABD’de parlak değil.

Appleby hukuk bürosunda Glencore’un özel bir odası varmış. Glencore dünyanın en büyük madencilik ve tarım devlerinden, 170 milyar $ gelir ile Fortune500’de 16ncı. Kongo(DRC)’de bakır madeni işinde devlet imza hakkını 580 milyon $’dan 140 milyon $’a halletmişler.

HSBC, 2025’e kadar 100 milyar$ sürdürülebilir finans ve yatırım sözü verdi. 2025’te %90, 2030’da %100 elektriğini yenilenebilirden sağlayacak. Termal kömüre(metal üretimi için kullanılan metallujik kömüre devam) yatırım azaltma.

Shell’e göre asfalt’ın ve polimer ile plastyik üretimindeki kimyasalların ekonomik ikamesi yok. 2025 gibi petrol istasyonlarındaki satışın %20sini elektrikli arabalardan bekliyor. 20 rafineride 2.6 mv/g, 15 petkem tesisinde 6.2 mv/g işliyor. Asfalt, plastik ve kimyasallar gelişecek.

Dağıtık üretim arttıkça, geleneksel elektrik rezerv kapasite marjlarını kıyaslamak daha az kullanışlı olacak. Bu yüzden National Grid yeni bir kapasite marjı hesabı belirledi. İletim bazlı %11.5, talep bazlı %10.3 kapasite marjı var.

İngiltere’nin başbakan tarafından “İngiltere’nin bozulmuş enerji piyasası” dediği piyasa yapısına Dieter Helm raporundan bir cümle : “yüksek maliyetler sadece haneler ve işletmeler üzerinde gereksiz bir yük olmayıp, karbonsuzlaştırma için geniş demokratik desteği de aşındırıyor”.

BP, Shell ve Statoil, Gunvor, Mercuria, ABN Amro, ING, Societe General, 2018 sonundan itibaren kullanılacak bir kayıtzinciri (blockchain) tabanlı ticaret sistemi planlıyor. İdari operasyonel risk ve fiziksel enerji ticaret maliyetleri ve izlenebilirliği arttırmayı hedefliyor.

Finansal işlemlerde tarımdan çıkan enerji ve metallere girdi. Hampetrolde net uzun pozisyon 2017 zirvelerinde, 7 Mart’tan beri en yüksek seviyede.

Grafik

SaxoBank sunumda COT raporuna(ABD CFTC) göre emtialarda finansal işlem pozisyonları(Saxo)