15 Kasım 2017

Dünki fiyat düşüşü stoklar ve IEA petrol piyasa raporundan. Hollanda’da Groningen gaz sahasından üretim enaz 1 yıl aynı kalacak. Statoil tacirleri propan piyasasını manipule etmekten 4milyon $ ceza aldı. Foreign Policy’nin Almanya manşeti çok ağır:”Almanya kömür yakan, gaz içen iklim değişikliği münafığı” . İnsanların %42si bir daha hack edilmemek karşılığı alkolü bırakırım demiş. İngiltere’de elektrikten gaz(hidrojen) proje fizibilite hazırlama için devletten destek aldı. İtalyan piyasasında perakende rekabet için 3 kural.

Özetler

Brent ile WTI arasındaki fark 2018 ilk çeyrekte 6$/varil, ikinci yarıda ise 4$/varil’e düşecek. 2017 ilk 8 ayda WTI 2$ daha ucuzdu ama Eylül Ekimde bu 6$’a çıktı. ABD’de üretim artışı ile bu üretimi tüketim noktalarına taşıyan altyapı arasındaki faz farkı sebep.WTI Asya’ya 0.5$ daha

İngiltere’nin kuzeyindeki gaz dağıtıcısı Northern Gas, ITM Power ile birlikte 50 MWh elektrikten-gaz projesi hidrojen depolama fizibilitesi hazırlayacak.

Hollanda danıştayı, Groningen’in 21.6 bcm/yıl gaz üretim kotasının şimdilik kalmasına izin verdi. Ama ekonomi bakanlığı 1 yıl içinde daha yeni ve iyi politika yazana kadar. Groningen’in üretimi 2013’te 54 bcm’di. Depremler sonrası üretimi kısıtlandı.

Dünyanın en büyük özel yatırım/sermaye firması Carlyle Group, 1 milyar $ ABD dışı petrol ve gaz yatırımları yapacak. Fonun ismi Regalwood Global Energy. Petrol fiyatlarına ve gaz talebine güveniyorlar demek.

Merkel, COP23’de hayal kırıklığına sebep oldu. Merkel, İklim Şansölyesi olarak biliniyordu. Almanya 2020 hedeflerini tutturamıyor. Kömürle ilgili olarak koalisyon görüşmelerinde “sosyal sorunlar ve işler, örneğin kömürü azaltırken, karlılık ve enerjinin uygun fiyatlı olması” gündemde

Yale Çevre 360’da Almanya’nın kendini yeşil görmesi ile hızlı, gaz yutan arabaları sevmesi uyuşmuyor deniyor. Ülke 5GW kömür santrali kapatsa 2020 hedeflerini tutturabilir. Doğru enerji dönüşümü GSYİH’in %2si oranında yatırım istiyor.

Foreign Policy çok çok ağır manşet atmış: “Almanya, kömür yakan benzin içen iklim değişikliği münafığı”

İtalya’da perakende elektrik piyasası serbestleşmesini yönetmek sunumu ilginç. Tedarikçi değiştirm %8.7, en büyük perakendeci %73 payda. Öneriler adım adım ilerle (3 yıl geçiş), asimetrik düzenleme(%73’ü yıl yıl düşür), doğru anladıysam zorla gibi toplu değişim..?!#+!

Dün ki petrol fiyat düşüşü IEA petrol piyasa raporu ve API’nın haftalık stok rakamlarından etkilendi. API stoklarda 6.5 mv/g artış gördü. Zaten Ocak ve Aralık 2018 farkı da zayıflamış.

İdeal dağıtım tarifesi noel baba gibi, yani yok. Ama tasarımında iki metrik var Verimlilik ve Adillik. Fakat teknoloji maliyetleri ve şebeke durumu sistemi değiştiriyor. Mesela güneş şebekeden kWh’i, pil kW’ı azaltıyor.

Kuzey Kore’nin ABD’e EMP (Elektromanyetik Şok Saldırısı) saldırısı yapması ihtimali Beyaz Saray’a iletilmiş. Beyaz Saray’da böyle bir komisyon kurulması da istemiş bir thinktank.

İnsanların %42si bir daha hack edilmemek için alkolü bırakmaya razı.

Statoil, propan piyasasını manipule etmekten 4 milyon $ ceza aldı. Argus FEI propan fiyatını yükseltmek için kargo talebini şişiriyor, Kasım penceresinde yüksek talep ile fiyatı yukarı itiyor.

Angola’da Başkan değişince, Angola petrol şirketinin başındaki eski Başkanın kızını görevden aldı.

Grafikler

Çin’in 2000-2016 enerji kaynakları talep artışındaki payı (Bloomberg)