6 Kasım 2011 Sabah – Haftalık Değerlendirme

Genelde hafta sonu başkalarının özetlerine bakarak neleri atladığıma bakıyorum. Özellikle Pazar günü Euan Mearns’in Energy Matters’da “Blowout Week” serisini takip ediyorum. Aşağıda bende yer almayan ama energy matters’ın haftalık değerlendirmesinde yer alan başlıklar var.

30 Ekim-4 Kasım Neleri Atlamışım?

Bu sıralar ABD şeyl üretimi “basınçlı pompa ekipman azlığı” yüzünden üretim sınırlamaları yaşıyor. 2018’de de şeyl büyümesini engelleyebilir

İngiltere’nin 2P petrol ve gaz rezervleri 2015 sonundaki 6.3 milyar varil petrol eşdeğerinden 5.7 mvpe’ye düştü.

ABD’de çevreci taraftaki Sierra Club’ın 3 LNG sıvılaştırma terminaline, ÇED’in yeteri kadar değerlendirme içermediği savı ile iptal davası redd edildi.

Çin milyonlarca haneyi kömürden gaza geçirdi. Ama yeterli gaz ve LNG altyapısı sorun olabilir. LNG terminalleri tam kapasite çalışıyor ve CNOOC,PetroChina ve Sinopec’in önümüzdeki 3 ay geçen yıl aynı döneme göre %30 daha fazla gaz almasını bekleniyor.

Rusya Rosatom, Nijerya’da iki nükleer santral için anlaşma yaptı. Yaklaşık 20 milyar $

Suudi Arabistan, nükleer yakıtta kendine yeterli olacak.

İran Rosatom ile 2 yeni nükleer santral inşaatına başladı.

Pakistan mevcut 1300 MW nükleer kapasitesini 2030’da 8800 MW’a çıkarmayı planlıyor.

Polonya, %90 elektriğini ürettiği kömürden nükleer ile çeşitlendirmeye geçmeyi planlıyor. 5 yıl ara ile 3 nükleer ünite, 2043’te en az 4500 MW kapasite düşünülüyor. Her reaktör için maliyet 7.2 milyar $

Hem Çin’in kömür ithalatını sınırlaması, hem de Güney Kore’nin rekor kömür ithalatı (11.3 milyon ton-Eylül-tüm zamanların rekoru), petrol fiyatlarını güçlü tutuyor.

Kanada ve İngiltere hükümetleri “Kömürü üretimden çıkarmak için[phase-out] Küresel birliktelik kurma niyetlerini açıkladı. 2025 İngiltere, 2030 Kanada’da kömüre son verilmesi planda

Çin, Kuzey Kore’den geçen seneye göre %71.6 daha az kömür ithal etti. Tonu $86’dan almış.

SaskPower, karbon yakalama ve saklama projesi yapmayacak. Gaz 60-70$/MWh’a mal olurken, CCS’li 140$/Mwh.Hükümete de önermeyecek

Danimarka hükümeti, İngiltere ile 1.4 GW Viking HVDC hattını onayladı. 1.48 milyar€, 2019’da başlayacak 2022 sonu bitecek.

ABD’de Cumhuriyetçiler rüzgar ve elektrikli arabalardaki vergi indirimini kaldıran bir tasarı önerdiler. Güneşe çok zarar yok.

Yeni Zelanda hükümeti, iklim değişikliği mültecisi vizası oluşturmayı planlıyor.

Microsoft Hollandadaki veri çiftliğini 180 MW rüzgar çiftliği ile elektriklendirecek.

Avustralya’daki Whyalla Steelworks, büyük çelik ve demiryolu üreticilerinden, enerji yoğun işlemlerini 1GW yenilenebilir ile besleyecek. 200 MW güneş, 100 MW pil, 100 MW talep yönetimi sistemi.120 MW pompaj hidro ve 480 MW daha güneş de sonra.

İngiltere’de Hinkley C nükleer santrali, 2025’te; EDF’in Sizewell C ise  ilk üretimi 2031’de yapacak.

İngiltere’de devletin anketinde yenilenebilir kullanımına destek %82 çıktı.

Fransız Engie, İngiltere’deki 3 termik santraldeki %75 hissesini sattı.

Imperial College ve Strathclyde Üniversitesi raporunda “dalga enerjisinin” çok erken ticarileştirilmeye çalışıldığı bu yüzden başarısız olduğu söylenmiş.

İngiltere Brexit sonrası çevre standartları için yeni düzenleyici kurum kurmayı düşünüyor.

ABD Enerji bakanı, fosil yakıtların yaygınlaştırılmasının cinsel tacizin önlenmesini sağlayacağını belirtti. Eğer aydınlatma olursa bu tip hareketler olmaz demiş.

Sigara izmariti hidrojen depolamada önemli ve çekici bir materyal olabilir. Hidrotermal karbonizasyonla hydrochar oluşturuyor.